מחיר אחרון? כרזת הקרנת הקולנוע הראשונה בהיסטוריה תימכר במכירה פומבית

הפוסטר, המתעד את ההקרנה ההיסטורית של מקבץ סרטיהם של האחים לומייר ב-1895, מוערך ב–40 עד 60 אלף ליש"ט. לצדו יימכרו פוסטרים נדירים של "2001: אודיסאה בחלל", "קינג קונג" ועוד

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה אשרי
מיה אשרי

כרזה מאוירת של ההקרנה הקולנועית הציבורית הראשונה בהיסטוריה תועמד למכירה פומבית בבית המכירות סותבי'ז בלונדון. הפוסטר, בעיצוב האמן הצרפתי אנרי בריספו, מתעד קהל המגיע להקרנת מקבץ סרטיהם הקצרים של האחים לומייר, מאבות הראינוע, ב–28 בדצמבר 1895. מחירו של הפוסטר מוערך ב–40 אלף עד 60 אלף ליש"ט (187 אלף עד 280 אלף שקלים).

הפוסטר. "פריט האספנות האולטימטיבי"
הפוסטר. "פריט האספנות האולטימטיבי"צילום: שימוש חופשי מתוך ויקיפדיה

הקרנת הבכורה של סרטי האחים לומייר נחשבת לציון דרך בתולדות הקולנוע, אף כי בזמנו משכה 30 אנשים בלבד. גם כלי תקשורת שהוזמנו בחרו שלא לסקר את האירוע. היא ארכה 20 דקות בלבד, וכללה מגוון סרטונים קצרים – למשל של פועלים היוצאים מהמפעל של האחים לומייר, של אדם מתגלגל קדימה על שמיכה, ושל פעוטה — בתו של אוגוסט לומייר — המנסה לשלות דג זהב מאקווריום.

על פי דיווחים, ההקרנה עוררה תערובת של הלם וחשדנות בקרב הצופים. אשה אחת אף צווחה מאימה. עד מהרה גם העיתונים התעשתו, ובראשית ינואר 1896 כבר התקיימו הקרנות בנוכחות 2,000 בני אדם.

סרטיהם הראשונים של האחים לומייר

המכירה תיפתח ברשת ב–28 באוגוסט ותישאר פתוחה עד 4 בספטמבר. בית המכירות סותבי'ז הגדיר את הפוסטר כ"פריט האספנות האולטימטיבי" וציין כי הוא "נדיר באופן יוצא דופן, שהוצג לציבור רק פעמים ספורות". הוא יימכר לצד 163 פוסטרים נדירים מעולם הקולנוע, בהם פוסטרים של הסרטים "2001: אודיסאה בחלל", "קינג קונג", "מלחמת הכוכבים" ועוד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ