המלה "בוגדים" רוססה בבית האמנים בתל אביב ויצירות במקום הושחתו

הרקע לאירוע אינו ידוע. "ייתכן שאלה ילדים או סתם שונאי אמנות", אומר מנהל בית האמנים. בתקרית אחרת כוסה ציור עירום בבד

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרפיטי בוגדים על בית האמנים בתל אביב
מיה אשרי
מיה אשרי

הקיר המזרחי בבית האמנים בתל אביב ופסלים השייכים לו רוססו על ידי אדם אחד או יותר, ככל הנראה בשישי בלילה. על הקיר רוססה המלה "בוגדים". הרקע למקרה לא ברור, והמשטרה פתחה בחקירה.

ברגע זה מציגות בבית האמנים חמש תערוכות שונות, ולא ברור אם הוונדליזם הוא פעולת מחאה קונקרטית או נרחבת יותר. "אין לי מושג למה ועל מה", אמר אריה ברקוביץ, מנהל בית האמנים השוהה כרגע בארה"ב. "ייתכן שאלה ילדים או סתם שונאי אמנות. זו פעם ראשונה שמישהו פוגע בעבודות או במשהו אצלנו ולכן זה ממש מפתיע ומזעזע כאחד".

לדברי שרון תובל, אוצר התערוכה "חשומה" ("בושה") בבית האמנים, בתקרית נפרדת גילה שעובד אחד המשרדים במבנה — שאינו קשור לבית האמנים — כיסה ציור עירום המשתתף בתערוכה בבד, כדי לא לפגוע ברגשותיהם של לקוחות חרדים. בין השניים היו חילופי דברים קשים. תובל אינו מותח בהכרח קשר ישיר בין שני המקרים, אך הוא מוצא דמיון — ולו רעיוני. "הסתרתה של עבודת האמנות של מרב סודאי במטרה להימנע מפגיעה ברגשות המבקרים, זהה בחומרתה להסתרה של סממנים יהודיים בגולה כדי לא לפגוע ברגשות תושבים גויים", אמר.

"עם הערכתי הרבה כאוצר אמנות לעבודות גרפיטי, ריסוס והשחתה של פסלי אמנות במרחב הציבורי זהים בחומרתם להשחתה של מצבות וריסוס כתובות על חנויות בבעלות יהודים. באופן סימבולי, התערוכה 'חשומה' עוסקת בתחושת הבושה וההסתרה שאפיינה את החיים של יהודים רבים בצפון אפריקה, ובמדינת ישראל יוצרים מעגל חדש של בושה והסתרה".

בין היתר, רוססו פסלי ראש של האמן אבנר לוינסון כך שבאחד צבע אדום כיסה את עיני הפסל, בשני את פיו, ובשלישי את אוזניו. לוינסון העדיף לא להניח הנחות לגבי הרקע למעשה: "אם זה ונדליזם זה מעצבן ומקומם. ואם הגענו למצב, שבשם אג'נדה הזויה של שנאה ופונדמנטליזם פוגעים בפסלים שלי, אז המצב פה באמת קשה. אותי מעניינת אנושיות, חמלה, יצירה ואהבת אדם. אמנות צריכה להיות חלק מהחיים מהיום יום ברחוב, ולא רק במוזיאונים וגלריות, לכן חבל לי שהדבר הזה נעשה".

מהמשטרה נמסר כי "מיד עם קבלת דיווח אתמול בשעות הצהרים במוקד 100 של המשטרה, הגיעו למקום שוטרי משטרת ישראל ופתחו בחקירת נסיבות האירוע. בשלב זה הרקע לא ידוע והחקירה נמשכת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ