נעמה ריבה
נעמה ריבה

בית משפט איטלקי חסם את השאלתו לצרפת של רישום "האדם הוויטרובי" שצייר לאונרדו דה וינצ'י. הרישום היה אמור להיות מושאל לתערוכה לציון 500 שנה למות דה וינצ'י, שתיפתח במוזיאון הלובר בעוד שבועיים. בתערוכה יוצגו 120 עבודות שהושאלו ממוסדות אירופים ואמריקאים. את התביעה בעניין "האדם הוויטרובי" הגישה עמותה בשם "איטליה שלנו", הפועלת להגנת המורשת ההיסטורית, התרבותית והסביבתית של איטליה. הקבוצה טענה כי הרישום שברירי מכדי להיות מושאל והוא עלול להיפגע מהצגתו בלובר בשל התאורה בחלל התערוכה.

הרישום מ–1490 שייך לאוסף של גלריית האקדמיה בפירנצה. אורכו 34.3 ס"מ ורוחבו 24.5 ס"מ והוא עוסק בפרופורציות של גוף האדם הגברי. בארגון האיטלקי טענו שהשאלת היצירה לפריז תגרום לכך שבהמשך יצטרכו בגלריית האקדמיה להסתיר אותה כמה שנים, מכיוון שרישומים, בוודאי עתיקים, לא יכולים להיות מוצגים לאורך זמן ממושך.

לאונרדו דה וינצ'י, "האדם הוויטרובי", 1490. ייפגע או לא ייפגע?צילום: Leonardo da Vinci / Gallerie dell'Accademia / Luc Viatour / https://Lucnix.be

התערוכה בלובר עוררה לאחרונה מתחים בין צרפת לאיטליה, בין השאר סביב השאלה למי שייך האמן האיטלקי הגאוני, שפעל תקופה מסוימת במילאנו תחת קצבה שנתית מאוצר מלך צרפת, ושבשנותיו האחרונות אף חי בצרפת. בתחילת השנה איימה תת־שר התרבות של איטליה, לוסיה בורגונזוני, לבטל את השאלת "האדם הוויטרובי" ואמרה: "יש הרבה דברים שמוזיאון הלובר שצריך להחזיר לנו, אפילו מעבר למחלוקת הישנה סביב המונה ליזה". אבל עם הפשרת המתחים בעניין, התחייבה צרפת להשאיל לאיטליה יצירות של האמן רפאל לתערוכה באיטליה, ובסופו של דבר איטליה כן משאילה כמה עבודות של לאונרדו לתערוכה בלובר.

בעקבות השגת ההבנות בין הממשלות, יערער שר התרבות האיטלקי, דריו פרנצ'שיני, על החלטת בית המשפט האיטלקי לעכב את ההשאלה לאחר תביעת העמותה "איטליה שלנו". השימוע ייערך ב–16 באוקטובר, שמונה ימים לפני פתיחת התערוכה בלובר, ואז תתקבל החלטה סופית בעניין. ממשלת איטליה תסתמך בערעורה על חוות דעת של משמרי אמנות, הטוענים כי אכן יש סיכון מסוים ליצירה, אך אלו "סיכונים מקובלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ