בית משפט בארה"ב החזיר למשפחה יהודית יצירות של אגון שילה שנבזזו ממנה בשואה

שני ציורים של אגון שילה הושבו ליורשיו של יהודי שנספה. באחרונה עבר בארה"ב חוק שאמור להקל על השבת יצירות שגנבו הנאצים

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הציור "אשה מסתירה את פניה"
הציור "אשה מסתירה את פניה"צילום: Collection Grünbaum
מיה אשרי
מיה אשרי

שופט בית משפט במנהטן קבע בשבוע שעבר כי שתי יצירות של הצייר האוסטרי אגון שילה יעברו לידי יורשיו של פריץ גרונבאום, אמרגן יהודי־אוסטרי, לאחר שנבזזו ממנו ב–1938. גרונבאום עצמו נספה במחנה הריכוז דכאו ב–1941. על פי מומחים לאמנות בארה"ב, הכרעה זו עשויה להפוך למקרה מבחן משמעותי במימוש חוק אמריקאי חדש שנועד להקל על השבת יצירות שנגנבו במלחמת העולם השנייה לבעליהם החוקיים.

הציור "אשה עם סינר שחור" צילום: Collection Grünbaum

שני הציורים של שילה — "אשה מסתירה את פניה" ו"אשה עם סינר שחור" — היו חלק מאוסף בן כ–450 יצירות שנלקח מגרונבאום כשנעצר, מתוכן כ–80 היו של שילה. הציורים שעל הפרק הוצגו ב–2015 בביתן של סוחר אמנות מאנגליה – ריצ'רד נאגי – שהביא אותן ליריד עיצוב ואמנות בניו יורק. אז הגישו קרוביו של גרונבאום את התביעה.

לפי רויטרס, עורכי דינו של נאגי טענו בדיון כי הוא רכש את הציורים כדת וכדין. לדבריהם, בשנת 1956 מכרה גיסתו של גרונבאום כ–50 ציורים של שילה מהאוסף לגלריה בשווייץ, וזכותם של קרובי המשפחה לטעון בעלות פגה מזמן.

ואולם, שופט בית המשפט העליון של מדינת ניו יורק קבע כי היורשים זכאים לציורים. בהחלטתו, השתמש בחוק להשבת ציורים שנגנבו בשואה (the HEAR Act) — חוק חדש יחסית שעבר בקונגרס ב–2016 והאריך את פרק הזמן הניתן לקורבנות או בני משפחותיהם לתבוע בעלות על יצירות אמנות לשש שנים מהרגע שבו גילו על קיומו של הציור ומיקומו.

בהחלטתו קבע השופט כי החוק נועד למקרים כאלה בדיוק. הוא הסביר כי אין חולק שהיצירות היו שייכות בעבר לגרונבאום, וכי הן נלקחו בכוח על ידי הנאצים.

לדבריו, כיוון שאלה פני הדברים, חובת ההוכחה כי הבעלות שלו קודמת — היתה על נאגי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ