מיה אשרי
מיה אשרי

מוזיאון המוקדש לאמנית האיראנית המוערכת מוניר פרמנפרמיאן נפתח בסוף השבוע בטהראן — כך דווח ב"גרדיאן" ובכלי תקשורת נוספים ברחבי העולם. זהו המוזיאון הראשון באיראן המוקדש כולו לאמנית אשה. הוא מכיל 51 מיצירותיה של פרמנפרמיאן, שנאלצה לחיות בגלות בארה"ב כ–25 שנה לאחר המהפכה האיסלאמית שהתחוללה ב–1979 במדינתה. היא שבה לאיראן רק ב–2004.

המוזיאון מנוהל על ידי אוניברסיטת טהראן וממוקם בארמון עתיק בגנים היסטוריים בלב העיר. עבודותיה של פרמנפרמיאן, בת 93, מאופיינות במשחקים אופטיים וגיאומטריים, לרוב בעזרת מראות. עבודותיה נקנו לאורך השנים על ידי מוזיאונים נחשבים כמו "מטרופוליטן" בניו יורק ו"טייט מודרן" הלונדוני. היא גם היתה לאמנית האיראנית הראשונה — גבר או אשה — שהציגה תערוכת יחיד במוזיאון "גוגנהיים" שבניו יורק. "אני לא אינטלקטואלית", אמרה בראיון ל"ארטנט" לקראת התערוכה לפני כשנתיים. "אני אופטית. כל מה שאני עושה הוא תוצאה ממה שעיניי רואות". על פי הסמיתסוניאן, היא נחשבת לאמנית מפורסמת במדינות רבות במזרח התיכון.

הארכיטקטורה הפרסית היא אחד ממקורות ההשראה הבולטים של פרמנפרמיאן, על אף יחסיה המורכבים עם השלטון האיראני. לאחר המהפכה, רבות מעבודותיה הוחרמו או הושמדו. "כל ההשראה שלי באה מאיראן, לעד היא תהיה אהבתי הראשונה", אמרה ל"גרדיאן". לדבריה, היא תרמה את עבודותיה למוזיאון לזכרו של בעלה, שהיה מרצה למשפטים באוניברסיטת טהראן.

פרמנפרמיאן למדה אמנות בטהראן וב–1945 עברה לניו יורק. שם המשיכה בהכשרתה, עבדה כמאיירת ונהפכה לחלק מסצינת האמנות המודרנית בעיר. היא התרועעה, למדה ועבדה עם רבים מהאמנים שהמשיכו להיות פורצי דרך בתחומם ובהם אנדי וורהול, וילם דה קונינג ופרנק סטלה. את סגנונה הייחודי פיתחה לאחר חזרתה הראשונה לאיראן, ב–1957.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ