משרד המדע ליועמ"ש: מעולם לא סוכם על הצגת יצירות מבצלאל בכנס המדע הבינלאומי

השר אופיר אקוניס הצהיר כי ביטל תערוכה של סטודנטים בגלל מיצב ביקורתי, אך במשרדו מסרו לפניית היועמ"ש כי כבר לפני חודש הוחלט לא להציג עבודות סטודנטים "מסיבות מקצועיות"

מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פוסטרים עם שמות ההרוגים על קיר בית הספר
מיה אשרי

שר המדע אופיר אקוניס מעולם לא התכוון להציג יצירות של סטודנטים מבצלאל בכנס המדע הבינלאומי המתקיים בירושלים — כך עולה מתשובת משרד המדע ליועץ המשפטי לממשלה. תשובה זו עומדת בניגוד להצהרותיו של אקוניס לתקשורת, לפיהן ביטל במכוון את הצגת העבודות של הסטודנטים בעקבות מיצב ביקורתי נגד פעילות צה"ל בגבול רצועת עזה.

"לפני כחודש, במסגרת דיונים עם הספק על ארגון האירוע, הציע הספק לצרף לתערוכה גם תערוכת אמנות בשיתוף פעולה עם בצלאל, נוסף על האירועים שתוכננו זה מכבר", נכתב בתשובת היועצת המשפטית למשרד המדע, הדס פרבר־אלמוגי, ליועמ"ש. "השר דחה את ההצעה מסיבות מקצועיות ומשום כך, למעשה, ובניגוד למשתמע מהפנייה, לא היה כל ביטול של מיצגי בצלאל, משום שלא נקבע כזה מלכתחילה". עם זאת, גם בתשובה מותח אקוניס ביקורת על המיצב. "מבלי לקשור בין פנייתה של האגודה לזכויות האזרח, השר מודע היטב לגבולות חופש הביטוי, ואיננו רואה ב'מיצג אמנותי' לכאורה, המנציח מחבלים שניסו לפגוע בכוחותינו ובאזרחנו, מיצג אמנותי בעל ערך כלשהו".

אופיר אקוניסצילום: אוהד צויגנברג

לפני כעשרה ימים הודיע השר אקוניס כי הוא מבטל את השתתפות בצלאל בכנס בגלל מיצב ביקורתי שנתלה במסדרונות בית הספר עם שמות ההרוגים בגבול עזה. בתשובה נמסר ממשרד המדע כי כבר לפני חודש עלה הרעיון לגבש תערוכה בשיתוף פעולה עם בית הספר, אך "השר דחה את ההצעה מסיבות מקצועיות ומשום כך, למעשה, ובניגוד למשתמע מן הפנייה, לא היה כל ביטול של מיצגי בצלאל, משום שלא נקבע כזה מלכתחילה".

לפני כשבועיים תלו סטודנטים בבצלאל פוסטרים שחורים עם שמות ההרוגים בגבול רצועת עזה במסדרונות בית הספר. המיצב עורר תגובות נזעמות בתוך בית הספר ומחוץ לו, כמו גם של פוליטיקאים ואנשי ציבור. בין היתר, הודיע השר אקוניס כי בעקבות המיצב הוא מבטל את הצגתן של יצירות מבצלאל בכנס המדע הבינלאומי בירושלים, שנפתח מחר (שני). "אני תמיד בעד חופש הביטוי והיצירה, אבל לא אאפשר את חופש הביזוי", מסר אקוניס עם פרסום החלטתו. "אפילו החמאס כבר הודיע שההרוגים בגבול הרצועה הם אנשיו, כלומר מחבלים וטרוריסטים".

בעקבות הצהרתו של אקוניס, פנתה האגודה לזכויות האזרח למשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, בדרישה כי תתערב. "דומה ששר המדע למד שיעור רע אצל שרת התרבות ואף עלה על רבניתו: אין הוא פוסל יצירות בשל תוכנן, אלא אך ורק בשל כך שמקורן במוסד שעבודות אמנות אחרות שמוצגות בו אינן לרוחו", נכתב בפנייה. משרד היועמ"ש אכן פנה למשרד המדע, אך בעקבות תשובתו כי מלכתחילה לא נעשו תוכניות להציג את עבודות הסטודנטים מבצלאל, הוחלט במשרד היועמ"ש שאין מקום לפעול נגד המשרד.

רקטור בצלאל, ד"ר יובל קרניאל, ציין בתגובתו למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, כי "האמנים והמעצבים שלנו למדו מהשר הנכבד, שלכל יצירה או פרסום שלא מוצא חן בעיניו תהיה תגובה וענישה, לרבות החרמה של סטודנטים ושל המוסד כולו. לדברים אלה יש מסר מצנן חריף והם מהווים פגיעה קשה בחופש היצירה והביטוי".

דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, מסר בתגובה לדברים: "מצער מאוד לגלות ששר המדע שיקר כשהודיע על החלטתו כביכול לבטל את התערוכה של סטודנטים מבצלאל במסגרת כנס שרי המדע הבינלאומי. עצם העובדה שהשר מצא לנכון לפרסם את עמדתו — אף שלא היה לה כיסוי — מהווה פגיעה בחופש הביטוי. היא משדרת מסר מסוכן, לפיה לממשלה יש זכות וסמכות להחרים מוסד לאמנות בשל מסר שעולה מיצירה שמוצגת על כתליו. גישה זו מצטרפת לשורה ארוכה של החלטות והצהרות של שרת התרבות מאז נכנסה לתפקידה, שכל מטרתן היא להחניק אמנות ביקורתית שנוגעת בשאלות החשובות והרגישות ביותר, שמעסיקות את החברה הישראלית".

מטעם השר אקוניס טרם נמסרה תגובה לפניית "הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ