שבעה מוזיאונים, בהם מוזיאון ישראל ומוזיאון תל אביב, ייפתחו השבוע

לצד ארבעה מוזיאונים גדולים, ייפתחו שלושה מוזיאונים קטנים שנבחרו בהגרלה. במוזיאונים שלא ייפתחו הביעו זעם על התנהלות משרדי הבריאות והתרבות

נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוזיאון תל אביב לאמנות סגור, בחודש מארס
נעמה ריבה

שבעה מוזיאונים יפתחו השבוע כחלק ממתווה הממשלה לחזרה לשגרה. ארבעה מוזיאונים גדולים ייפתחו מחרתיים (שלישי): מוזיאון ישראל בירושלים, מוזיאון ארץ ישראל, מוזיאון תל אביב לאמנות והמדעטק בחיפה. בנוסף להם ייפתחו בהמשך שלושה מוזיאונים נוספים, שעלו בהגרלה שנערכה היום: מוזיאון הנגב בבאר שבע, מוזיאון נחום גוטמן בשכונת נוה צדק בתל אביב ומוזיאון המזגגה לארכאולוגיה וזכוכית בקיבוץ נחשולים.

פתיחת המוזיאונים נערכת במסגרת פיילוט שיימשך עד ה–6 בדצמבר, במקביל לפיילוט שנערך ב–15 קניונים ברחבי הארץ. לא ברור מה יגדיר את הפיילוט כמוצלח ויאפשר את פתיחת יתר המוזיאונים. יש לציין כי ההנחיות להשתתפות בהגרלה פורסמו רק ביום חמישי בערב, והם לא כללו מוזיאונים לא מוכרים וחללי תצוגה ציבוריים (כמו למשל, בית ליבלינג בתל אביב, מוזיאוני בת ים שמוגדרים כגלריה עירונית, וגלריית המדרשה), שימשיכו להישאר סגורים.

שר התרבות והספורט חילי טרופר מסר: "אני שמח כי הצלחנו להכניס עוד כשלושה מוזיאונים ברחבי הארץ בפריסה ארצית — צפון, דרום ומרכז. אני מזמין אתכם לבקר במוזיאונים הפתוחים תוך שמירת כללי משרד הבריאות על מנת שהפיילוט יצלח ואנו נחזיר לשגרה בטוחה את התרבות שלנו. הדרך עוד ארוכה אך זהו צעד ראשון וחשוב". 

במוזיאונים ובחללי התצוגה האחרים שאינם נפתחים הביעו זעם על התנהלות משרדי הבריאות והתרבות. המוסדות מוחים על ההקבלה שנעשית בין הקניונים למוזיאונים. לדבריהם, בניגוד למרכזי הקניות, במוזיאונים ניתן לפקח על מספר הנכנסים ולערוך רישום.

יצירתו של ג'ף קונס, "כלב בלון (כתום)", שהוצגה במוזיאון תל אביב. מתברר שכלבים לא רק מעניקים חום, אלא גם מזהים אותו מרחוק.צילום: אלעד שריג

זאת ועוד, עלתה טענה נגד התקנות עצמן. בתקנות נכתב שבמוזיאון שבו מצויים מוצגים המזמינים מגע של המבקרים, "המפעיל של המוזיאון יציב סדרן בסמוך לכל מוצג פעיל, שיסב את תשומת לבם של המבקרים לחובת שמירת מרחק ואיסור התקהלות ויחטא את המוצג לאחר כל משתמש". תקנה זו הופכת את הפעלתם של מוזיאונים כמו מוזיאון המדע בירושלים או מוזיאון הילדים בחולון לבלתי אפשריים. במשרד התרבות אומרים בהקשר זה שיסתפקו בסדרן אחד לקבוצת מוצגים, אך לא פורסם תיקון לתקנות.

מטמון ייחודי

במוזיאונים הגדולילם שייפתחו השבוע יפתחו תערוכות חדשות. במוזיאון תל אביב תיפתח תערוכת צילום של הצלם אלי סינגלובסקי, זוכה פרס לורן ומיטשל פרסר לצלם ישראלי צעיר. התערוכה, באוצרותו של טל ברויטמן, מתמקדת בתיעוד אדריכלות מודרנית במרחב העירוני. תערוכה נוספת, באוצרותה של רותי דירקטור, היא מעבודותיו של מלך ברגר, אמן בן 94, שפעל במשך עשרות שנים מחוץ למעגלים המרכזיים של עולם האמנות. ברגר, שזו תערוכתו המוזיאלית הראשונה, הוא "אמן אידיאליסט ואקולוגי, המגייס את האמנות בשירות המסר של אדם המאמין בערכים, באידיאלים ובמוסר, ומונע על ידי תחושת שליחות דחופה" — כפי נמסר מהמוזיאון. התערוכה "ג'ף קונס: ערך מוחלט — עבודות מאוסף מרי וחוזה מוגרבי", שנפתחה בחודש מארס ונסגרה מיד בשל הסגר, תימשך עד חודש ינואר.

במוזיאון ישראל, באגף לארכאולוגיה, יוצג לראשונה לקהל מטמון ובו 26 מטבעות זהב, בצעי מטבעות ועגיל זהב יחיד. המטמון, שנחשף בחפירות רשות העתיקות בקיסריה לפני כשנתיים, הוא ייחודי בהרכבו. הוא הוטמן ככל הנראה זמן קצר לפני שהצלבנים כבשו את קיסריה בשנת 1101, ונמצא בכלי ברונזה שהוסתר בדופן באר עתיקה.

באגף לאמנויות יפתחו שתי תערוכות חדשות: "מלח הארץ" באוצרות שלומית שטיינברג, המעמידה במרכז את יצירותיהם של יוזף ישראלס, מקס ליברמן ולסר אורי — אמנים יהודים מהמאה ה–19, שציירו בין היתר עובדי אדמה, דייגים ואיכרים נוצרים. התערוכה השנייה היא "בעיקר ורוד" באוצרות רונית שורק, המציגה עבודות מהשנים האחרונות של האמנית תמרה ריקמן. בספריית האיור באגף הנוער תיפתח התערוכה "בובותיים" בהשראת השיר "שתי בנות" מאת ח"נ ביאליק.

במוזיאון ארץ ישראל פותחים את חממת שנקר לטקסטיל ובדים חכמים. הפרויקט "קצוות פרומים" של שנקר מנסה ללכוד את התהליך האלכימי שקורה כאשר רעיון מופשט מתורגם לחומר טקסטילי.

פורום מוסדות האמנות הפלסטית בארץ, שמאגד כ–40 מוזיאונים קטנים וחללי תצוגה ציבוריים, פתח בקמפיין אינטרנטי הקורא לפתיחתם. מהפורום נמסר: "אנו מאחלים למוזיאונים שפותחים שערים בקרוב הצלחה רבה. יחד עם זאת, אנו מצרים על העובדה שלמעלה מ–40 מוזיאונים, גלריות ציבוריות וחללי תצוגת אמנות עירוניים, הפרושים מצפון לדרום, ושיכלו לתת מענה בטוח לפעילות תרבותית בסביבתם דווקא בימים אלה, נותרו סגורים. אלו מוסדות שההגיון האפידמיולוגי לפתוח אותם מובהק (בדומה לחנויות הרחוב) וכל זאת לתועלת הציבור ולמען עשרות רבות של עובדים (שרבים מהם עדיין בחל״ת).

"חיבור בין המוזיאונים והקניונים מקומם ומחדד את אובדן הערכים והדרך המנותקת מהשטח, בה מנוהלת החזרה לשגרת הקורונה. דרך שבה ידם של בעלי ההון והלובי הפוליטי על העליונה, דרך הדוחקת את התרבות והחינוך לשוליים. המוזיאונים אמונים, מתמיד, על ניהול ובקרה של הביקור בהם. אנו קוראים לראשי המערכת לפתוח את מוסדותינו כולם ומיד ולפעול גם למען חוסנה הרוחני והנפשי של החברה בארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ