האוצר הראשי דורון רבינא פורש במפתיע ממוזיאון תל אביב

רבינא פורש אחרי ארבע שנים, ומסר לעובדים שהוא רוצה לחזור לסטודיו כאמן. מועמדות שהוזכרו לתפקיד: האוצרות מירה לפידות והדס מאור

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורון רבינא. אבולוציה של תפקיד שחולק לשניים
נעמה ריבה
נעמה ריבה

מוזיאון תל אביב הודיע היום שהאוצר הראשי דורון רבינא פורש מתפקידו בתום כהונה של ארבע שנים. רבינא נבחר לתפקידו בתחילת 2017, לאחר שמשרת המנכ"ל והאוצר הראשי, פוצלה בהחלטת מנכ"לית המוזיאון לשעבר סוזן לנדאו. רבינא נבחר על ידי לנדאו לאחר שבמוזיאון לא הצליחו לבחור אוצר במכרז. פרישתו המפתיעה של רבינא נודעה לאוצרי המוזיאון היום, בשיחה שנערכה עימם וככל הנראה היא התגבשה סופית בימים האחרונים. לעובדים הוא מסר שהוא מעוניין לחזור לעבודה בסטודיו כאמן.

לפי הודעת המוזיאון, "רבינא הודיע על רצונו לסיים את תפקידו כאוצר הראשי של מוזיאון תל אביב לאמנות, לאחר 4 שנים בהן מילא תפקיד זה.. ולאחר השלמת בניית תכנית התערוכות לשנת 2021. הוא ימשיך לשתף פעולה עם המוזיאון ויאצור בו תערוכות רחבות היקף המתוכננות לשנים הקרובות, עליהן הוא עובד בימים אלה". עד כה אצר רבינא במוזיאון את התערוכות: ״בעיות השעה״ בביתן הלנה רובינשטיין לאמנות (2017), "תוכנית הבראה: join or die" (2018) ו"ג'ף קונס: ערך מוחלט — עבודות מאוסף מרי וחוזה מוגרבי" (2020).

רבינא מסר: "האוצר הראשי של מוזיאון תל אביב, כתפקיד נפרד מהמנכ"ל, הוא תפקיד חדש בן ארבע שנים, אשר נתון לפרשנויות משתנות ולאבולוציה מתמדת. לכל אורך שנות פעילותי כאוצר, פעלתי בזירה האוצרותית מתוך הגיון של עשייה אמנותית ומתוך מחויבות לערכיה. באתי אל המוזיאון לא כמי שרק מביט על אמנות מבחוץ, אלא גם כמי שנטוע בתוך העשייה האמנותית עצמה. במרחב הציבורי יש במקרים רבים נטייה למשרות ארוכות, לעתים בנות עשרות שנים. אני מאמין שהקצב הנכון מהיר יותר. כך נהגתי תמיד בתפקידי הקודמים: גיחות ממוקדות מחוץ לסטודיו, שהסרגל העיקרי למשך הראוי להן, הוא תחושת משמעות והיכולת להיטיב ולהשפיע".

מנכ"לית מוזיאון תל אביב, טניה כהן עוזיאלי, מסרה: "קיבלתי בצער את החלטתו של דורון וברצוני להודות לו על שיתוף הפעולה המקצועי ותרומתו המשמעותית לשגשוג והפריחה להם זכה המוזיאון בשנים האחרונות. רבינא הביא איתו למוזיאון קול ייחודי, עכשווי ומקורי ואני מקווה שימשיך לתרום מיכולותיו הרבות למוזיאון גם בשנים הבאות".

במוזיאון הודיעו שימנו כבר בימים הקרובים ועדת איתור ויפורסם מכרז לאיתור אוצר ראשי חדש. גורמים רבים בעולם האמנות ובמוזיאון מעריכים שמי שתמונה לתפקיד תהיה מירה לפידות, שכיהנה עד השנה כאוצרת ראשית של אגף האמנויות במוזיאון ישראל. לפידות מקורבת לכהן־עוזיאלי ונראתה לא אחת במוזיאון תל אביב בחודשים אלו. שם נוסף שעלה היא האוצרת הדס מאור, שהיתה אחת המועמדות לתפקיד במכרז ב–2016.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ