"אווירת רדיפה": יצירת אמנות פוליטית הוסרה מיריד במדריד

הוצאת היצירה "אסירים פוליטיים בספרד של ימינו" מהיריד היוקרתי "ארקו מדריד" הצטרפה לשורת התנכלויות באמנים ולפגיעה בחופש הביטוי במדינה

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קטע מעבודתו של סנטיאגו סיירה "אסירים פוליטיים בספרד של ימינו". מטושטש אך ניתן לזיהוי
מיה אשרי
מיה אשרי

טלטלות פוליטיות פנימיות ואזוריות, מגמות עולמיות שמעלות את הפופולריות של מנהיגים שמרנים ומורשת פאשיסטית מימי פרנקו שטרם נמחתה לחלוטין — כל אלה גובים את מחיריהם מחופש הביטוי בספרד, שהולך ונשחק.

התקרית האחרונה התרחשה השבוע, כשיצירה של האמן הספרדי הפרובוקטיבי סנטיאגו סיירה הוסרה מיריד האמנות החשוב ביותר של ספרד, "ארקו מדריד" (ARCOmadrid), שעות ספורות לפני פתיחתו לעיתונאים אתמול. היצירה, "אסירים פוליטיים בספרד של ימינו", הורכבה מתמונות ראש מטושטשות של 24 דמויות ספרדיות: פוליטיקאים, אמנים, פעילים חברתיים וכו'. אמנם שמות האנשים לא נכתבו מפורשות, אך הטשטוש אינו נרחב והפירוט המופיע בתחתית כל תמונת ראש גם אינו מותיר מקום לספק. בין הדמויות שביצירה ישנם גם פוליטיקאים קטלאניים העומדים בפני אישומים חמורים ועונשי מאסר בספרד, כחלק ממאבקם למען עצמאותו של חבל הארץ.

היצירה עוררה סערה טרם פתיחת היריד, ועל פי דיווחים בתקשורת הספרדית, ביום שני בערב ביקרה המשטרה בגלריה שבה נתלתה היצירה, בניהולה של הגלריסטית הוותיקה הלגה דה אלוויר. על פי "ארטנט", הבקשה להוריד את היצירה הגיעה מארגון IFEMA הממונה על הירידים והכנסים במדריד ומנהל את מרכז הירידים שבו נערך ארקו מדריד. "ביקשנו מהגלריה להסיר את התמונה והיא נענתה לבקשתנו", מסר IFEMA לאתר "הייפראלרג'יק". "היריד, שמכבד לחלוטין את חופש הביטוי, סבור שהמהומה התקשורתית שמעוררות יצירות כאלה פוגמת בנראות של התוכן המוצג בארקו מדריד 2018. לכן, זו אחריותו של הגוף המארגן להרחיק את היריד מדיונים שמסיחים את הדעת מהאירוע".

דה אלוויר אמרה ל"ארטנט" כי מנהל IFEMA, לואיס לופס־פוארטס, ביקש את הסרת הציור "כטובה אישית" ממנה כדי להימנע ממחלוקת מיותרת והכחישה שמדובר בצנזורה, אך בראיון ל"ניו יורק טיימס" הבהירה כי אילו היתה היצירה מוצבת בגלריה שלה ולא בחלל ציבורי של היריד, לא היתה נענית לבקשה. "אני רגילה לבקשות האלה עם סיירה", הוסיפה.

סיירה, מצדו, ראה את הדברים אחרת. בפוסט בפייסבוק כתב: "מעשים כאלה נותנים את ההיגיון והסיבה ליצירות מהסוג הזה, שמגנות את אווירת הרדיפה שאנשי תרבות חווים בעת האחרונה". לדבריו, הסרת היצירה היא גם ביטוי של חוסר כבוד לדה אלוויר, גלריסטית וסוחרת אמנות ותיקה ומוערכת, "וכן חוסר כבוד לאינטליגנציה והבגרות של הציבור". היצירה עצמה נמכרה בינתיים לרוכש לא ידוע עבור 80 אלף אירו (כ–343 אלף שקלים).

הועמדה למשפט על בדיחה

האווירה שאליה מתייחס סיירה קשורה אולי לריבוי המקרים שבהם אמנים ויוצרים נענשו — או לכל הפחות עמדו בפני הליכים משפטיים — בשל ביקורת כלפי השלטון הספרדי או כלפי השלטון בכלל. רק לפני ימים ספורים הותיר בית המשפט העליון של ספרד על כנה את הרשעתו של ראפר מקומי, ואלטוניק (חוזה מיגל ארנס בלטראן), ב"הסתה לטרור". ואלטוניק צפוי לעונש מאסר בגין מלים בשירי הראפ שלו, שלטענת המדינה מפארים ארגוני טרור, מסיתים נגד בית המלוכה הספרדי ואף ביטאו איום על חייו של פוליטיקאי ספרדי. נגד, ואלטוניק טען כי השירים מוגנים תחת חופש הביטוי וכי ראפ נועד להיות פרובוקטיבי — אך טענתו נדחתה. הוא הודיע כי יערער לבית המשפט האירופי לזכויות אדם.

מקרה נוסף נוגע לשני אמני בובות, ראול גארסיה ואלפונסו לזארו, המופיעים גם הם ביצירתו של סיירה בפנים מטושטשות. השניים עמדו לדין ב–2016 בטענה כי המופע שיצרו לקרנבל של מדריד הכיל התייחסויות למחתרת הבאסקית (ETA) ו"הפיץ שנאה והאדיר טרור", אך במקרה זה בית המשפט דחה את התיק נגדם.

ראש הממשלה השמרני של ספרד, מריאנו ראחוי. הסכסוך עם הקטאלנים הוא אחד ממוקדי הצנזורהצילום: Paul White/אי־פי

שחיקתו של חופש הביטוי הספרדי לא עוצרת כמובן באמנות בלבד. חלק ניכר מהמתקפה הנוכחית קשור לחוקים שעברו באחרונה במדינה או נאכפים ביתר שאת, ומגבילים בין היתר גם את הזכות להפגין. אף הביקורת החריפה שהומטרה על חוקים כאלה ועל ממשלתו השמרנית של ראש הממשלה הספרדי מריאנו ראחוי, על רקע המשבר מול קטלוניה ורדיפתם המשפטית של פוליטיקאים קטאלונים רבים, נדמה כי המגמה הזו רק מתרחבת. כך, באפריל האחרון נשפטה סטודנטית בת 21 לשנת מאסר בגין סדרת ציוצים מבודחת שפירסמה בטוויטר בין 2013 ל–2016 ועוסקת בהתנקשות בחייו של לואיס קררו בלנקו, בן בריתו של גנרל פרנסיסקו פרנקו. אפילו נכדתו של בלנקו אמרה שלמרות הטעם רע, היא "מפחדת מחברה שבה חופש הביטוי... עשוי להוביל לעונשי מאסר". לפי ה"אינדפנדנט" הבריטי, 70 בני אדם נוספים נשפטו בשנים האחרונות בספרד ונגזרו עליהם עונשים שונים — כמה מהם עונשי מאסר — בגין ציוצים שפירסמו בטוויטר.

בחזרה ליריד האמנות, נדמה כי עיריית מדריד מנסה להרחיק עצמה מהתקרית. בהצהרה שנמסרה ממשרד ראש העיר נכתב כי הנהלת היריד פעלה ללא ידיעת העירייה וכי חופש האמנות והביטוי "חייבים לעמוד בבסיסו" של "ארקו מדריד". כל מי שנדרש לעניין הודה כי לא נעשתה כל עבירה על החוק בתלייתו של הציור, והסערה שעוררה הסרתו הובילה לדיונים בין פוליטיקאים בשאלה אם יש לתלות אותו מחדש. רק הגלריסטית דה אלוויר, נדמה, מרוצה מיחסי הציבור. בשיחתה עם "ניו יורק טיימס" סיכמה: "אף פעם לא הייתי פופולרית כל כך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ