אנשי אמנות ישראלים הביעו תמיכה במנהלת מוזיאון שערכה ספר על ה-BDS

לורה רייקוביץ, מנהלת מוזיאון קווינס שהתפטרה, גם ביטלה אירוע של ממשלת ישראל במוזיאון והואשמה באנטישמיות. "מצמרר לראות כיצד עמדות פרו-ישראליות משמשות להשתקת עבודות", כתבו התומכים

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה אשרי
מיה אשרי

12 אוצרים ואמנים ישראלים חתמו על מכתב תמיכה בלורה רייקוביץ, מנהלת מוזיאון קווינס שבניו יורק שהתפטרה בתחילת השנה אחרי כשלוש שנים בתפקיד. הסיבה: חיכוכים מתמשכים בינה לבין מועצת המנהלים, שבסיסם בעיקר בפעילותה הפוליטית נגד ישראל.

לורה רייקוביץ. סירבה לארח במוזיאון אירוע לציון 70 שנה לתוכנית החלוקה של האו"ם

על המכתב חתומים בין היתר יהושע סימון, עד לאחרונה המנהל והאוצר הראשי של מערך המוזיאונים בבת ים; האוצרת לאה אביר; אודי אדלמן, אוצר במרכז לאמנות דיגיטלית; דנה יהלומי, מנהלת קבוצת הפרפורמנס "תנועה ציבורית"; הקולנוען אודי אלוני ואחרים.

"המתקפה על רייקוביץ אינה מתקבלת על הדעת — מצמרר לראות כיצד נעשה שימוש בעמדות פרו-ישראליות בארה"ב על מנת להשתיק עבודות חשובות", כתבו החתומים במכתבם, שהתמקד בעיקר במעורבותה של רייקוביץ בכתיבה ועריכה של ספר העוסק בחרם התרבותי על ישראל ובתנועת ה־BDS. "מאז שעזבה את תפקידה כנשיאת ומנהלת מוזיאון קווינס, רייקוביץ הואשמה על ידי אלה שמעוניינים להשתיק אותה, ועל לא עוול בכפה, באנטישמיות. כיוצרים בשדה התרבות, אנו מודאגים מכך שבעידן זה של קיטוב פוליטי, מוסדות אמנות ואנשים העוסקים בתחום נאלצים לוותר על מחויבותם לפעול כמתווכים מעורבים וכפורומים שבהם דנים ומבינים את הסוגיות הבוערות לקהילות שלנו.

"אנחנו כותבים כדי להדגיש את תפקידם המנהיגותי של מוסדות התרבות בקידום השיח התרבותי, החברתי והפוליטי. לנו, אנשים משדה האמנות, יש חובה לאפשר דיון חופשי ובטוח ברעיונות שונים הנוגעים לעולם שלנו כיום".

מוזיאון קווינס שבניו יורק. חברי ההנהלה האשימו את רייקוביץ שהסתירה את מעורבותה בכתיבת ספר אנטי-ישראלי

רייקוביץ ספגה ביקורת מההנהלה על כלל הפעילות הפוליטית שעשתה במסגרת תפקידה — כך למשל החליטה כי המוזיאון ישתתף בשביתת מוסדות האמנות שנערכה ביום השבעתו של טראמפ בינואר 2016, ואף הציעה להפוך אותו ל"מפלט בטוח" עבור מהגרים הנמצאים תחת איום הגירוש בחסות מדיניות ההגירה של טראמפ. ואולם, את מירב הביקורת קיבלה מצד ממוניה בדרגים הרמים בתגובה על שתי פעולות אנטי—ישראליות. הראשונה, הנידונה במכתב התמיכה הישראלי, היא השתתפותה של רייקוביץ כעורכת־שותפה בספר הבוחן את תופעת החרם התרבותי בימינו, בשם "Assuming Boycott: Resistance, Agency, and Cultural Production".

בפברואר האחרון, כחודש אחרי התפטרותה, פירסם המוזיאון דו"ח חיצוני חמור על תפקודה כמנהלת, שהאשים אותה בין היתר בכך שהסתירה במכוון את מעורבותה בספר השנוי במחלוקת. הדו"ח מציין כי בספר ישנם מאמרים רבים "התומכים נחרצות" בתנועת ה־BDS. בשיחה עם אתר "ארטנט" בפברואר האחרון הכחישה רייקוביץ את ההאשמה. עוד קבע הדו"ח כי רייקוביץ התירה למוזיאון לתמוך בפרויקט מימון המונים להקמת תוכנית תושבות בגדה המערבית, זאת מבלי להתריע את מועצת המנהלים. רייקוביץ טענה בתגובה כי בהחלטתה זו לא היה דבר המנוגד לתקנות.

הפעולה השנייה שגררה ביקורת על רייקוביץ מצד ההנהלה היתה סירובה לארח במוזיאון אירוע לציון 70 שנה להחלטת האו"ם על תוכנית החלוקה בקיץ שעבר, לאחר שכבר אושר. האירוע תוכנן על ידי המשלחת הישראלית לאו"ם, וסגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס השמרני, היה בין מוזמני הכבוד. עם ביטול האירוע, הואשם המוזיאון באנטישמיות, בין היתר על ידי חבר מועצת העיר ניו יורק, ובתוך כמה ימים, בניגוד לשיקול דעתה של רייקוביץ, התהפכה ההחלטה וסוכם כי האירוע יתקיים במוזיאון בכל זאת.

מכתבם של האוצרים והאמנים הישראלים מצטרף למכתב תמיכה של 38 אוצרים, מומחים, אמנים ומנהלי מוסדות חשובים בשדה האמנות בארה"ב לאחר התפטרותה. בין היתר, קראו החותמים על המכתב האמריקאי למוסדות האמנות השונים "לאמץ את התפקיד האזרחי" שלהם על ידי "תמיכה ועידוד של מנהיגים אמיצים ואכפתיים כמו לורה רייקוביץ". "זה הכרחי כעת יותר משזה היה בכל עידן אחר מאז התנועה לזכויות האזרח בשנות ה-50 וה-60", כתבו החותמים במכתבם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ