המומה ייסגר לשיפוץ באמצע השנה. אחריו יגבר ייצוג הנשים והמיעוטים בתערוכות

המוזיאון בניו יורק יהיה סגור מ-15 ביוני עד 21 באוקטובר. מנהל המומה: "המקום לא הבליט אמניות ובני מיעוטים, והיה מוגבל גיאוגרפית. עכשיו עליהם להיות חלק מהחברה הרב-תרבותית שבה כולנו חיים"

רובין פוגרבין, "ניו יורק טיימס"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוזיאון המומה בניו יורק בשיפוצי השלב הקודם. 400 מיליון דולר יושקעו בשלב הסופי
מוזיאון המומה בניו יורק בשיפוצי השלב הקודם. 400 מיליון דולר יושקעו בשלב הסופיצילום: Justin.RJ / Moody Man

המוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק, מומה (MOMA), נכנס לשלב אחרון של שיפוצים בסך 400 מיליון דולר, ובשל כך ייסגר לארבעה חודשים בקיץ ובסתיו הקרובים. המוזיאון יארגן מחדש את הגלריות שלו, יתלה מחדש את כל אוספיו ויבחן מחדש את האופן שבו סיפורה של האמנות המודרנית והעכשווית מוצג לציבור. יצירותיהם של פיקאסו וואן גוך עדיין יהיו שם, אבל שאר החלל (קצת יותר מ-3,700 מ"ר) יאפשר למומה למקד יותר תשומת לב ביצירות של אמניות, של אמנים לטינים, אסייאתים, אפרו-אמריקאים ואחרים שלא זכו להבלטה מספקת - כדוגמת שיגרו אונישי, צלמת יפנית אקספרימנטלית, או הרווה טלמאק, צייר מהאיטי בן 81.

דלתות המומה ייסגרו מ-15 ביוני עד 21 באוקטובר, והמוזיאון יוותר על רווחי תיירות למען יצירת המקום החדש, אשר עומד לזנוח את שיטת התצוגה המסורתית שנקט במשך שמונה עשורים. שלוש קומות של חלל התצוגה ישמרו על ציר כרונולוגי, אבל בכוונת המוזיאון לערבב כעת סוגי מדיה ולהציב  אלה לצד אלה ציורים, פסלים, אדריכלות, עיצוב, צילום, פרפורמנס, קולנוע ועבודות נייר.

"דור חדש של אוצרים מגלה את העושר הקיים באוספים שלנו, ויש הרבה עבודות מכל העולם שעלינו להקדיש להן תשומת לב", אמר גלן ד. לורי, מנהל המוזיאון. "זה אומר שהבלתי צפוי יתפוס כעת את מקומו של השגרתי".

מומה הכריז על השינויים האלה ועל אחרים ביום שלישי האחרון. שינוי בולט נוסף הוא שהמוזיאון יציג אוספי אמנות משתנים בגלריות שלו ויחליף אותם מדי שישה עד תשעה חודשים. בעקבות השינויים המבקרים יוכלו להמשיך ולחזות בעבודות בולטות כמו "העלמות מאביניון" של פיקאסו ו"ליל כוכבים" של ואן גוך, אבל ייחשפו גם לשמות פחות מוכרים, כמו למשל אוקאווי אוקפוקווסילי, אמנית איגבו־ניגרית־אמריקאית, פרפורמרית וכוריאוגרפית. המוזיאון ייפתח מחדש עם סקר של אמנות לטינית-אמריקאית, יחד עם תערוכות של שני אמנים אפרו-אמריקאיים: ויליאם פופ ל., הידוע במופעיו הפרובוקטיביים, ובטיה סאאר, בת 92, שהקולאז'ים שלה נפלו מתחת לרדאר.

"אנחנו לא רוצים לשכוח את השורשים שלנו במובן הזה שיש לנו את האוסף המודרני הגדול ביותר", אומר לאון בלאק, יו"ר המוזיאון. "אבל המוזיאון לא הבליט אמניות, לא הבליט את עבודתם של בני מיעוטים, והיה מוגבל גיאוגרפית. הם תמיד היו יוצאי הדופן, ועכשיו הם באמת צריכים להיות חלק מהמציאות של החברה הרב-תרבותית שבה כולנו חיים".

במומה המשופץ עדיין יהיו גלריות ממוקדות מדיום, אבל המבקרים יוכלו לעבור בכמה מסלולים אפשריים דרך המוזיאון המורחב. כמו כן, יהיה בו סטודיו חדש על שתי קומות, שישמש לתוכניות ניסיוניות ולמופעים חיים, כולל פרפורמנס, ריקוד, מוזיקה, עבודות וידיאו וסאונד.

חלל חדש נוסף, בקומה השנייה יציע למבקרים ליצור אמנות ולהצטרף לשיחות. "אנחנו מנסים להפוך את הביקור במוזיאון לחוויה נינוחה ומהנה, שגורמת לך לעבור דרך התבוננות באמנות אל שיח על אמנות וחשיבה עליה", אמר לורי. "בכל רגע נתון", הוא סיכם, "יהיה משהו חדש לראות".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ