הכנסת תרכוש 24 יצירות של אמנים ישראלים

ועדה ציבורית בחרה את היצירות מבין כ–950 מועמדים, בתקציב של 300 אלף שקלים. בין האמנים: שי יחזקאלי, מרים כבסה, דוד עדיקא ואלהם רוקני

מיה אשרי
מיה אשרי
ציור של אלהם רוקני
אלהם רוקני, קילים סיפורי חיות, 2017

24 עבודות של 23 אמנים ישראלים יירכשו על ידי הכנסת ויוצגו במשכן. העבודות נבחרו מתוך יותר מ–950 הצעות, בתקציב של כ–300 אלף שקלים. רשימת היצירות כוללת עבודות של אמנים ותיקים ומוערכים לצד אמנים מבטיחים בראשית דרכם. ברשימה ניתן למצוא יצירות של שי יחזקאלי, מרים כבסה, צבי טולקובסקי, דוד עדיקא וגליה גור זאב.

העבודות הנבחרות מגוונות מבחינת הנושאים והחומרים שמהן הן עשויות: רישומים, ציורי שמן, צילומים, הדפסים וכדומה. מבין 24 העבודות עשר הן של נשים. אחת בלבד היא של אמן ערבי: "חמישים מייל", תבליט בטון של האמן מחמוד קייס. העבודה המוקדמת ביותר היא "זה שנשאר", תצלום שחור־לבן של אברהם אילת מ–1992. ברשימת היצירות יש שתי עבודות של האמן שי עיד אלוני: Plan #9 ו–Plan #10, שתיהן מ–2015. עבודות אלה מצטרפות לאוסף יצירות קרמיקה וליצירות אמנות ישראליות עכשוויות שרכשה הכנסת בשנים האחרונות.

דוד עדיקא, ללא כותרת (מפת שולחן), 2015
צבי טולקובסקי, מסעות עמשי השומר, 2012

קול קורא הזמין אמנים להציע את עבודותיהם לרכישה במאי. הכנסת מינתה ועדת שיפוט ציבורית שתבחר את היצירות המתאימות במגבלות התקציב שניתן. את הוועדה הרכיבו ד"ר נעם גל, אוצר לצילום במוזיאון ישראל ומרצה בחוג לתולדות האמנות באוניברסיטה העברית; נירית נלסון, אוצרת ומרצה; וסאלי הפטל נווה, אוצרת עצמאית. את הוועדה ריכזה ראש תחום אמנות בכנסת, שרון סופר.

תנאי הסף של היצירות דרשו כי האמנים יהיו אזרחי או תושבי ישראל המתגוררים בה דרך קבע; שיהיו פעילים בשדה האמנות לפחות חמש שנים; ושהשתתפו בתערוכת יחיד או בשתי תערוכות קבוצתיות לפחות. הקול הקורא לא הגביל את מספר היצירות שיירכשו, אלא רק את מגבלות התקציב: עלות יצירה בודדת צריכה היתה להיות בין 2,000 ל–18 אלף שקלים, ולסך הרכישה הוקצו 300 אלף שקלים.

שי יחזקאלי, אינדקס אדום, 2015
גליה גור זאב, סלון סגול (מתוך אחרי הכל), 2009

לדברי סופר, שריכזה את הוועדה, מלאכת הבחירה נעשתה בשלבים ותוך התחשבות במערך שיקולים. "השלב הראשון היה בחינה ראשונית של כל העבודות, לראות שהן עומדות בתנאי הסף, ואז ימים שלמים של בחינה ומעבר על כל התיקים. הוועדה בנתה לעצמה מעין שלבים מה עולה לעיון מעמיק ומה פחות מתאים, תוך התחשבות במגוון שיקולים: עבודות שלא מספיק מאפיינות את האמן, התאמה לכנסת עצמה, השוואה לעבודות הטובות ביותר של האמן, ועוד".

סופר מציינת שהוועדה ראתה חשיבות ביצירת מגוון ואיזון, אך בראש ובראשונה עבודות נבחנו בפני עצמן. "העיקרון היה שיהיה מכלול טוב. אף עבודה לא נכנסה רק כי היא ממלאת איזו משבצת. כן היתה הסתכלות רחבה על הקבוצה כאוסף, כי הן נכנסות תחת הכותרת של 'אוסף הכנסת'". לדבריה, גם ללא התערבות, ההרכב שנוצר מבחירות הוועדה היה מגוון דיו. "הבחירה של חברי הצוות שמרה על גיוון ואיזון מבלי שהיינו צריכים לעשות תיקונים, אבל כן הקפדנו על זה. כשראינו את הרשימה המתגבשת, בחנו במודע אם אנחנו נמצאים במקום נכון, וראינו שכן".

רשימת האמנים המלאה: שי יחזקאלי, שי זילברמן, שי עיד אלוני, רעיה ברוקנטל, רותם מנור, שגיא אזולאי, מחמוד קייס, ימימה ארגז, יונתן צופי, צבי טולקובסקי, נטליה זורבובה, מרים כבסה, אוסנת יהלי סרבגילי, אלהם רוקני, אלון קדם, רון עמיר, אלעד לרום, דוד עדיקא, אברהם אילת, יואב וינפלד, גליה גור זאב, הדס חסיד וטל ירושלמי.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ