תוך פחות משנתיים: התפטר אוצר מחלקת העיצוב והאדריכלות במוזיאון ישראל

דן הנדל, שאצר במסגרת תפקידו שתי תערוכות גדולות, נימק את פרישתו ב"חילוקי דעות בנוגע למדיניות המחלקה". טרם אוישו גם משרות המעצב הראשי ואוצר המחלקה לאמנות עכשווית

נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוזיאון ישראל
נעמה ריבה

האדריכל דן הנדל, ששימש כאוצר העיצוב והאדריכלות במוזיאון ישראל בשנתיים האחרונות, התפטר היום (שני) מתפקידו.

"הסיבה המרכזית לעזיבה היא הכיוונים שאליהם הולכת המחלקה לעיצוב ואדריכלות", אמר הנדל ל"הארץ" עם היוודע דבר התפטרותו. "היו חילוקי דעות בנוגע למידיניות ואוסף המחלקה. סביב כל תערוכה יש חילוקי דעות", הוסיף.

מאז שהתמנה לתפקיד, בראשית 2016, הספיק לאצור שתי תערוכות גדולות, "ירושלים של פרטים" שמבוססת על ספרו של האדריכל דוד קרויאנקר, ו"סימני דרך: 60 שנות עיצוב של דן ריזינגר", שעסקה בעבודתו של המעצב זוכה פרס ישראל. עבודת האוצרות היתה מלווה בחילוקי דעות רבים עם ריזינגר וקרויאנקר, שלא היו מרוצים מהתערוכות. 

דן הנדל. אצר שתי תערוכות גדולותצילום: צילום: Amanda Kirkpatrick

קודמו של הנדל בתפקיד היה אלכס וורד, שסיים את תפקידו ב-2012. וורד, שמת באותה שנה, אצר 19 תערוכות ב-13 השנים שעמד בראש המחלקה. מאז ועד מינויו של הנדל ב–2016, כארבע שנים לאחר מכן, התפקיד לא אויש. טרם פורסם מתי יחל חיפוש אוצר חדש, כשבמקביל, מאז עזיבתה של ריטה קרסטינג, טרם אוישה גם משרת האוצרות במחלקה לאמנות עכשווית. למוזיאון גם אין מעצב ראשי, לאחר שאורן שגיב פרש מתפקידו באוקטובר 2017, לאחר מינוי עידו ברונו לתפקיד מנכ"ל המוזיאון.

הנדל, יליד 1978, הוא מרצה מחלקת ארכיטקטורה בבצלאל. טרם תפקידו במוזיאון ישראל אצר עם האדריכל ארז אלה ב–2012 את התערוכה "נושאת מטוסים" שהוצגה בביתן הישראלי בביאנלה לאדריכלות בוונציה, וכן אצר תערוכה על האדריכל אברהם יסקי במוזיאון תל אביב. לאחרונה החל לפרסם טור ביקורת אדריכלית ב"גלריה שישי" בעיתון זה. לצד שלוש התערוכות הגדולות במוזיאון, אצר הנדל תערוכה קטנה בשם "סדר חדש באוסף", שחשפה למבקרים את אוסף העיצוב של המוזיאון. בסוף מארס אמורה להיפתח תערוכה שתציג עבודות חדשות באוסף העיצוב של המוזיאון. תערוכה נוספת, שעוסקת באדריכלות צה"ל והייתה אמורה להיפתח ב-2018, תבוטל.

מחלקת העיצוב והאדריכלות במוזיאון ישראל הוקמה על ידי האוצר איזיקה גאון ב-1973. גאון אצר יותר מ-120 תערוכות וחשף לקהל הישראלי מעצבים ואדריכלים מקומיים כמו יעקב קאופמן, צבי הקר ואילן פיבקו, וזרים כמו פרנק גרי ודניאל ליבסקינד. 

ממוזיאון ישראל נמסר כי "בעקבות פערים תפישתיים ורצונו של דן הנדל להתפנות למשפחתו המתרחבת, קיבל המוזיאון את התפטרותו. אנו מודים לדן על עבודתו ומאחלים לו בהצלחה גם בהמשך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ