פרשת "מק'ישו": הכנסייה פנתה לביהמ"ש, האמן רוצה להחרים את ישראל

הכנסייה היוונית־אורתודוקסית והיוונית־קתולית הגישו בקשה לצו מניעה להסרת שלוש עבודות המוצגות בתערוכה "סחורה מקודשת". האמן עצמו, שביקש להוריד את העבודה כבר לפני חודשים בשל הצטרפותו ל-BDS, פנה היום בדרישה דומה לחבר מועצת העיר, רג'א זעאתרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
העבודה "מק-ישו" של האמן הפיני יאני לינונן
העבודה "מק-ישו" של האמן הפיני יאני לינונןצילום: ללא קרדיט

האמן הפיני יאני לינונן, העומד מאחורי העבודה מחוללת הסערה "מק'ישו" המוצגת במוזיאון חיפה, שלח היום (שני) מכתב ליו"ר סיעת "החזית החיפאית" במועצת העיר חיפה, רג'א זעאתרה, ובה הוא מדגיש את עמדתו ואת דרישתו להסיר לאלתר את העבודה שלו מהמוזיאון.

קודם לכן היום הגישו הכנסייה היוונית־אורתודוקסית והכנסייה היוונית־קתולית בחיפה בקשה לצו מניעה לבית המשפט המחוזי בחיפה, על מנת שיסיר שלוש עבודות שמוצגות בתערוכה "סחורה מקודשת" במוזיאון חיפה. בעבודות מוצגות דמותיהם של ישו ומריה הקדושה כדמויות ממוסחרות — כמו למשל בעבודה "מק'ישו" של האמן הפיני יאני לינונן, בה רונלד מקדונלד מוקע על הצלב במקום ישו, ועבודה אחרת, בה דמותה של מריה הקדושה מוצגת כבובת ברבי למכירה, של האמנים הארגנטינאים פול ומריאנלה, מתוך הסדרה "ברבי: דת הפלסטיק" (2018).

מתוך הסדרה "ברבי: דת הפלסטיק" (2018), של האמנים הארגנטינאים פול ומריאנלהצילום: פול ומריאנלה

הבקשה הוגשה באמצעות עורך הדין קייס נאסר ובה נכתב שהעבודות פוגעות פגיעה גסה וחמורה ברגשות הציבור הנוצרי, "כאשר בחומרים מוצגים דמותם של ישוע המשיח ומרים הקדושה, שהם הדמויות הקדושות ביותר בנצרות, בצורה מבזה וגסה, ובצורה המקוממת את רגשותיהם של המבקשים ושל כלל המאמינים הנוצרים".

בבקשה לצו המניעה מצוטטת שרת התרבות מירי רגב, שפנתה ביום חמישי למנכ"ל מוזיאוני חיפה, ניסים טל. רגב טענה כי העבודה מגחיכה את ישו וכי היא אינה יכולה לשמש כיצירה במוסד תרבות. עוד הדגישה רגב, כי המוזיאון נתמך על ידי כספי מדינה וככזה, הוא צריך לעמוד בכללים המוסדרים בחוק יסודות התקציב ובמידה ולא יעמוד בכללים, התמיכה בו עלולה להיפגע.

לתלונות נגד העבודות הצטרפה סיעת חד"ש החיפאית. ראש הסיעה, חבר המועצה רג'א זעאתרה ציין בעמוד הפייסבוק שלו בערבית שהחירות אינה דבר מוחלט ושבמדינת ישראל ובמדינות רבות אחרות יש הגבלות מסוימות על חופש הביטוי. כך למשל, יש איסור על הצגת סמלים נאצים, יש איסור על שריפת הדגל ומגבלות על הדיון בנושא השואה. בהודעה רשמית שפירסמה הסיעה ציינו זעאתרה וחברת סיעתו שהירה שלבי שהם מגנים את ניסיונה הציני של שרת התרבות ושל גורמים אחרים לנצל את המחאה של תושבים בעיר כדי לפגוע בחופש היצירה ולהטיל מגבלות על חופש הביטוי. את הדרישה להורדת העבודה "מק'ישו" הם נימקו כחלק מהרצון של יוצר היצירה הפיני, יאני לינולן, להוריד את העבודה, לאחר שביקש זאת מהמוזיאון בספטמבר האחרון, זאת לאחר שהצטרף ל-BDS. כאמור, היום ביקש זאת לינונן ישירות מזעאתרה.

ההפגנה מול המוזיאון בחיפה ביום שישי האחרוןצילום: ללא קרדיט

לדברי אנשי המוזיאון, הם פנו אל האמן לפני כשנה בבקשה להציג את עבודתו בתערוכה, הוא הסכים והפנה את המוזיאון לגלריה פינית בשם Zetterberg Gallery, שבבעלותה העבודה. המוזיאון חתם על חוזה השאלה מול הגלריה, כנהוג בעולם האמנות. לדברי נציגי המוזיאון, לאחר פניית האמן בספטמבר הנושא נבדק מול הגלריה הפינית בשאלה אם יש שינוי מבחינתם, ומהגלריה התקבלה התשובה שניתן להמשיך להציג את העבודה.

במכתב שנשלח מהגלריה הפינית למוזיאון חיפה והועבר לידי "הארץ" נכתב שבגלריה הופתעו מהצטרפות האמן ל-BDS. למרות בקשת האמן הם מכבדים את ההסכם שנחתם עם המוזיאון ובהתאם לכך האמן לא יכול לדרוש את הסרת העבודה. מהגלריה נמסר כי הם מתנצלים על אי הנעימות שנגרמה למוזיאון.

בעקבות התרעמות הציבור הנוצרי החליטו במוזיאון להציב וילון וכן נוסף שלט המבהיר כי במקום מוצג תוכן שעלול להתפרש כפוגעני. במוזיאון טוענים שפעולת הצבת הווילון ננקטה מתוך דאגה לעובדים ולאחר השלכת בקבוק תבערה בהפגנה שנערכה בסוף השבוע האחרון מחוץ למוזיאון.

בתגובה להגשת הבקשה לבית המשפט אמר מנכ"ל מוזיאוני חיפה, ניסים טל: "שבית המשפט יחליט. אנחנו עומדים מאחורי היצירות ומאחורי התערוכה כולה. אני לא חושב שיש מישהו בארץ שיוריד את העבודה". בתשובה לשאלה למה לדעתו התעוררה הסערה לאחר שהעבודה תלויה כבר חמישה חודשים הוא ענה: "כמו שפייסבוק במזרח התיכון מפיל ממשלה, באותו רגע שמישהו שם לב לזה, זה הופך לוויראלי. ביקרו עשרות אלפי אנשים בתערוכה בחודשים האחרונים, ואין שום סיבה שמשהו ישתנה. התפקיד שלנו הוא לעמוד כחומה בצורה נגד צנזורה. אנחנו לא נגיד לאמנים איך ליצור או איך לצייר". עוד מציין טל כי הוא לא מתכוון להגיב למכתב של שרת התרבות וכי ראשת העיר עינת קליש עומדת מאחורי החלטות המוזיאון. "דיברתי איתה (עם קליש, נ.ר) פעמים רבות, וזו גישתה. אנחנו לא מפחדים".

האמן יאני לינונן כתב ל"הארץ" שהוא פנה למוזיאון בחודש ספטמבר, וטען שהעבודה מוצגת בניגוד לרצונו ושהוא מבקש להסירה במחאה על הפרת זכויות האדם בישראל. לדבריו, ישראל משתמשת בגלוי באמנות ובתרבות כדי לטייח ולהצדיק את משטר הכיבוש. הוא הוסיף כי הוא חשב שהמוזיאון הסיר את היצירה, אך בסוף השבוע האחרון, בעקבות ההפגנה שנערכה מחוץ למוזיאון, הוא הבין שהעבודה עדיין תלויה ובהתאם הוא שוב פנה למוזיאון שיסיר את העבודה, אך טרם קיבל מענה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ