מרכז קהילתי ופרויקט דיור בר השגה בין זוכי פרס אות האדריכלות הראשון

את הפרס יזמה עמותת האדריכלים. בקטגורית מבנה ציבור וחינוך זכו חיוטין אדריכלים על תכנון האקדמיה על שם פולונסקי בקמפוס ואן ליר. בקטגורית מבנה מגורים זכתה האדריכלית אורית מילבאואר על תכנון פרויקט דיור בר־השגה בדרום תל אביב

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קמפוס ואן ליר, מבנה הציבור והחינוך הזוכה של חיוטין אדריכלים
נעמה ריבה
נעמה ריבה

לראשונה הוענקו אתמול פרסי אות האדריכלות במסגרת פסטיבל האדריכלות שיזמה עמותת האדריכלים. מדובר בפרס ראשון מסוגו שמוענק לאדריכלים בלבד ובו כמה קטגוריות בדומה לפרסי התאטרון או הקולנוע. בקטגורית מבנה ציבור וחינוך זכו חיוטין אדריכלים על תכנון האקדמיה על שם פולונסקי — קמפוס ואן ליר. השופטים, האדריכלים תאה קיסלוב, דוד נופר, גבי נוסבאום, ורד פלוק ואימן טבעוני, ציינו כי מדובר ב"פרויקט יוצא דופן באיכותו האדריכלית, בעל שפה אדריכלית קוהרנטית ומדויקת להפליא בה כל האלמנטים חוברים לאמירה אחת מגובשת וצלולה, ברגישות רבה ובתשומת לב לאדריכלות ההיסטורית ולחצרות שסביבו".

במקום השני זכו ציונוב ויתקון אדריכלים על תכנון בית צעירות מזרחי מרכז קהילתי ואשכול גנים בתל אביב. במקום שלישי זכו קימל אשכולות אדריכלים וקלוש צ'ציק אדריכלים על תכנון היכל הזכרון הממלכתי — הר הרצל.

פרויקט המגורים הזוכה של פיצו קדם, בסביוןצילום: עמית גרון

בקטגורית מבנה מגורים זכתה במקום הראשון האדריכלית אורית מילבאואר על תכנון פרויקט דיור בר־השגה גני שפירא בדרום תל אביב. השופטים, האדריכלים גידי בר־אוריין, לאורה שפטלר, רמי לוטן, דניאלה פלסנר ונילי זמיר חן, ציינו כי הזכייה מוענקת "על תרומה חברתית יוצאת דופן באמצעים אדריכליים חכמים, ויצירת היררכיית פרטיות תוך יצירת מרחב ציבורי נדיב, המחבר ומחזק את הקהילה ושומר על צביון השכונה. העיצוב מרשים אך צנוע, מודרני ומתייחס היטב לקונטקסט". המקום השני הוענק ל–SO ארכיטקטורה על תכנון DOK House. המקום השלישי הוענק לגל פלג אדריכלים על תכנון מבנה מגורים בדרך יפו 13.

בקטגוריית מבנה מגורים פרטי זכה האדריכל פיצו קדם עבור מבנה שתיכנן בסביון. בקטגורית תכנון עירוני זכה משרד אוקא אדריכלים על תכנון התחדשות עירונית מרכז העיר חדרה (פרויקט שעדיין נמצא על הנייר). השופטים, האדריכלים שמאי אסיף, יעקב יער, נעמי אנג'ל, עירית סולסי ואביעד מור, ציינו כי הפרס מוענק על "בניית חזון ברור של ׳עירוניות מקומית׳ לצד המורכבות של עיר ביניים ותיקה ותרגומו לשפה אורבנית עשירה וגמישה המבטיחה איכות עירונית גבוהה, בעלת קצוות פתוחים המאפשרת שימור וטיפוח רקמות בנויות בערוב שימושים, מרחב ציבורי עשיר ויצירת מנגנון כלכלי חברתי מעודד". המקום השני הוענק למיכל יוקלה, סטודיו מיא אדריכלים על תכנון בהתחדשות רובע א' אשדוד. המקום השלישי הוענק לגושן אדריכלים על תכנון התחדשות גבעת חן.

יו"ר הפרס, איתי בן חייםצילום: מירב בסון

בקטגוריית קיימות ובנייה ירוקה הוענק המקום הראשון לרון רוזן ואיתי ליננברג על תכנון מעונות הסטודנטים באוניברסיטת בן גוריון בנגב קמפוס שדה בוקר. בקטגורית אדריכלות המחר המקום הראשון הוענק לסטודיו XS על תכנון מדד הקומפקטיות, שמקנה כלים לתכנון דירות קטנות ועירוניות. בנוסף הוענק פרס מפעל חיים לאדריכל דן איתן ולחיוטין אדריכלים. חבר השופטים פרופ' איריס ערבות, פרופ' מיכה לוין והאדריכל ברוך ברוך ציינו כי לאיתן יש "תרומה משמעותית בעיצוב השיכון הציבורי בישראל, ובעיצוב המרחב העירוני בשורה ארוכה של תכניות בניין עיר. כמורה ומחנך בטכניון שנים רבות, איתן העמיד דורות רבים של אדריכלים צעירים, אשר ספגו במהלך לימודיהם את חשיבות התפיסה ההומנית בתכנון ושמירה על קנה המידה האנושי בתכנית האדריכלית".

באשר לחיוטין אדריכלים ציינו השופטים כי הם "תכננו פרויקטים ציבוריים משמעותיים ברחבי הארץ ובעיקר בקמפוסים אקדמיים, והם משמשים דוגמה למופת אדריכלית בישראל. עבודתם של ברכה ומיכאל חיוטין מאופיינת באיכות אדריכלית יוצאת דופן ובתשומת לב מרבית מהתפיסה הכוללת של הבניין ועד הפרטים הקטנים שמרכיבים את הבניין".

האקדמיה על שם פולונסקי — קמפוס ואן לירצילום: דור קדמי

יו"ר אות האדריכלות, האדריכל איתי בן חיים, אמר כי בשלב זה לא הוענק פרס כספי מסיבות תקציביות. "הלוואי שבשנים הבאות יהיה פרס. המציאות כרגע לא איפשרה את זה והכסף הלך לתערוכה של העבודות". הוא מציין שהוגשו 115 עבודות של עשרות משרדי אדריכלים, כולל המובילים שבהם. "זה יותר ממה שצפיתי לפרס שמתקיים בפעם הראשונה. אנחנו חושבים שזה נכון שהאיגוד המקצועי (ולא רק חברות מסחריות, נ"ר) יעניקו פרס שמקדם מצויינות אדריכלית. היה לנו חשוב שזה יהיה מפעל עם שקיפות מקסימלית ולכן כל העבודות עלו לאתר עמותת האדריכלים ויפורסמו פרוטוקולים. כעת אנחנו מקווים שהפרס יהדהד דיון ושיח שישפיע על המציאות ומצויינות אדריכלית תהיה דרישת סף ולא איזה הישג אדיר".

תגובות