בניגוד לקניונים, המוזיאונים נפתחים לאט. "הסגרים הכפילו את העבודה שלנו"

עשרות כבר נפתחו, חלק ייפתחו השבוע או בינואר, וחלק, בהם ארבעת מוזיאוני חולון ומוזיאון הרצליה, סגורים בגלל איומי הסגר הבא. לדעת יו"ר איגוד המוזיאונים שר התרבות טרופר ראוי לשבח. בעלי הגלריות נלהבים פחות

נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוזיאון העיצוב חולון
נעמה ריבה

ביום רביעי האחרון אישרה הממשלה את הפעלת כלל הקניונים, השווקים והמוזיאונים. הקניונים נפתחו מיד והתמלאו בקונים כבר למחרת. המוזיאונים החלו להיפתח בהדרגה בשבת וחלק מהם עדיין סגורים וייפתחו בשבוע הקרוב או רק בינואר. חלק אחר, לא ברור מתי ייפתחו. במשרד התרבות מסבירים שאין להם אפשרות לנהל את פתיחת המוזיאונים עצמם, וכי הדבר תלוי ברשויות המקומיות. המוזיאונים היו אמורים להיפתח כזכור רק בפעימה מאוחרת יותר, אך לאחר התרעמות של גורמים בעולם התרבות ובהם גם שר התרבות, חילי טרופר, פתיחתם הוצמדה לקניונים. בהקשר זה אמר טרופר כי יקפיד שבכל פעימה ייפתח עוד חלק מעולם התרבות.

בפיילוט פתיחת המוזיאונים נפתחו שבעה — מוזיאון ישראל, מוזיאון תל אביב, מוזיאון ארץ ישראל ומדעטק בחיפה ועוד שלושה מוזיאונים קטנים. כעת, עם האישור לפתוח, נפתחו עוד כמה בשבת, כגון המשכן לאמנות בעין חרוד, שאליו הגיעו 85 מבקרים. מוזיאוני חיפה פתחו שניים מתוך השישה בעיר והגיעו כ–150 מבקרים. למוזיאון הטבע ברמת אביב הגיעו 400 מבקרים. מוזיאון אשדוד לאמנות נפתח היום (ראשון), מוזיאון אורי ורמי נחושתן באשדות יעקב ייפתח מחר. מוזיאון המדע בירושלים ייפתח מחרתיים, לאחר שהותאמו התקנות גם למוזיאוני מדע.

מלך ברגר, "עונות החיים", 1983. מתוך התערוכה כעת במוזיאון תל אביב לאמנותצילום: מרגריטה פרלין

ועדיין, חלק מהמוזיאונים נותרו סגורים, בהם ארבעת מוזיאוני חולון — מוזיאון הקומיקס, מוזיאון הילדים, המרכז לאמנות דיגיטלית ומוזיאון העיצוב, שבו יש תערוכה בהקמה. גם מוזיאון הרצליה לאמנות והמשכן לאמנים הרצליה נשארו סגורים. מוזיאון פתח תקוה ייפתח רק בינואר בשל הקמת תערוכה שהתעכבה עם הסגר האחרון.

בעיריית הרצליה הסבירו שהם לא פותחים את חללי האמנות כי התחלואה בעיר גוברת. בתשובה לשאלה, מדוע הקניונים בעיר פתוחים והמוזיאונים סגורים, ענו שהקניונים אינם חללים עירוניים. בעיריית חולון אמרו שהם בוחנים את האפשרויות אבל ה"ריסון המהודק" הצפוי עלול להפוך "את כל ההתלבטות לתיאורטית". גם מוזיאון פארק קרסו למדע בבאר שבע יישאר סגור, בשל אי הוודאות מול הסגר הבא.

חלק ממיזמי התרבות והאמנות נשארו במבוי סתום: מילנה גיצין אדירם, אוצרת ומנהלת "זומו", המוזיאון הנייד שהוא מיזם אמנות הנודד בפריפריה, אומרת שהם לא מצליחים לפתוח את התחנה הבאה — זומו בגליל התחתון. "שלוש פעמים היינו בדרך לפתוח והעבודות היו על המשאית, אבל אנחנו באי ודאות". את המיזם היא מממנת לאורך השנים מגופים כמו מפעל הפיס וקרן אריסון ומתמיכה מצומצמת של הרשויות המקומיות. "מוסדות התרבות פגיעים במיוחד בשנה זו. אנחנו עובדים על משהו, לא מאפשרים לנו לפתוח בגלל אי הבהירות בעניין הפתיחות והסגרים, ואנחנו לא מקבלים שום פיצוי".

הילה כהן־שניידרמן, האוצרת הראשית של מוב"י, מוזיאוני בת ים, מספרת שהמוזיאון נפתח לקהל בשבת, עם המשך תערוכה שנסגרה כבר פעמיים. לדבריה, הגיעו בשבת רק כמה עשרות מבקרים. במשרדי הממשלה אין לדבריה הבנה לכך שבתקופה זו העבודה של המוסדות דווקא מוכפלת, למרות שהם סגורים חלק מהזמן. "אנחנו צריכים לבנות מערכים לאונליין, מערכים למרחב ציבורי ותוכניות חלופיות, כך שהיקף הפעילות רק גדל. אנחנו גם מציגים תערוכות וגם צריכים לייצר סביבן כל מיני פעילויות שלא היו בעבר, בעוד התקציבים לא גדלים ואולי אפילו יורדים".

יו"ר איגוד המוזיאונים ואיקו"ם ישראל, נאוה קסלר, סבורה שההצמדה לקניונים היטיבה עם המוזיאונים. "היא איפשרה להיפתח עם גופים בעלי כוח כלכלי והשפעה רבה על משרד האוצר והביאה לכך שהפקחים שתיעדו את פעילות המוזיאונים התרשמו מאוד מהאופן הבטוח בו הם מתנהלים". בשונה מחלק גדול מאנשי התרבות, קסלר מעריכה את שיתוף הפעולה עם משרד התרבות. "נעשו מאמצים אדירים של שר התרבות וצוות משרד לטובת המוזיאונים במשבר הזה, בתוך ממשלה שקשה מאוד להתנהל בה".

אבי לובין, אוצר גלריית המדרשה בתל אביב, פחות נלהב מטרופר. "הוא חושב שהוא הצליח בכך שההצמדה למוזיאונים הקדימה את הפתיחה מהשלב השישי לשלישי, אבל אינו מבין שעצם העובדה שהמוזיאונים היו בשלב השישי היא כישלון גדול שלו. הוא גם כל הזמן מתעסק במוזיאונים מוכרים, שזה חלק זניח בשדה, ואת הגלריות כמעט אינו מזכיר".

מלשכת שר התרבות והספורט נמסר: "בשבועות האחרונים ותוך מירב המאמצים הצלחנו לקדם את פתיחת המוזיאונים. מדובר בחלק משמעותי מעולם התרבות כולו ואנו שמחים שלאחר לחצים רבים יחזרו לעבודתם אלפים המועסקים במוזיאונים. נמשיך לפעול למען פתיחה בטוחה של עולם התרבות כולו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ