מוזיאון הצילום תל חי והמוזיאון בעומר ייסגרו ויעברו למוזיאון בגן התעשייה בתפן

מהנהלת המוזיאונים, שהוקמו בגני התעשייה של סטף ורטהיימר, נמסר כי השטח יתפנה לטובת פעילות תעשייתית. תושב קרית שמונה: "המוזיאון לצילום הוא מוקד תרבותי של האזור"

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוזיאון הצילום בתל חי.
מוזיאון הצילום בתל חי. מרחק של שעה נסיעה מתפן צילום: איציק בן מלכי

מוזיאון הצילום הפתוח השוכן בגן התעשייה בתל חי באצבע הגליל והמוזיאון הפתוח השוכן בגן התעשייה בעומר בדרום ייסגרו שניהם ופעילותם תעבור למוזיאון בגן התעשייה בתפן. לפי הודעת המוזיאונים מהיום (ראשון), שטחי המוסדות "יתפנו לטובת תוספת פעילות תעשייתית בפריפריה, כחלק מהרחבת הגנים".

שלושת המוזיאונים הוקמו על ידי התעשיין סטף ורטהיימר בגני התעשייה שהקים בארץ. גן התעשייה בתל חי בו ממוקם המוזיאון הפתוח לצילום הוקם בשנת 1992, וגן התעשייה בעומר בו ממוקם המוזיאון הפתוח הוקם בשנת 1995. בעומר, לצד גן הפסלים שבמקום ותערוכות אמנות מתחלפות, מוצגות גם מכוניות עתיקות, בדומה למוזיאון בגן התעשייה בתפן. באתר האינטרנט של שלושת המוזיאונים נכתב כי מיקומם בפריפריה אינו מקרי, והוא חלק ממשנתו של ורטהיימר "הדוגל שנים רבות באיזון הולם בין המרכז לפריפריה".

משה קקון, מעצב גרפי מקרית שמונה שפעיל בתנועת "שינוי כיוון" שפועלת לפיתוח אצבע הגליל ולהחזרת הצעירים לאזור, אמר ל"הארץ" כי מדובר בהחלטה מעציבה. "המוזיאון לצילום הוא מוקד תרבותי של האזור, וחוץ מהיותו מוזיאון לצילום היחידי בארץ שנותן במה לז'אנר הזה, הוא באמת נותן מענה תרבותי למגוון של גילים ואוכלוסיות בכל האזור — מילדים שבאים לפעילויות כמו סרטים ושעות סיפור, ועד ליוצרים מקרית שמונה שהחלו את דרכם במוזיאון". קקון ציין כי המוזיאון בתל חי הפך למוקד פעילות של תחומים שונים, והוא קרא למשפחת ורטהיימר לנסות ולמצוא פתרון שלא ייפגע באזור.

בהודעה שנשלחה מטעם המוזיאונים נכתב כי המוזיאון הפתוח בגן התעשייה תפן ירחיב את פעילותו וירכז פעילות מוזיקלית, תערוכות אמנות ועוד מהמוזיאונים בתל חי ובעומר, ותאוגד בו גם פעילות המחקר האמנותי וההיסטורי, הארכיון ואוספי האמנות. "כחלק מהרחבת הפעילות במוזיאון הפתוח בתפן, מתוכננת הקמת 'מוזיאון התעשייה', שיכלול בין השאר תצוגת מכונות תעשייה מכל הזמנים, המשך הפעלת התוכנית והפעילות האינטראקטיבית לבתי ספר וקבוצות... תערוכה שהובאה במיוחד לתפן, ממוזיאון לה־וילט בפריז, אליה מתוכננת להתאגד הפעילות האינטראקטיבית להבנת עולם הצילום, שתועבר מהמוזיאון הפתוח לצילום, כמו גם אוספי המצלמות ההיסטוריות", נכתב בהודעה.

לדברי המוזיאון, צוות ההדרכה של תל חי צפוי להמשיך לעבוד בתפן. אולם, המוזיאון בתפן נמצא במרחק של כשעה נסיעה מהמוזיאון בתל חי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ