מחאה בת"א: אמנים שרפו יצירות "כקורבן לחוק הנאמנות"

"אם לא נתגייס עכשיו יתרחש אסון", אמר המאייר זאב (שושקה) אנגלמאייר בנאום פתיחת האירוע בכיכר המדינה, בטרם הצית יצירה בדמותו

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זאב (שושקה) אנגלמאייר שורף עבודה בדמותו של שושקה
נעמה ריבה
נעמה ריבה

האירוע "שורפים אמנות: אמנים נגד חוק הנאמנות" התקיים הערב (ראשון) בכיכר המדינה שבתל אביב, במחאה על "חוק הנאמנות בתרבות" שיזמה שרת התרבות מירי רגב. במסגרתו קראו היוזמים, המאייר זאב (שושקה) אנגלמאייר והאמן אורן פישר לאמנים פלסטיים להגיע ולשרוף את יצירותיהם ו"לעלות אותכם כקורבן לחוק הנאמנות", או לחלופין להגיע לכיכר ולהציגם.

"החוק הזה גורם לכך שהאמנות מגוייסת ויוצרים מתחילים להתחשב באג'נדה", אמר אנגלמאייר בפתיחת האירוע. "יוצרי קולנוע מתחילים לחשוב אם כדאי לעשות סרט. כל ביקורת נתפסת כלא פטריוטית... אנחנו בתחילתו של מדרון חלקלק שיוביל אותנו לאסון. אם לא נתגייס עכשיו ונתחיל להילחם במצב יהיה מאוחר מדי. אמנות לא יכולה להתקיים בלי אג'נדה עצמאית. ברגע שמישהו מכתיבצה לך, זו כבר לא אמנות, אלא פרופגנדה". עם תום נאומו, שרף אנגלמאייר יצירה בדמותה של שושקה. 

גם הסופר אמיר חרש נמנה עם השורפים והעלה באש את ספרו "יתבטל העולם", תוך שהוא מצהיר כי "במקום שלא שורפים ספרים לא קוראים ספרים". האמן אורן פישר שרף את הספר "מקס ומוריץ" לו אייר עטיפה שהוצגה במסגרת תערוכת יחיד. "הספר מלא בתום, סיפור מרגש על חמלה - ספר שלא אוכל להציג כי הוא נגד מה שהממשלה מנסה לקדם", הסביר על מניעיו בשריפה.

אבנר בן גל מעלה באש את יצירתו, "חטיבת החדשות בערבית"צילום: תומר אפלבאום
עבודתו של בן גל, בטרם השריפהצילום:
זאב (שושקה) אנגלמאייר במרכז, עם יצירה של סיגלית לנדאו, הערב בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

האמן אבנר בן גל, שהעלה בלהבות את "חטיבת החדשות בערבית", ציור אפרפר בו מופיע סמל חטיבת החדשות בערבית, הסביר כי "לעומת החוק הברברי והציני שהקואליציה להוטה לחוקק, שהינו אקט ברברי ברמה המעשית והכלל ארצית, שריפת היצירה היא אקט ברברי ברמה הסמלית - שמקסימום פוגע באמן עצמו". מבחינתו, אקט השריפה, הוא חיסול האמנות של עצמו, "לפני שהממשלה תעשה את זה", והוסיף כי "אם זה נשמע לא מציאותי, הרי שגם החוק העלוב הזה היה יכול להישמע לא מציאותי עד לא ממש מזמן". בתשובה לשאלה מדוע בחר דווקא לשרוף את העבודה הזו, ענה "בעיקר כי אני מחבב את הציור הזה וכי יהיה חבל לי עליו".

גם האמן, המרצה והאוצר שחר סריג שרף באירוע עבודה - ציורו "יהודים ביחד בבר מצווה". את ציור השמן בגווני צהוב, כתום וחום-אדום, מ-2008, אותו מתאר האמן כנקודת ציון בקריירה שלו - ולכן נבחר לשריפה. "הוא מתוך תערוכה שעסקה ביודיאקה ובאמנות יהודית מהמאה ה-19, כמו מודיליאני, וביקשה להראות שניתן להתעסק ביודיאקה היום", סיפר שריג על יצירתו. לדבריו, "הציור מציג אמונה שניתן לייצר דיאלוג, ואני שורף אותו כי באופן אישי - איבדתי עוד מהאמון במערכות בעקבות החוק".

סריג הוסיף כי הוא סבור שהחוק הוא יריקה נוספת בפניהם של האמנים. "תרבות תמיד זוכה לתקציבים נמוכים. גם ככה אין תקציבים וגם ככה מפרקים וממוטטים את התרבות, ובסוף גם עושים עלינו ספינים תקשורתיים".   

יצירתה של סיגלית לנדאו מוצבת בכיכר המדינהצילום: תומר אפלבאום
היצירה של סריג, לפני השריפהצילום:

האמנית סיגלית לנדאו הציגה במסגרת האירוע את העבודה "בת יפתח" (שם זמני), שאינה מיועדת לשריפה ועתידה להיות מוצגת בתערוכה קבוצתית בשם "אתונה בתל אביב" בגלרית נווה שכטר בתל אביב. את העבודה, פסל שגובהו 2.50 מטרים, סיימה להכין שעות ספורות לפני פתיחת האירוע והוא עשוי מעיסת נייר ובתוכה משקולות. שמה שואב מהדמות המקראית שמזוהה רק בשם אביה, השופט יפתח הגלעדי, והוקרבה כקורבן בעקבות נדר שנדר. 

לדבריה, עבודתה התחברה למחאה: "מקריבים את התרבות בשביל הפוליטיקה. מדובר באנשים שלא מבינים בתרבות וכמה אהבה צריך בשביל להוציא משהו לתוך העולם. לא צריך את החוק הזה, צריך שהמנגנון יאפשר לקולות להישמע". היא ציינה כי יצירות מופת לא תיווצרנה אם החוק יתממש. "תחת החוק, הסרט 'עג'מי' לדוגמה לא היה יכול להיווצר. זה סוג סרטים שישראל צריכה לעודד - מורכבים כמו המציאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ