תעלומת היצירה האבודה של מיכלאנג'לו שנגנבה מכנסייה בבלגיה

הציור נגנב ימים ספורים לפני שהיתה צפויה להגיע מומחית למיכלאנג'לו כדי לאמת את החשד שמדובר ביצירה של אמן הרנסנס. למשטרה אין קצה חוט

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

זה סיפור שראוי לחקירה מעמיקה של הרקול פוארו. אחרי שסיפר רק ל–20 אנשי אמונו כי הוא חושד שהציור המוצג בכנסייה שלו הוא יצירת אמנות אבודה, נאלץ הכומר של העיירה הפלמית זלה שבבלגיה לדווח למשטרה המקומית על היעלמו. הכומר יאן ואן ריימדונק, בן 61, פנה לחוקרי המשטרה אחרי ששתי נשים שסידרו פרחים בכנסייה ביום שישי בבוקר גילו שהציור מהמאה ה–16, שהיה מוכר בשם "המשפחה הקדושה", נעלם ממקומו הקבוע ליד המזבח. 

"המשפחה הקדושה". האם זו יצירה אבודה של מיכלאנג'לו?צילום: צילום מסך מחשבון הטוויטר של Alfons López Tena #FBPE ‏ Verified account

היצירה, שבה מוצגים מריה, יוסף וישו התינוק, היתה אמורה לעבור הערכה בימים הקרובים על ידי מומחית ליצירות של מיכלאנג'לו, מריה פורצ'לינו, אחרי שוואן ריימדונק יצר עמה קשר וסיפר לה על הדמיון בין היצירה לציור של אמן הרנסנס שמוצג באוסף של הדוכס מפורטלנד. במקום זאת, ואן ריימדונק, המשמש בתפקידו בכנסייה מזה חמש שנים, ייאלץ להמשיך להמתין. להערכתו, הציור, שנתרם לכנסייה לפני 16 שנים בידי סנאטור בלגי לשעבר, עשוי להיות שווה 100 מיליון אירו. נכון לעכשיו, למשטרה אין קצה חוט. 

הכומר יאן ואן ריימדונק והיצירה הגנובה בכנסייה

"אשה שגרה קרוב לכאן ראתה גבר צעיר, כבן 20 סמוך לכנסייה, בסביבות השעה 05:00 לפנות בוקר ביום חמישי, אבל הוא נעלם לפני שהיא הספיקה להדליק את האור", אמר ואן ריימדונק. "ביום שישי בבוקר, בשעה 09:00, שתי נשים שהניחו פרחים על המזבח שמו לב שהדלת החיצונית פתוחה ושהציור נעלם. לא דיברתי על ההשערות שלי בנוגע לציור בכנסייה. רציתי לחכות למומחים ולראות אם הם יאשרו שזו אכן יצירה של מיכלאנג'לו, ואז תכננתי להגביר את האבטחה סביב הבניין. סיפרתי רק לכמה בני משפחה, חברים ולמועצת הכנסייה — כ–20 בני אדם, ואף פעם לא דיברתי על זה בפומבי".

לדבריו, הוא שלח אימייל למספר מוזיאונים כחלק מהתחקיר שלו בנוגע לציור, אבל אף אחד לא השיב לו. "אולי מישהו למד על הציור מהאימיילים שלי", הוא אמר. "אני מקווה שהמשטרה יכולה לבדוק מצלמות באזור ולגלות מה בדיוק קרה". 

בכנסייה מאמינים שזו היתה פריצה מכוונת ושהיו מעורבים בה כמה גנבים. הציור, המודבק על עץ, שוקל כמאה קילוגרם. "הם היו מעוניינים אך ורק בציור האחד ההוא", אמר יו"ר מועצת הכנסייה, יוהן אנתוניוס, לתקשורת המקומית. "הם אפילו לא הסתכלו על חפצי ערך אחרים". 

מיכלאנג'לו יצר פסלים, איורים וציורים, ובשנים האחרונות התגלו כמה וכמה יצירות אבודות שלו, על אף שלעתים לוקח שנים כדי לאשר את המקור. ב–2010 התגלה ציור לא גמור של ישו ומריה כשהוא זרוק מאחורי ספה של משפחה. הוא הוערך ב–190 מיליון אירו בידי מומחה אמנות. "זה ציור יפהפה", מסכם ואן ריימדונק. "אני רק מקווה שנוכל לקבל אותו בחזרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ