שיכור השחית את הציור של איוואן האיום במוט ברזל

ציורו המפורסם של איליה רפין המתעד את הצאר הרוסי ניזוק קשות במוסקבה, לאחר שגבר שיכור הכה בו בעמוד ברזל המשמש להגנה על יצירות. "שתיתי וודקה", נימק את המעשה בחקירתו

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"איוון האיום". "במזל גדול" חלקי הציור המוכרים לא ניזוקו
מיה אשרי
מיה אשרי

"איוואן האיום הורג את בנו", ציורו המפורסם של איליה רפין מ–1885 המתעד את הצאר הרוסי בן המאה ה–16 אוחז בבנו המת, ניזוק בסוף השבוע קשות לאחר שגבר התנפל עליו בעזרת מוט ברזל. על פי ה"גרדיאן", החשוד — ששמו טרם פורסם — הודה במעשה שארע בגלריה הממלכתית של טרטיאקוב במוסקבה שם מוצג הציור, ואף נימק אותו בהשתלשלות אירועים מפתיעה: "באתי להתבונן בציור, רציתי לעזוב, אבל הלכתי למזנון בקפיטריה ושתיתי 100 גרם של וודקה", סיפר, ואף סייג את מעשיו. "אני לא שותה וודקה בדרך כלל, ופתאום הרגשתי מוצף בגלל משהו".

מהגלריה הממלכתית נמסר כי התוקף הצליח לעקוף כמה חברים בצוות המוזיאון, תפס בידו את אחד מעמודי הברזל המשמשים להרחקת הציבור מהציורים, והכה את הזכוכית המגנה עליו כמה פעמים. "כתוצאה מהמכות הזכוכית העבה נשברה ונגרם נזק משמעותי נגרם לציור", נכתב בהצהרה. "הקנבס נקרע בשלושה מקומות בחלק המרכזי של הציור, באזור שבו מצויר בנו של הצאר". לפי הגלריה, גם מסגרת הציור נפגעה, אך "במזל גדול" הפרטים המפורסמים ביותר של הציור — הם הבעות פניהם של הצאר המזועזע ובנו, וכפות הידיים של שניהם — לא נפגעו.

הציור המפורסם של רפין מתעד את הרגע שהצאר "איוואן האיום" מבין שהרג את בנו שלו במכת מטה, ב–1581. בזמנו, עורר הציור ההיפר־ריאליסטי שערורייה, שכן רבים חשו כי הוא מותח ביקורת על השחיתות והאוטוקרטיה הרוסית, וטענו כי האירוע ההיסטורי שהוא מתעד כלל לא התרחש. תחילה צונזרה היצירה על ידי הצאר אלכסנדר השלישי והצגתה בציבור נאסרה. ב-1913 הושחתה לראשונה, על ידי צייר צעיר ומעורער בנפשו. רפין, שעוד היה בחיים, שחזר אותה בעצמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ