ח"כ שפיר: רגב מסתירה איך חולקו 58 מיליון שקל מתקציב חגיגות ה–70

משרד התרבות טרם פרסם פירוט הוצאות מלא של אירועי שנת ה–70. בדיון בוועדת השקיפות של הכנסת הציג המשרד רק פירוט חלקי, בטענה ש"אם ייחשפו התקציבים לא ניתן יהיה לשמר את אלמנט ההפתעה"

נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סתיו שפיר. העברת הנתונים מתעכבת זמן רב
נעמה ריבה

בוועדת השקיפות בראשות חברת הכנסת סתיו שפיר, נערך אתמול (שני) דיון שעסק בפירוט הוצאות חגיגות ה–70 למדינה. כמה עמותות בהן עמותת "הצלחה", התנועה לחופש המידע והתנועה לאיכות השלטון, דרשו ממשרד התרבות פירוט בנוגע להתקשרויות המשרד וחברת ההפקה של האירועים, "טרגט", עם הספקים - אלא שהעברת הנתונים מתעכבת זמן רב.

ח"כ שפיר דרשה לדעת כיצד חולקו 58 מיליון שקלים, שאושרו לחגיגות כבר לפני שלושה חודשים ושמשרד התרבות טרם העביר מידע לגביהם, אז ממשרד התרבות השיבו כי "לא ניתן לחשוף את התקציבים מכיוון שיש רצון להפתיע את הציבור בפרויקטים, ואם ייחשפו התקציבים לא ניתן יהיה לשמר את אלמנט ההפתעה".

"מירי רגב מסתירה מה נעשה ב–58 מיליון שקלים", אמרה שפיר בתגובה לדברים. "לציבור מגיע לדעת מה עשתה הממשלה בכל שקל מכספי המסים שלנו, ותפקידו של משרד ממשלתי הוא לא 'להפתיע את הציבור' באופן שבו הוא משתמש בכסף של כולנו. אולי מחר נגלה שהממשלה מבטלת את ההצבעה בכנסת על תקציב המדינה ומבטיחה לציבור שהיא כבר 'תפתיע אותו' בהמשך? משרד התרבות התחייב הן בפניי בוועדה והן בפני היועמ"ש שיפרסם את התקציבים — ומתחמק מלעשות זאת כבר במשך חודשים. מה יש למירי רגב להסתיר?".

מירי רגב. התקציב נמוך מאשר בחגיגות ה-60 וה-50, והליך האישור של פעילויות הוא יסודי ומורכבצילום: אמיל סלמן

לדברי מנהל מרכז ההסברה במשרד התרבות, מושיק אביב, עלות האירועים השנה היתה נמוכה מהעלות של שנים קודמות. "בשנת ה–50 למדינת ישראל עלות האירועים היתה כ–120 מיליון שקל, ובשנת ה–60 למדינת ישראל עמדה על 140 מיליון שקל", אמר בדיון אביב. "בכפוף למדיניותה של השרה רגב הוחלט כי עלות כל אירועי ה–70 למדינת ישראל תתוקצב בכ–100 מיליון שקל, אשר יתפרסו על פני שנה שלמה ויכללו אירועי חינם רבים ברחבי הארץ לקהל הרחב".

היועצת המשפטית של משרד התרבות והספורט, עפרה שרון, מסרה כי "תהליך העבודה בין המשרד לחברת הניהול באישור כל פרויקט כלל יותר מ–20 שלבים, לרבות אישורי הערכת עלויות, מסגרות תקציב, אישור נוסח המכרזים ופרסומם, ניהול הליך המכרזים, אישור הליך בחירת הזוכים ומעקב אחר הביצוע ואישור דוחות הביצוע. מדובר בהליך יסודי ומורכב שספק אם יש לו אח ורע בהליכי ההתקשרויות הציבוריים הממשלתיים".

עלות טקס המשואות עצמו היתה 21 מיליון שקל, ובמהלך הדיון הוצגו חלק מהתקשרויות נוספות של חברת "טרגט" עם ספקים שונים, על סך 27 וחצי מיליון שקל (מתוך 108 מיליון שקל). כך למשל באירוע "שרים ישראל" זכתה קבוצת "אינטלקט הפקה והוצאה לאור" בתקציב של 3.12 מיליון שקל. את אירועי "ה' באייר — רוקדים ומקבלים את השבת" הפיקה "בנדה הפקות" בעלות של 2.4 מיליון שקל. אירוע "מסיבות החוף" הופק על ידי "סופר פוש" בעלות של 7.8 מיליון שקל. את "מצעד הלילה" הפיקה חברת "כפיים" בעלות של 8.37 מיליון שקל ואת "הפסקול של ישראל" הפיקה חברת "זאן הפקות" בתקציב של 5.62 מיליון שקל.

התנועה לאיכות השלטון הגישה אתמול עתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים, בבקשה להורות למשרד התרבות והספורט להעביר את המידע המתייחס להתקשרויות המשרד עם חברות חיצוניות להפקת האירוע. בעתירה נכתב כי יש "חשש לשימוש בסמכויות שלא כדין למטרות של רווח פוליטי וקידום מקורבים בידי גורם העומד בראש המשרד הממשלתי". עורך דין תומר נאור מהתנועה הוסיף שלא ברור איך מתקבלות החלטות במשרד התרבות. "מירי רגב עושה מה שהיא רוצה. היא לא חושפת פרוטוקולים ולא ברור איך מתקבלות החלטות במשרד. הציגו היום מצגות שהראו למשל שאירוע מסוים היה ב–15 ערים. אני רוצה להבין לפי מה בחרו את הערים האלו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ