פרס רפפורט יוענק לאמנים דוד גינתון וערן נוה

גינתון, אמן יליד 1947, יקבל מענק בסך 85 אלף דולר. נוה, הפועל בתחום הציור, הפיסול, הרישום, הווידאו והפרפורמנס, זכה בפרס לאמן צעיר ויקבל 35 אלף דולרים

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
נעמה ריבה
נעמה ריבה

פרס רפפורט יוענק השנה לאמנים דוד גינתון וערן נוה. גינתון נבחר מתוך 61 אמנים ותיקים שניגשו לקול הקורא, ונוה נבחר מתוך 131 אמנים צעירים. הפרס לאמן הבכיר הוא על סך 85 אלף דולרים — 35 אלף מתוכם לגינתון ו–50 אלף נוספים לטובת מימון תערוכה. הפרס לנוה הוא 35 אלף דולרים, מתוכם 20 אלף דולרים לטובת מימון תערוכה והשאר לאמן עצמו.

גינתון נולד ב–1947 בתל אביב. הוא למד לימודים חלקיים בפקולטה לאדריכלות באוניברסיטת חיפה ובחוגים להיסטוריה של האמנות ולפילוסופיה באוניברסיטה העברית. לאחר מכן לימד במחלקה לאמנות בבצלאל ובפקולטה לאמנות של מכללת בית ברל. "בראשית שנות ה–90 הפך גינתון את הצד האחורי של הציור לנושא העיקרי של עבודתו. תחילה בסדרת צילומי 'צד אחורי' של ציורים מתוך האוסף הישראלי והבין לאומי של מוזיאון תל אביב לאמנות, ובהמשך בציורי צד אחורי במסורת ציור 'הטעיית העין', שהיו לנושא הבלעדי של עבודתו עד היום", נכתב בהודעת הפרס. "גוף העבודה של גינתון מגלם את כושרה של היצירה להתקיים במישור אחד עם הפרשנות על אודותיה, ובכך הופך המעשה הפרשני לבשר החי של הציור".

דוד גינתון, "צד אחורי של ציור", 1995
דוד גינתון, "צד אחורי של ציור (אריה ארוך, בית כנסת, 1961 שמן על בד , 1995)", 2010צילום: אבי חי

בנימוקי השופטים נכתב כי "גינתון הוא אחד מהאמנים המושגיים המובהקים והייחודיים שקמו לאמנות הישראלית, ופעילותו כאמן, ככותב וכמרצה, היא מהנוכחיות יקרות הערך באמנות הישראלית משנות ה–70 ועד היום. אמנותו של גינתון, שיש בה ממד לא מבוטל של צניעות, עומסת על גבה שאלות כבדות משקל, שאלות הירואיות, העומדות בבסיס העשייה האמנותית".

נוה, יליד 1979, הוא בוגר תואר ראשון ושני בתוכנית ללימודי אמנות בבצלאל. בהודעת הפרס נכתב כי "עבודתו של נוה רב־מדיומלית ופועלת בתחום הציור, הפיסול, הרישום, הווידאו והפרפורמנס. חומרי הגלם איתם הוא עובד הם לרוב חומרים זמינים ויומיומיים, ולצדם חומרי השראה מטאפיזיים כמו זמן וחלל. עבודתו מורכבת ממערכות מאולתרות הנראות כהרהור אודות מצבים נפשיים ופיזיים כגון דעיכה, דיכאון, ריקבון ואימה, לצד שאלות מסורתיות מודרניסטיות כמו יחס בין צורה ותוכן והעדפת עמדה גבולית בין המקצועי לחובבני, המתוכנן והאקראי. נוה נוגע בשאלות פנים אומנותיות, מעלה תהיות הקשורות לאופני מבע, סגנון, גבולות השפה, מדיום ודרכי ביצוע".

בנימוקי השופטים כי נוה "הוא אחד האמנים המגוונים, הייחודיים והמקוריים בקרב דור האמנים הצעירים של שנות האלפיים. עבודתו מחוללת נסים שונים בתחומי הציור, הפיסול, הרישום, הווידאו והמיצג. את כל אלה הוא רותם לעיסוק במצבים פיזיים ונפשיים כמו רפיסות, דעיכה, קמילה, רקבון ואימה. אלה עטופים תמיד בחיוך מר ובהומור המסתיר רצינות ודריכות"

ערן נוה, "מורה דרך", 2018
ערן נוה, "מורה דרך", 2018 (פרט)

חבר השופטים בוועדת הפרס היו נציגת המשפחה, עירית רפפורט, נציגי חבר הנאמנים של מוזיאון תל אביב דורון סבג ורבקה סקר, האוצר הראשי של המוזיאון דורון רבינא, מנכ"לית המוזיאון היוצאת סוזן לנדאו, אוצרת בכירה לאמנות במוזיאון דלית מתתיהו והאמנית פרופ' מיכל נאמן. קרן ברוך ורות רפפורט מעניקה את הפרס מדי שנה לשני אמנים, בכיר וצעיר, מאז 2006. ב–2018 לא הוענק הפרס עקב פטירתה של רות רפפורט.

בין זוכי הפרס לאורך השנים לאמנים בכירים: נורית דוד, דגנית ברסט, יאיר גרבוז ויצחק גולומבק. בין זוכי הפרס לאמנים צעירים: אלי פטל, מיכאל חאלק, איוה כפרי וגיל יפמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ