איטליה וצרפת ינסו לצנן את הריב סביב דה וינצ'י, במלאת 500 למותו

נשיא צרפת יארח היום את עמיתו האיטלקי בעיר שבה חי לאונרדו דה וינצ'י בשנותיו האחרונות ובה נקבר ב–2 במאי 1519. באיטליה לא משלימים עם החסות הצרפתית על האמן, כולל הצגת המונה ליזה בלובר

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פסל של לאונרדו דה וינצ'י בדמות פרסאוס, באמבואז - העיר הצרפתית בה חי ומת, מאת האמן האיטלקי אמלטו קטאלדי
פסל של לאונרדו דה וינצ'י בדמות פרסאוס, באמבואז - העיר הצרפתית בה חי ומת, מאת האמן האיטלקי אמלטו קטאלדיצילום: Владимир Шеляпин

הממציא והאמן לאונרדו דה וינצ'י מת ב–2 במאי 1519. הגאון האיטלקי מת ונקבר בטירה שהעמיד לרשותו מלך צרפת, באמבואז על גדת הלואר. דה וינצ'י התגורר באמבואז, 230 קילומטרים מדרום־מערב לפריז, בשלוש השנים האחרונות לחייו, ויצר בה כמה מיצירותיו החשובות ביותר.

כדי לציין 500 שנים למותו של דה וינצ'י יארח היום (חמישי) נשיא צרפת, עמנואל מקרון, את עמיתו האיטלקי סרג'יו מאטארלה בעיר בה נטמן לאונרדו בעמק הלואר. המפגש בין מנהיגי צרפת ואיטליה כלל אינו מובן מאליו בהקשר זה ועצם קיומו מעיד על מאמץ לפיוס פוליטי בין המדינות. בשנה האחרונה התגלע, או ליתר דיוק התעורר מחדש, ויכוח ישן ועקבי בין המדינות — למי "שייך" דה וינצ'י?

דיוקן של דה וינצ'י, מאת אמן לא ידוע (בעבר נחשב לדיוקן עצמי), 1600צילום: Leonardo Da Vinci

הגאון נולד בעיירה וינצ'י שבטוסקנה, כיום איטליה, וחי בה רוב ימיו. ב–1516 נענה להזמנתו של מלך צרפת עבר להתגורר באמבואז. האיטלקים רואים בו כמובן אמן וממציא איטלקי מובהק. ייתכן אפילו שהאיטלקי החשוב והגדול מכולם. הצרפתים אימצו אותו בשמחה ונהנים מרווחי המעבר של דה וינצ'י לאמבואז עד היום. המונה ליזה למשל, הציור המפורסם ביותר בעולם, מוצג בזכות המעבר הזה במוזיאון הלובר בפריס ולא בפירנצה או במוזיאון איטלקי אחר.

מוזיאון הלובר עמד השנה גם במרכז חילוקי הדעות בין צרפת לאיטליה. כוונת המוזיאון להציג תערוכת ענק של יצירות דה וינצ'י, הגדולה ביותר אי פעם, זכתה לביקורת חריפה באיטליה. המשטר הפופוליסטי הנוכחי בארץ המגף לא היסס למתוח ביקורת קשה על המשטר הקודם, שהסכים להשאלת יצירות רבות של דה וינצ'י ממוזיאונים באיטליה לתערוכה בלובר. המשנה לשר התרבות האיטלקי, לוצ'יה בורגונצוני, כינתה את ההסכם "שגוי ומשפיל". היא הוסיפה גם שדה וינצ'י היה "איטלקי, שרק מת בצרפת". בכירים אחרים האשימו את החותמים על הסכם ההשאלה של היצירות כ"מוסרֵי אוצרות התרבות לידי זרים".

התערוכה בלובר אמורה להיפתח ב–20 באוקטובר, הציפיות ממנה מרקיעות שחקים ואמורות להיכלל בה כמעט כל היצירות המוכרות של דה וינצ'י מרחבי העולם. גם במדינות רבות אחרות באירופה מתקיימים בימים אלה אירועים ותערוכות שמציינים את זכרו של לאונרדו דה וינצ'י.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ