לאחר 100 שנה, עיירה צרפתית דורשת מהמטרופוליטן את הפסל שלה בחזרה

ראש עיריית סאן אירייקס לה פרש פנה למוזיאון הניו־יורקי בטענה כי פסל ראש של קדוש מהמאה ה–13 הוא חפץ בעל חשיבות היסטורית מקומית. המטרופוליטן טרם השיב לדרישה

מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה אשרי

סאן אירייקס לה פרש, עיירה קטנה בחבל אקיטן החדשה בצרפת, פנתה בשבוע שעבר למוזיאון המטרופוליטן שבניו יורק בדרישה כי ישיב לה את הפסל של הקדוש סאן אירייקס (הידוע גם בשם סאן ארדיוס), שנתן לה את שמה. הפסל בדמות ראשו של הקדוש, המעוטר באבני חן, זהב וכסף, הכיל בעבר את עצמות הגולגולת של סאן אירייקס, ועל פי ההערכות נוצר במאה ה–13. הוא נמצא ברשות המוזיאון למעלה מ–100 שנה. על פי אתר "ארטנט", המטרופוליטן טרם השיב לפניית העירייה בנושא.

פסל הקדוש סאן אירייקס. לפי ההערכות, כומר הקהילה מכר את הפסל בתחילת המאה ה-20 למוזיאוןצילום: Gift of J. Pierpont Morgan, 1917 / METROPOLITAN MUSEUM, NEW YORK

סאן אירייקס הקים מנזר במאה השישית לספירה באזור שבו ממוקמת כיום העיירה, בת 7,000 תושבים. בעיתון הצרפתי "לה מונטניה" הוסבר כי לפי הערכות היסטוריות חדשות יחסית, כומר הקהילה מכר את הפסל של הקדוש בתחילת המאה ה–20 והחליפו בהעתק. הפסל התגלגל לסוחר עתיקות צרפתי ומשם לבנקאי האמריקאי ג' פ' מורגן, ויורשיו הם שתרמו אותו למוזיאון. רק בשנות ה–50 — כשתושב העיירה ביקר במטרופוליטן וראה את הפסל — התברר כי סאן אירייקס שנותר במנזר אינו המקור.

במכתב שהעביר ראש העיירה, דניאל בואסרי, למוזיאון, טען כי הפסל הוא רכושה החוקי של סאן אירייקס לה פרש מתוקף היותו חפץ בעל חשיבות היסטורית ובהתאם לחוקים המגנים עליו ממכירה ככזה. המכתב הועבר למוזיאון דרך משרד החוץ הצרפתי. בעיירה מסרו לעיתון הצרפתי "ל'אקספרס" כי הם מקווים שהצדדים יגיעו להסכם באופן ידידותי, אך הזהירו כי ינקטו צעדים משפטיים אם יידרשו לכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ