המאייר יניב שמעוני תובע את "הבימה" על העתקת דמותו של "הדוד אריה"

שמעוני תובע מהתיאטרון 300 אלף שקל בטענה שההצגות לחנוכה בהבימה, לפי הספרים שכתב ינץ לוי, התבססו על איוריו ללא רשותו. בית המשפט המליץ לצדדים להגיע להסכמות לפני הדיון בשבוע הבא

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחבר סדרת "הדוד אריה", ינץ לוי
מיה אשרי
מיה אשרי

יניב שמעוני, שאייר את סדרת ספרי הילדים "הדוד אריה" מאת ינץ לוי, תובע את תיאטרון "הבימה" בגין הפרת זכויות יוצרים ודורש פיצוי בסך 300 אלף שקלים. התיאטרון מעלה בחנוכה הצגת ילדים המבוססת על הדמות, בשם "הדוד אריה והמכשפה חמתותה". לפי כתב התביעה, התיאטרון עיצב את הדמות על פי האיורים שלו, מבלי לבקש את רשותו.

מלבד התביעה הכספית, פנה שמעוני באמצעות עורך דינו לבית המשפט בדרישה כי ימנע מהתיאטרון להעלות את ההצגה — הראשונה שבהם מתוכננת לעלות כבר מחר — וכי יורה ל"הבימה" להסיר את כל הפרסומים והמודעות בהן נראית הדמות. בית המשפט הורה ל"הבימה" להשיב לטענות עד יום שלישי, וקבע דיון בנושא צו המניעה ביום חמישי הבא. בינתיים, המליץ בית המשפט לצדדים לדון ביניהם ולנסות להגיע להסכמות לפני הדיון המשפטי. ב"הבימה" אומרים כי אין בסיס לתביעה, וכי בהתאם להחלטת בית המשפט, כל ההצגות יתקיימו כסדרן במהלך החנוכה.

יניב שמעוניצילום: מוטי מילרוד
עטיפת אחד הספרים בסדרה עם הדוד אריה שאייר יניב שמעוניצילום: איור העטיפה : יניב

ההפקה של "הבימה", בכיכובו של טל מוסרי בתפקיד הראשי, נוצרה בשיתוף הסופר ינץ לוי. הראשון בסדרת הספרים, "הרפתקאות דוד אריה בערבות רומניה", ראה אור בשנת 2007 ומאז יצאו חמישה ספרים נוספים באיורו של שמעוני. הוא אף זכה בפרס מוזיאון ישראל לאיור ספרי ילדים על עבודתו עבור הספר. בבקשה לצו המניעה טוען שמעוני כי "אין צורך בהפעלת דמיון כדי להבחין בזהות בין הדמות שעיצב המבקש לבין זו המופיעה על גבי פרסומיה המפרים של המשיבה ובעיבוד המפר של הדמות הדו־מימדית שיצר המבקש לדמות תלת ממדית בגילום שחקן, מהם עולה באופן ברור כי המדובר בהעתקה מהותית המועתקת באופן מלא מתוך יצירותיו של המבקש". על פי כתב התביעה, מדובר בין היתר בגניבת קניין רוחני, בעוולה מסחרית, ובהפרת זכויות יוצרים.

"המשיבה אפילו לא עשתה מאמצים להסוות את מעשיה", נכתב בבקשה לבית המשפט. "היא פשוט נטלה בצורה הבוטה ביותר את הדמות, העתיקה אותה ו/או יצרה ממנה יצירה נגזרת, עיבדה אותה והעבירה אותה מדיום, מדמות דו־ממד שעיצב המבקש לדמות תלת־ממד מואנשת המגולמת בידי שחקן לשם העלאת מחזה שאותו היא עומדת להעלות בפני קהל באולמותיה".

עורך הדין דרור דוד נחום, המייצג את שמעוני, מסר: "שמעוני הוא מבכירי המאיירים בישראל, ומי שב–20 השנים האחרונות אייר, עיצב ויצר איורים ודמויות לעשרות ספרי ילדים ונוער. יניב הוא בעלים בלעדי של זכויות היוצרים בעיצוב הדמות 'הדוד אריה', הוא שיצר את חזותה, צורתה ואפיונה החיצוני, והוא שנתן לה את נפשה". בהמשך, הוסיף נחום: "שמעוני פנה ל'הבימה' ודרש ממנה שלא תפר את זכויותיו אבל 'הבימה' בחרה להתעלם מדרישותיו ורק אתמול בצהריים הודיעה שהיא דוחה את טענותיו, ובכך לא הותירה לשמעוני ברירה אלא לפנות מיד לבית המשפט".

מ"הבימה" נמסר: "תיאטרון 'הבימה' סבור שאין בסיס לתביעה ויציג את טענותיו ככל שיידרש בפני בית המשפט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ