אנני ליבוביץ' קיבלה יד חופשית מעמנואל מקרון: צלמי אותי כאוות נפשך

הצלמת האמריקאית המוערכת התלוותה בשבוע שעבר לנשיא צרפת, כחלק מפרויקט שיפורסם במגזין "ואניטי פייר"

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליבוביץ' מצלמת את
מקרון ומרקל
שלמה פפירבלט

מאז נבחר לנשיא צרפת במאי 2017, שומר עמנואל מקרון על ריחוק מוקפד ואלגנטי מן התקשורת. בשבוע שעבר, בצעד יוצא דופן, אישר לצלמת האמריקאית אנני ליבוביץ' ללוות אותו במשך מספר ימים, ולתעדו כאוות נפשה המקצועית.

ליבוביץ', אולי הצלמת הידועה ביותר כיום בעולם, זכתה למעמדה המיוחד בזכות עבודתה בין השנים 1970 ל–1983 כצלמת הראשית של המגזין האמריקאי "רולינג סטון", והודות לדיוקנאות הרבים שהנציחה בדרכה האמנותית המיוחדת — מג'ון לנון ויוקו אונו, דרך מייקל ג'קסון וארנולד שוורצנגר, ועד ברק ומישל אובמה והילרי קלינטון. בשנה שעברה גם צילמה את ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, לשער מגזין "ווג" האמריקאי. נשיא צרפת הכריז בעבר כי הוא נמנה עם מעריצי עבודתה של ליבוביץ', ובחודש יולי האחרון אף ביקר בתערוכה של צילומיה שנערכה בעיר ארל שבדרום צרפת.

הפורטרט של הנשיא מקרון, אשר בדצמבר האחרון מלאו לו 40, הוזמן על ידי המגזין האמריקאי "ואניטי פייר". מודע היטב לגלי הקנאה בקרב צלמים צרפתים, היכולים רק לחלום על הזדמנות כזאת, הסביר דובר ארמון האליזה כי "מדובר בצעד של הערכה כלפי הכישרון שהפגינה ליבוביץ' לכל אורך הקריירה האמנותית שלה".

מסעה של ליבוביץ' לתוך חייו של הנשיא מקרון החל ביום שלישי האחרון, עת ליוותה אותו בעיסוקיו השונים. בין השאר, היא העמידה אותו ואת רעייתו בריז'יט בגן הארמון כאשר הם מוקפים מנהלי המוזיאונים החשובים של צרפת ובהם מנהלי הלובר, אורסיי ומרכז פומפידו. בימים רביעי וחמישי היא הצטרפה לפמליית הנשיא אשר יצא לסדרת פגישות במחוז אנדר ולואר שבמרכז־מערב צרפת. ביום חמישי בערב היא היתה לצדו עת שב לבירה פריז והשתתף בערב הפתיחה של יריד הספרים הבינלאומי. ביום שישי תיעדה את פגישתו עם ראשת ממשלת גרמניה, אנגלה מרקל.

עד לביקור העבודה של ליבוביץ', לא פתח מקרון את שערי ארמון האליזה לאף צלם, להוציא את הצלמת הרשמית — סואזיג דה לה מואסונייר. העיתון "לה מונד", אשר דיווח בסוף השבוע על האפשרות יוצאת הדופן שקיבלה ליבוביץ', ציין כדוגמה ליחס הצונן שמקבלת התקשורת הצרפתית מהנשיא את נסיעתו בשבוע שעבר להודו. לפי העיתון, אחת העיתונאיות שהתלוותה למסע ביקרה את החלטת הנשיא להצטלם עם רעייתו על רקע הטאג' מאהל באופן מבוים והרחק מהעיתונאים. על טענותיה השיב מקרון: "אני מודה לך על שאלה חשובה זאת, שבאה בתום שלושה ימי ביקור בהודו. ממדינה כמו זו, השופעת עושר כה מגוון ורב, היית יכולה ללמוד משהו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ