מיה אשרי
מיה אשרי

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ביקש ממוזיאון הגוגנהיים בניו־יורק לקבל בהשאלה ציור של ואן גוך שייתלה בחדר המגורים הפרטי שלו ושל אשתו בבית הלבן. במוזיאון הבהירו כי לא יוכלו למלא את הבקשה והציעו יצירה חלופית ששמה "אמריקה" והיא אסלה העשויה זהב טהור. המייל ששלח הגוגנהיים לבית הלבן נחשף ב"וושינגטון פוסט".

"אמריקה", יצירתו של האמן מאוריציו קטלן, הותקנה בגוגנהיים באחד מחדרי השירותים במוזיאון ב–2016 והוצגה במשך כשנה. היא נחשבת לביקורת סאטירית על העושר המוגזם של ארצות הברית — אף שבשיחה של אנשי העיתון עם קטלן הוא סירב להעניק לה את המשמעות הזאת. במייל ששלחה האוצרת הראשית של המוזיאון, ננסי ספקטור בספטמבר היא הסבירה כי היצירה הוסרה מתצוגה וזמינה כעת. "היא מאוד יקרה ומעט שבירה, אך נספק את כל ההנחיות הדרושות להתקנה שלה ושמירה עליה", כתבה. שוויה של היצירה מוערך במיליון דולר.

במקור, ביקש משרד האוצרות של הבית הלבן את הציור "נוף עם שלג" של וינסנט ואן גוך מ–1888, הנכלל באוסף הקבוע של הגוגנהיים. במייל ששלחה הסבירה כי הציור — "האסור לשינוע אלא במקרים נדירים ביותר" — נמצא כעת בדרכו למוזיאון הגוגנהיים בבילבאו שבספרד לפני שישוב לניו יורק "לעתיד הנראה לעין". ב"וושינגטון פוסט" ציינו כי ספקטור, אוצרת בעלת ניסיון של כ–30 שנה בגוגנהיים, מתחה ביקורת על טראמפ בעבר בפרופילים האישיים שלה ברשתות החברתיות.

זהו דבר מקובל עבור נשיאים לשאול יצירות חשובות ממוזיאונים לעטר את קירות הבית הלבן וחדרי המגורים שבו. משפחת אובמה, למשל, שאלה ציורים של מארק רותקו וג'ספר ג'ונס. הציור של ואן גוך, "נוף עם שלג":

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ