אמנים צרפתים נגד ג'ף קונס: אל תציבו את פסלו הציני בפריז

אנשי תרבות בצרפת, בהם שר התרבות לשעבר פרדריק מיטראן, קוראים לשלטונות למנוע הצבת פסל שיצר האמן האמריקאי לזכר הרוגי פיגועי 2015. בין היתר מתחו ביקורת על דרישתו לתקציב בנייה ועל המקום שבו ביקש להציבו — כיכר הומה תיירים בפריז

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ף קונס, לצד פסלו "Balloon Dog". פסלו החדש לזכר הרוגי פיגועי צרפת סופג ביקורות

אמנים ואנשי תרבות בצרפת קוראים לשלטונות לזנוח את התוכנית להציב בפריז את פסלו של האמן האמריקאי ג'ף קונס, "זר צבעונים", אותו יצר לזכר הרוגי הפיגועים בצרפת ב–2015.

במכתב שפורסם אתמול (שני) תחת הכותרת "לא למתנה של ג'ף קונס", קראו החותמים לזנוח את הפרויקט, אותו כינו "מזעזע".

קונס, והדמיית פסלו "זר צבעונים" בגבו. מעורר תדהמה בקרב אמני צרפת

הכותבים — בהם שר התרבות לשעבר, פרדריק מיטראן, האדריכל דומיניק פרו והבמאי אוליבייה אסיאס — האשימו בין השאר את קונס באופורטוניזם בשל כוונתו להציב את האנדרטה מול המוזיאון "פאלה דה טוקיו", במרחק נוח משדרות השאנז אליזה מחד וממגדל האייפל מאידך.  "בחירת מיקום הפסל לא קשורה בכלל לאירועים הטרגיים. היא מפתיעה לכל הפחות, שלא לומר אופורטוניסטית וצינית. הענקת נראות והכרה בולטות כל כך, כמוהן כפרסום או תוכן ממומן עבורו". 

עוד מחו החותמים — בהם שר התרבות לשעבר, פרדריק מיטראן, האדריכל דומיניק פרו והבמאי אוליבייה אסיאס — על כך שהתרומה של קונס היא רעיונית בלבד, ואינה כוללת את התקציב הדרוש להקמת הפסל והצבתו. "אנחנו מעריכים מתנות", כתבו, אבל רק כאלה שהן "אכן חינם, ללא תנאים, וללא מניעים נסתרים".

קונס הודיע בנובמבר 2016 כי יעניק את הפסל לעיר לזכרם של הרוגי הפיגועים בצרפת ב–2015, אולם מן היום הראשון התמודד הפרויקט עם בעיות וביקורת, שעלו גם במכתב החדש לעיתון. כבר ביוני האחרון — שמונה חודשים לאחר שקונס תרם את הרעיון לפסל — נתקל הפרויקט בבעיה, כשקרן פרטית נדרשה לגייס עבורו את התקציב — 3.5 מיליון אירו. מלאכת הגיוס ארכה זמן רב מהצפוי, ורק כעת נמצא הפסל בשלבי בנייה מתקדמים בגרמניה. יתרה מזאת, עיריית פריז טרם נתנה את האישור הסופי להקים את הפסל בכיכר שיועדה לו. ייתכן שהרקע לכך הוא ממדיו האדירים: 12 מטרים גובהו, שמונה מטרים אורכו ומשקל של כ–30 טונות. הדבר עורר חשש כי המיקום המיועד, מול המוזיאון לאמנות מודרנית של פריז ומוזיאון פאלה דה טוקיו, אינו חזק דיו על מנת להחזיק את הפסל בבטחה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ