מאות אנשי אמנות ליועמ"ש: דחה בקשתה של רגב להתערב בתוכן אמנותי

כ-300 אמנים, אוצרים וגורמים נוספים בעולם האמנות שיגרו מכתב למנדלבליט במחאה על בקשת שרת התרבות שיגבה סמכות ראשי רשויות מקומיות להתערב בתוכן יצירות אמנות — וכך גם את סמכותה. "סכנה לחופש הביטוי האמנותי", נכתב שם

נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב
נעמה ריבה

281 אמנים, אוצרים וגורמים בולטים נוספים בעולם האמנות שיגרו היום (שני) מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, במחאה על בקשתה של השרה רגב לאמץ את החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה כקו מנחה, ולגבות את סמכות ראשי רשויות בהתערבות בתוכנן של יצירות אמנות — וכך גם לגבי סמכותה שלה.

"ההחלטה דנן היא בשורה אמיתית ועליך לאמצה כקו מנחה בחוות הדעת העתידיות שלך בנושאים אלה", כתבה רגב בשבוע שעבר במכתב ששיגרה ליועץ המשפטי. "לא ייתכן שפגיעה חמורה בערכינו ובסמלינו תמשיך להיות מותרת במוסדות ציבור, הנתמכים מהקופה הציבורית, בין ברשויות המקומיות ובין בכלל. כספי הציבור וערכינו המכוננים ראויים להגנה". פנייתה הגיעה ימים ספורים אחרי שהמחוזי בחיפה דחה עתירה של האגודה לזכויות האזרח נגד ראשת העיר חיפה, עינת קליש-רותם, בעניין הפסל המכונה "מק'ישו", שבו מוצג פסלו של ישו כרונלד מקדונלד. הוא קבע כי הגורמים המקצועיים צריכים לקבוע אילו תכנים יוצגו בתערוכות במוזיאון, אך ציין כי לראשת העיר הסמכות והחובה למנוע פגיעה ברגשות אוכלוסיית העיר וכי היא מוסמכת להנחות גורמים ברשות, לרבות גורמי תרבות ואמנות הפועלים מטעם העירייה, לפעול בעניין במסגרת שיקוליהם.

בין החותמים על המכתב האמנים לארי אברמסון, יוסי עדיקא, רועי רוזן, גלעד אפרת, מנהלת בית לאמנות ישראלית ולשעבר ראש תחום האמנות הפלסטית במשרד התרבות, עידית עמיחי, מנכ"ל מוזיאוני חיפה ניסים טל, האוצרים רונה סלע ואמיתי מנדלסון ועוד.

היצירה מק'ישוצילום: וילהלם שוסטרום

במכתבם הביעו דאגה ש"פסק הדין מרחיק לכת. הוא לא מסתפק בקביעה זו לגבי מוסדות תרבות עירוניים, אפילו לא לגבי מוסדות תרבות שנתמכים על ידי העירייה, אלא קובע שהסמכות חלה על כל מוסדות התרבות בתחום שיפוטה של העירייה". לגבי שרת התרבות נכתב כי דבריה מעידים כי פסק הדין מסוכן. "הקביעות בפסק הדין פותחות פתח למעורבות של פוליטיקאים בתוכן האמנותי המועלה במוסדות תרבות — סכנה שאין גדולה ממנה לחופש הביטוי האמנותי".

החותמים ביקשו ממנדלבליט שימשיך את הקו שהנחה אותו ואת סגניו בשנים האחרונות בכל הקשור לעמדה ברורה לפיה אין להתערב בתרבות ובאמנות. "בארבע השנים האחרונות עמדתם — היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר — כחומה בצורה נגד ניסיונותיהם של פוליטיקאים בכלל, ושל שרת התרבות בפרט, להתערב בתוכן האמנותי של יצירות אמנות ובחופש הצגתן בפני הציבור. אנו קוראים לך לדחות בשתי ידיים את פנייתה של שרת התרבות, ולהצטרף לערעור נגד פסק הדין ההרסני של בית המשפט המחוזי בחיפה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ