עיריית ירושלים דורשת מגלריה ברבור להתפנות תוך 90 יום

הבוקר גילתה עמותת בר קיימא, התומכת בגלריה ברבור בירושלים, כי עיריית ירושלים החליטה להקצות את מתחם הגלריה עבור גן ילדים, אף שהגלריה פועלת של שטח ציבור פתוח שאינו מתאים לכך. על הדרישה לפנות את הגלריה גילו בברבור מהתקשורת

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלריה ברבור בירושלים
נעמה ריבה
נעמה ריבה

עמותת בר קיימא, שתומכת בגלריה ברבור, גילתה הבוקר שהיא נדרשת לפנות את הגלריה. אל אנשי הגלריה הגיע מכתב ממנהלת אגף נכסי עירייה בעיריית ירושלים, ריטה לדיז'נסקי, כי בקשתם להמשיך לשהות בנכס במסגרת הקצאות לשטחי ציבור שהעירייה מחלקת לגופים ציבוריים שונים - נדחתה וכי עליהם לפנות את הגלריה תוך 90 יום. למעשה הבקשה שלהם כלל לא נדונה בוועדת הקצאות. במהלך תהליך הקצאת שטח ציבורי לגוף שאינו גוף עירוני ישנו הליך, הכולל בין היתר פרסום בעיתונים. יש ועדה פנימית של העירייה הקרויה ועדת טרום־פרסום שמחליטה על פרסום הקצאת נכסים. במכתב בנוגע לגלריה ברבור צוין כי "בבואה לדון בבקשת גורם חיצוני להקצאת נכס עירוני לצורכי ציבור, נדרשת הוועדה (ועדת טרום־פרסום) לבחון תחילה האם נדרש הנכס לפעילות אחרת של העירייה". המכתב לא הגיע לאנשי ברבור באופן ישיר ורשמי — על דרישת הפינוי נודע להם באמצעות התקשורת.

עוד נכתב במכתב ש"במהלך הדיון בפני הוועדה הופנו חברי הוועדה לבקשתו של ראש מנהל חינוך, להפעיל במבנה שבנדון גן ילדים, זו לאור המחסור בגני ילדים. מאחר והנכס נדרש לצורך גן ילדים, החליטה ועדת טרום פרסום שאין מקום להקצאת הנכס לצרכי ציבור, לא לכם ולא לכל גורם אחר". הגלריה פועלת על שטח שמוגדר כשצ"פ - שטח ציבור פתוח שאינו מתאים לגן ילדים. אנשי הגלריה לא זומנו לשום דיון בעירייה בנושא, וההחלטה התקבלה בלי שהם השמיעו את בקשתם.

הגלריה מנהלת מאבק על המשך פעילותה מתחילת 2017, אז אירחה אירוע של "שוברים שתיקה" ומאז עיריית ירושלים מבקשת לסגור את הגלריה, שמנהלת מולה מנגד מאבק משפטי. המכתב שכתבה מנהלת אגף נכסי העירייה הוא לכאורה טכני, אך מדבריה של חגית משה, סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק החינוך בעיריית ירושלים, עולה כי הרצון לסגור את הגלריה אינו טכני, אלא נובע מסיבות של חופש הביטוי. "קול תורה וציונות יישמע במקום ברבורי השטנה של ברבור. אני שמחה שהמאבק שהייתי שותפה לו עוד מהקדנציה הקודמת הצליח, ולכדנו שתי ציפורים במכה אחת. גם תוספת גנים חשובה וגם סגירת גלריה שהתמחתה בפרובוקציות ובפגיעה בשמה של ישראל, במסווה של חופש האמנות", שיגרה משה לתקשורת. הפעילות של הפוליטיקאים נגד הגלריה ולמען סגירתה, היא ביוזמת פעיל הימין שי גליק (מנכ"ל ארגון בצלמו) שפנה לראש העיר הקודם, ניר ברקת בנושא עוד ב-2015 בעקבות אירוע של "לוחמים לשלום" והמשיך בפניות גם לשרת התרבות מירי רגב. בשנה האחרונה, ממשיך גליק לפעול בנושא מול ראש העירייה הנוכחי, משה ליאון ומול חברי מועצה.

בחודש מאי הציעו שופטי בית המשפט המחוזי — ארנון דראל, ענת זינגר ואלכסנדר רון — לצדדים פשרה, לפיה הגלריה תגיש בקשה מסודרת לעירייה להקצאת המבנה לשימושה. הצדדים הסכימו לפשרה וגלריה ברבור הגישה בקשה להקצאה שנדרשת לעבור הליך ביורוקרטי מסוים. הגלריה אכן הגישה את הבקשה בחודש יולי האחרון, אך כאמור הם כלל לא זומנו לעירייה לטובת דיון בבקשתם וההחלטה התקבלה בוועדת טרום פרסום.

עו"ד יוסי חביליוצילום: אוליבייה פיטוסי

עו"ד יוסי חביליו, שבעבר ייצג את גלריית ברבור נגד הפינוי, וכיום משמש חבר מועצת עיריית ירושלים אומר שהוא מתנגד לכל דרישת פינוי. "אעשה כל שביכולתי במסגרת החוק למנוע את הפינוי. אני מאוכזב מאוד ממשה ליאון שבחר ללכת עם הימין הקיצוני ולא עם חופש הביטוי", הוא מסר. "אני עדיין מקווה ומאמין שאצליח לשנות את דעתו ולמנוע את רוע הגזרה. כרגע אני מתכוון לצאת למאבק ציבורי, אם הוא לא יצליח, הגלריה תלך למאבק משפטי. בשלב זה הגלריה ממשיכה לפעול. זה מאבק האם ירושלים תהיה פתוחה ופלורליסטית או סגורה וחשוכה". חברת המועצה ד"ר לורה ורטון (מרצ), אומרת שהם ישקלו פרישה מהקואליציה: "המאבק על המקום ארוך וסבוך. אסור שההחלטה כזאת תתקבל כמחטף ואסור להתקפל מול איומים של קיצונים המתנגדים לחופש הביטוי, לדמוקרטיה ולערכים הבסיסיים עליהם מושתתת המדינה".

מעיריית ירושלים נמסר: "שכונת נחלאות מתאכלסת בשנים האחרונות בזוגות צעירים עם ילדים, מה שמצריך גני ילדים נוספים. המבנה המדובר שימש בעבר כגן ילדים, ולאור הצורך בגן נוסף בשכונה, ביקש מינהל החינוך לשוב ולהפעיל את המבנה ככזה. בדיון ועדת ההקצאות, ועל-פי בקשת הגורמים המקצועיים בעירייה, הוחלט על שימוש בנכס לטובת מטרה זו. הסוגיה גם עלתה בבית המשפט והעירייה פועלת לפי פסיקתו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ