מיה אשרי
מיה אשרי

38 יושבי ראש של מוסדות תרבות ישראלים מובילים פנו במכתב גלוי לראש הממשלה בנימין נתניהו נגד חוק "נאמנות בתרבות" שעבר אמש (שני) בקריאה ראשונה ברוב של 55 תומכים לעומת 44 מתנגדים. "אנו חרדים מההשפעות ההרסניות של החוק על הדמוקרטיה הישראלית, על חופש הדיבור, על איכות החיים ועל חיי התרבות בישראל — הוא עושה את ישראל למקום שפחות טוב לחיות בו", כתבו החותמים, בהם בין היתר חתומים על המכתב יו"ר תיאטרון גשר, עו"ד אלי זהר; יו"ר בית הספר לקולנוע סם שפיגל, אסף ויטמן; יו"ר הקאמרי, עו"ד עפר שחל; יו"ר האופרה, דני גילרמן; יו"ר סינמטק ירושלים, דני מימרן ; יו"ר להקת המחול בת שבע, איתמר גבתון ונוספים החברים ב"פורום היו"רים של מוסדות התרבות והאמנות בישראל", המורכב מישבי ראש של הנהלות ציבוריות במוסדות השונים.

את חוק "נאמנות בתרבות", שיועבר כעת לוועדת החינוך והתרבות של הכנסת שתדון בקידומו, הובילה שרת התרבות רגב בתמיכת שר האוצר כחלון, והוא מאפשר לה להפחית תקציבים ממוסדות תרבות או לשלול אותם כליל — לצד הסמכות הקיימת של משרד האוצר. זאת, במידה ומוסדות תרבות אלה יציגו תכנים השוללים את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; מסיתים לגזענות, אלימות וטרור; תומכים במאבק מזוין או טרור; מציינים את יום העצמאות כיום אבל, ומשחיתים או מבזים את הדגל ולסמלי המדינה.

"כולנו אזרחים נאמנים למדינת ישראל ואוהבים את המדינה שלנו, כולנו רוצים שילדינו יחיו במקום טוב, לא מקום שאמנים אינם נהנים בו מחופש ביטוי ושיצירתם כפופה לדעה ולשיפוט של גורם פוליטי אחד ושל פקידי משרד התרבות וחברי המועצה לתרבות שנעשים צנזורים במקום שיהיו משרתי האמנות, כפי שתפקידם מחייב", הוסיפו החתומים על המכתב. "אנו דוחים מכל וכל את הטענה שהצעת החוק מתייחסת לחופש המימון בלבד שלצידו יכול להתקיים חופש הביטוי ללא מפריע. המימון הציבורי נדרש כדי שמוסדות התרבות יוכלו להתקיים ולפתח את היצירה. והגרוע מכל: הצנזורה העצמית כבר החלה. אנחנו יודעים על מספר לא קטן של מחזות שלא הועלו על במות התיאטרון מתוך חשש של מנהלים להקצבה שיקבלו. מחזאים ותסריטאים כבר בוחנים כל מילה ומשפט בשבע עיניים כדי לא להיקנס על ידי משרד התרבות".

תיאטרון הקאמרי. בין החתומים על מכתב הגינויצילום: מגד גונזי

גם מנכ"ל מוזיאון ישראל, פרופ' עידו ברונו, פרסם הצהרה חריגה בגנות חוק הנאמנות. "חופש הביטוי וריבוי דעות הם המצע שעליו צומחים אנשים עם חזון, יצירתיות ומחשבה מקורית", מסר. "הדבר נכון באמנויות כפי שהוא נכון במדע ובכל תחומי הדעת שחברה חפצת חיים נשענת עליהם. הגבלת החופש הזה בחקיקה היא פגיעה קשה בחופש האדם לחלום, לדמיין וליצור. היצירות המוצגות במוזיאון ישראל נבחרו מאז ומעולם על פי קריטריונים אמנותיים — כך עושים במוזיאונים המובילים ברחבי העולם, וכך ראוי לעשות בחברה דמוקרטית ופלורליסטית המכבדת את עצמה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ