לאחר הפרסום ב"הארץ": עיריית ירושלים תממן הדפסה מחדש של תצלומי הנשים שהושחתו

דמויות הכדורגלניות בתערוכתה של אלמה מכנס־קז שהוצבה בעיר הושחרו, והעירייה, שמימנה את ההדפסה הראשונה, התנערה מהאירוע. בוועדה לקידום האישה בכנסת דנו בנושא והציבו חלק מהעבודות באולם

נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האמנית מכנס-קז על רקע העבודות המושחרות. דמויות הגברים בתצלומים לא הושחתו
נעמה ריבה

עיריית ירושלים תממן הדפסה מחדש של תערוכת הצילום של אלמה מכנס קז, שעבודותיה הושחתו. זאת, בעקבות הפרסום ב"הארץ". הצלמת תיעדה כדורגלניות מקבוצת "מכבי כישרונות חדרה" והציגה 15 צילומים על לוחות גדולים בכניסה לירושלים, בסמוך לגשר המיתרים. דמויות הנשים בצילומים הושחרו בצבע לפני כשבועיים, וכמה ימים לאחר ההשחתה בוצעה על גביהם פעולה אקטיביסטית — כתובות של אמניות ירושלמיות שמחו על ההשחתה. מכנס־קז הגישה תלונה במשטרה, אך המשטרה סגרה את התיק בטענה כי "לא אותרו חשודים בביצוע העבירה".

בתחילה התנערה עיריית ירושלים מכל קשר לעניין. בתגובה לראיון שפורסם כאן עם מכנס־קז, טענו בעירייה כי "לא מדובר בפרויקט עירוני" — זאת בניגוד לעובדה שהעירייה היא שמימנה את ההדפסה הראשונה של העבודות, בטרם ההשחתה. גם כעת סירבה העירייה להודיע רשמית כי תממן את ההדפסה החוזרת. עם זאת, היום פרסם חבר מועצת העיר, יוסי חביליו, בעמוד הפייסבוק שלו כי בעקבות פנייתו לעירייה התמונות ייתלו מחדש במימונה. בנוסף, הוא הציע להעמיד שמירה לצד התערוכה לאחר שתיתלה מחדש. "לאור חשיבות הנושא גם לשוויון המגדרי וגם למניעת האלימות, ובגלל שלצערי המשטרה לא מצליחה למנוע את ההשחתות או לתפוס את המשחיתים, אני מציע שאנחנו נשמור על התערוכה בלילה מפני השחתה", כתב חביליו.

עבודה שהושחתה וכתובת הנגד שריססו עליה אמניות ירושלמיותצילום: אוהד צויגנברג

עוד לפני החלטת העירייה בעניין, נערך אתמול דיון על השחתת השלטים בוועדה לקידום האישה בכנסת, ביוזמת ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) והצילומים מהתערוכה אף הוצבו בחלל הוועדה. בדיון השתתפו נציגות ארגוני נשים, ספורטאיות ונציגות מהערים אשדוד ובית שמש. אחת ממסקנות הדיון היתה שהרשויות המקומיות בהן מבוצעת ההשחתה יקחו אחריות להדפסת השלטים מחדש ובמקביל יקנסו את המשחיתים.

בדיון אמר עו"ד אריאל בלמס ממשרד המשפטים, כי כבר היום יש כלים משפטיים לטפל בהשחתת שילוט. "יש אפשרות להטיל מאסר או קנסות בגין השחתת מודעות, בלי קשר לתוכן או מסר המודעה", אמר בלמס. עם זאת הוסיף, בתשובה לשאלת יו"ר הוועדה, ח"כ עודד פורר, כי למיטב ידיעתו מעולם לא הוגשו כתבי אישום או הורשע אדם בגין השחתת שילוט.

ח"כ מלינובסקי הזכירה בדיון כי בכנסת ה–20 היה ניסיון לקדם חוק בנושא השחתת מודעות ושלטים על רקע מגדרי, וכי כשביקשה להחמיר ענישה או להטיל קנסות, אמר לה יועץ לשר בכיר ממפלגה חרדית: "בציבור שלנו אין כסף לשלם קנסות". הצעת החוק נפלה. עוד אמרה מלינובסקי בדיון: "כדי שתבינו את חומרת המצב וכמה אנחנו שקרנים וצבועים — ברחוב הרצל שבו התערוכה מוצגת כל נבחרי הציבור עוברים כמה פעמים ביום. השחיתו את התמונות בצורה מגעילה ולאף אחד לא אכפת, זה ממש יפה לעשות פעם בשנה כנס באיזה ועדה ולעשות יחסי ציבור אבל כשזה מתחת לאף של כולם, זה לא מזיז. איילת שקד צבועה", הוסיפה ח"כ מלינובסקי, "היא בעצמה סבלה מהשחתת שלטים עם דמותה בגלל שהיא אישה ומצד שני היא מצביעה נגד (החוק) ותומכת בקיצונים והזויים שרוצים להדיר נשים מהמרחב הציבורי".

צעירה ירושלמית ליד תמונות הנשים המושחרותצילום: אמיל סלמן

דימיטרי חינבלום מחטיבת חקירות במשטרה אמר בדיון בכנסת כי בשלוש השנים האחרונות נפתחו במשטרה 25 תיקים בעניין השחתת מודעות ורק אחד מהם התגבש לתיק בפרקליטות. הרמזים כנראה לא ברורים דיים, שכן חינבלום ציין עוד כי הם לא יכולים לקבוע אם ההשחתות נעשות על רקע מגדרי.

אורית אלמוזלינו רייז, חברת מועצת העיר אשדוד, אמרה בדיון: "רק בסוף השבוע האחרון היתה השחתה מסיבית של שילוט עם נשים. יש כאן טרור מגדרי". שושנה יסקול, פעילה בבית שמש, הוסיפה: "אין בעיר שלנו תמונות של נשים. אני לא יכולה לצאת מהאוטו שלי ולהרגיש בטוחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ