העבודה משחררת מפלסטיק: הצצה ל"מחנה המוות ברבי" בברנינג מן

מיצב ובו בובות ברבי עירומות שהוצב בפסטיבל זכה לביקורות ולתגובות אלימות. "יש כאן הרבה סקס, הרבה עירום, הרבה סמים. זאת לא סביבה ידידותית למשפחות", אמר האמן

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

נהר של ברביות עירומות זורם לשלושה תנורי מטבח. חלקן מהבובות צלובות על צלבים ורודים. חיילי צעצוע עם רובים חצי-אוטומטיים משגיחים עליהן מאחור. כרזה אחת מכריזה כי זהו "מחנה הריכוז הידידותי מכולם". אחר קורא "העבודה משחררת מפלסטיק". על שלישי כתוב: "אושוויץ בע"מ".

"מחנה המוות ובר היין ברבי" הוא שמו של מחנה שפעל השנה בפסטיבל ברנינג מן, שנערך בשבוע שעבר במדינת נוואדה. תמונות המיצב שפורסמו ברשת עוררו ביקורות וגינויים רבים בטענה כי הוא מבזה את זכר השואה. מאחוריו עומד האמן ג'יימס ג'ייקובי, יהודי. לדבריו, הוא מציב את מיצב הבובות כבר 20 שנה בפסטיבל. "התחלנו צנוע", אמר לאתר jweekly. "רק 11 ברביות אומללות ושלושה תנורי צעצוע".

"מחנה המוות ברבי" הוא חלק מ"כפר המוות ברבי", הפועל בברנינג מן. כ-220 בני אדם שהו בו השנה ושילמו 200-100 דולרים עבור כרטיס אליו, נוסף על 425 הדולרים מהם נפרדו בכניסה לפסטיבל. "זאת לא אוניברסיטת ייל", אמר ג'ייקובי. "יש פה 1,100 מחנות – אם אתם לא אוהבים את שלנו, לכו לאחד אחר".

לדברי ג'ייקובי, גם בעבר המיצב שלו זכה לביקורת, אך הפעם התגובות היו אלימות. הוא הואשם בתמיכה בטראמפ, בעליונות לבנה ובאנטישמיות – האשמות שדחה על הסף. "חלק מהקסם של ברנינג מן זה שהוא לא דיסנילנד", הוסיף. "יש כאן הרבה סקס, הרבה עירום, הרבה סמים. זאת לא סביבה ידידותית למשפחות – וכך גם לא המחנה שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ