מערכת "מאקו" לאחר התאבדות בועז ארד: היה נכון לפרסם את התחקיר עליו

אתמול הובאו עדויות לפיהן בועז ארד ניהל מערכות יחסים עם תלמידותיו ב"תלמה ילין". הבוקר התגלתה גופתו בביתו. "תפקידנו מחייב אותנו לעתים לפרסם עובדות לא נעימות"

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בועז ארד בביתו, 2006
איתי שטרן

אתר "מאקו" פרסם הערב (שישי) גילוי דעת בעקבות התאבדותו של האמן בועז ארד, ובו הסביר מדוע בחר לפרסם את התחקיר אודות מערכת היחסים האינטימית שניהל ארד עם תלמידתו, כשזו הייתה בת 16. "התאבדותו של בועז ארד היא טרגדיה. אך ההחלטה לפרסם את הכתבה על היחסים האסורים בין מורים ותלמידים בתיכון תלמה ילין, ובתוכה גם את העדויות על יחסיו של עם תלמידותיו הקטינות - היתה ההחלטה הנכונה". 

בהמשך הדברים, עליהם חתומים מנכ"ל מאקו, אורי רוזן, ואיתי ולדמן, העורך הראשי של האתר' נכתב כי התחקיר הוא תולדה של שלושה חודשי עבודה של הכתבת יאנה פבזנר בשן ושל המערכת. "לידינו הגיעו עדויות על ארבע מערכות יחסים אינטימיות שניהל ארד עם תלמידות שלו בתיכון תלמה ילין, בעודן קטינות. שמותיהן ידועים לנו והם שמורים במערכת. בדקנו את העדויות והצלבנו אותן עם אנשים רבים נוספים שלמדו ולימדו בתלמה ילין בשנים הרלוונטיות".

לדברי ולדמן ורוזן, הטענות של ארד על כך שהרומנים שניהל עם תלמידותיו היו לאחר שסיימו את ימי התיכון, אינם אמת. "העדויות שבידינו סותרות את דבריו ועולה מהן כי הוא קיים יחסי מין עם תלמידותיו בעודן קטינות ובזמן שלמדו בבית הספר".  לדברי רוזן וולדמן, לפרסום הכתבה קדמו בדיקות מדוקדקות של כל הפרטים שהובאו בה, שהוצלבו על ידי מספר מקורות. "רצינו לוודא שכל הפרטים שאנחנו מביאים מדויקים ושיש בהם עניין לציבור, בין היתר משום  שארד המשיך עד מותו לשמש באופן פעיל כמורה במוסדות חינוכיים. פרטים רבים נוספים השארנו מחוץ לכתבה".

"כעיתונאים, תפקידנו מחייב אותנו לעתים לפרסם עובדות לא נעימות על מוסדות ואנשים. איננו עושים זאת בשמחה. אנחנו מתייחסים לאחריות המוטלת על כתפינו במלוא הרצינות, זוכרים שבצד השני של העבודה העיתונאית נמצאים בני אדם שעלולים להיפגע, ושגם אם הדברים המיוחסים להם הם חמורים, ראויים להקשבה וליחס הוגן. עיתונאי שמובא לידיעתו כי מורה בתיכון ניהל יחסים אסורים שכאלה באופן סדרתי ובוחר שלא לפרסם את הדברים – חוטא לאמת, חוטא למקצוע העיתונות ובראש ובראשונה חוטא לקורבנות". 

גם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית פרסם הערב הודעה ובה נכתב כי היה ראוי לפרסם את התחקיר על ארד, למרות המחיר הכבד. "כואב מאוד להודות בכך, אך חשיפת האמת - בכל תחום - לעיתים נושאת תג מחיר כבד מנשוא. הדבר נכון לגבי תחקירים עיתונאיים וחקירות משטרה בכל נושא, לאו דווקא בתחום הפגיעה המינית. עם זאת, אין מנוס מלהודות באמת ולהתמודד איתה".

בהמשך ההודעה של האיגוד נכתב כי "פגיעה מינית מתרחשת לעיתים קרובות בתוך יחסים קרובים ואוהבים. פעמים רבות, הדינמיקה הזאת מונעת מנפגעות ונפגעים לחשוף את דבר הפגיעה, בשל רצונם למנוע מהפוגע - שהם אוהבים! - לשלם מחיר. יתרה מזאת: במקרים רבים גם הפוגעים נושאים עמם קשיים ומצוקות אמיתיים. אין להקל בכך ראש. ועם זאת, אין שום דרך לנקות את החברה מתופעות פסולות בלי לדון בהן בפתיחות וביושר. עלינו לעמוד מאחורי נפגעות ונפגעים, ולהבהיר באופן חד משמעי שמי שחשפו את הפגיעה שעברו אינן נושאות באחריות. המשוואה הזאת מייצגת היפוך תפקידים מעוות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ