אלעד בן אלול, עכבר העיר אונליין

חודש עבר מאז שנפטר המנכ"ל והאוצר הראשי של מוזיאון תל אביב לאמנות - מוטי עומר, ולמרות זאת, הפעילות השוטפת לא נעצרת. לכבוד הקיץ מציע המוזיאון מגוון אירועים ופעילויות לכל הגילאים. תערוכות צילום וציור, סדרת הרצאות וסיורים מונחים, מגוון פעילויות לילדים ונוער ואפילו אגף חדש שיושק בחגיגיות בחודש אוקטובר. לכבוד הקיץ שהגיע, הנה טעימה מכל הטוב שצפוי בחודשים הקרובים בין הקירות הקרירים.

מוזיאון תל אביב לאמנות - כל הפרטיםתערוכת הצילומים ההיסטורית של הצלם יעקב אגור (1996-1911) מציגה צילומים מרתקים שנמצאו בתוך מזוודת נגטיבים מאובקת בארכיוני אוניבסירטת תל אביב. שני האוצרים, דני קרוון ופרופ' שמעון ג'וגול זנדהאוז, בשיתוף האמנית מיכל היימן, מיינו ובחרו מתוך עבודותיו של אגור ובנו את התערוכה יחדיו. הצילומים כוללים אין ספור דיוקנאות של אנשי במה, קולנוע, ואמנות וכן אירועים ממלכתיים כמו לווית זאב ז'בוטינסקי, הוועידה העשירית של מפא"י, הפגנות, מלחמות ואישים פוליטיים. אגור הקפיד על צילום שאיננו מבוים והשתמש בתאורה קיימת כדי לקבל את המורכבות המלאה של אור וצל. בתערוכה יוצגו כ-40 תצלומים מקוריים שמאפשרים מבט רטרוספקטיבי על עבודתו הענפה של האמן.

תערוכת צילומים היסטורית לצלם יעקב אגור ז"ל - לכל הפרטים

לשבור את הקירות

החודש נפתחו במוזיאון שתי תערוכות נוספות: תערוכת רישומים חדשה של יואב אפרתי הנקראת בפשטות רישומים, וכוללת עבודות שאמנם מביעות פשטות מבחינת מורכבות הסצנה ואופי הרישום, אך גם מלאות אקספרסיביות, ולעיתים בוטות, חידתיות ואירוניה. אפרתי, המתאפיין ברישום סגפני בפורמט קטן, בעיפרון קשה וקווים דקים, מדבר על רישום בגודל של כף יד, על עיסוק בילדות, באנשים קטנים ובגיבורים משניים.

יואב אפרתי - רישומים - לכל הפרטים

קירות ורוח היא תערוכה חדשה של הצלמת טלי אמיתי-טביב בה היא ממשיכה את הדיאלוג אותו היא מקיימת כבר שנים עם צורות שונות של ביטוי אמנותי בחללים ציבוריים מרוקנים מאדם, כמו ספריות, מוזיאונים ואולמות קונצרטים. הפעם חוקרת אמיתי-טביב חדרי עבודה, חללים אינטימיים של סופרים ומשוררים, הלוכדים בתוכם את אישיותו של הכותב ואת דרך עבודתו וכן מאפשרים הצצה למקום היוולדם של יצירות אחרות. הצילומים בתערוכה זו הופיעו בספר שראה אור בינואר 2011.

טלי אמיתי טביב - קירות ורוח - לכל הפרטים

הבית של "קופסה שחורה" חדר העבודה של עמוס עוז, טלי אמיתי- טביב

תערוכות נוספות שנפתחו הקיץ ומציגות במוזיאון בימים אלו, כוללות את תערוכת הציורים של ערן רשף, זוכה הפרס ע"ש חיים שיף. העבודות משקפות עשור של עבודות ציור, החושפות את העניין של רשף במרכיבי הציור המבקשים מן המתבונן לתת בו מבט נוסף. הריאליזם בעבודותיו של רשף מנסה להמנע מליצור סמלים אך גם אינו דבק במציאות בלבד. כל הפרטים המרכיבים את הציור - קומפוזיציה, טקסטורה, צורה וצבע - נראים כאילו מבעד לזכוכית מגדלת, חריפים ובוטים בנוכחותם. לעומת זאת, "אמנות המאה ה-20- המחצית השנייה", הינה תצוגת אוסף הממשיכה את הרצף הכרונולוגי בהתפתחות המודרניזם ובביטוייו בארצות הברית ובאירופה בשנות החמישים, השישים והשבעים (וכן מגמות בפלורליזם היצירתי של שנות השמונים). הציורים כוללים אספרסיוניזם מופשט אמריקני, ארט אינפורמל, פופ וריאליזם חדש, אמנות מינימליסטית ומושגית ועוד.

ערן רשף - ציורים 2000-2010 - לכל הפרטים

אמנות המאה ה-20- המחצית השנייה - לכל הפרטים

חריף ובוטה בנוכחותו. עבודה של ערן רשףשלוש תערוכות מתחלפות נוספות מוצגות במוזיאון וכוללות תצוגה מיוחדת של מכון גתה המציגה את "הספרים היפים ביותר בשפה הגרמנית", יש מצע! - תערוכה על מצע הציור לכל המשפחה המתעסקת בחומרים שעל גבם אפשר לצייר ומשמעותם ו"מבחן הכותרת" - הדפסים של האמן הצרפתי פייר אלשנסקי במחלקה לרישום והדפס. אותה מחלקה תציג החל מה-1.8 מבחר מהדפסיו של הצייר ואמן ההדפס ג'יימס אבוט מקניל ויסלר.

יש מצע! - לכל הפרטים

לכל המשפחה. יש מצע! עבודתה של רונית אגסי

בסוף אוגוסט תפתח בביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת זמננו עוד תערוכה חדשה - בפנים: אמנות רחוב בתל אביב - המביאה את הדימויים השונים שהתמלאו על קירות בתים נטושים וחומות במרכז העיר ובדרומה. העבודות, גדולות לצד קטנות ונסתרות, מתארות את הקשר החדש שבין יצירה ורחוב, את הסגנונות הרבים של האמנים שמתשמשים בחומרים וצבעים שונים, אך גם את המשותף להן- האמנות נעשית בסתר ומחוץ לחוק, ודורשת מודעות מרחבית מרשימה (אוצרת: טל לניר, פתיחה: 26.8).

בפנים: אמנות רחוב בתל אביב - לכל הפרטים

הפיל בחדר. סליחה, במוזיאון

לכבוד הקיץ מוזיאון תל אביב לאמנות יערוך סדרת הרצאות המשלבת סיורים מונחים בתערוכות המוזיאון. אלו כוללות את ההרצאה "משמן על בד ועד פיל צבוע ביד" המתעסקת בחשיבות חומרי הגלם של יצירות האמנות (מפיסול בזבל ועד אמנות אכילה), הרצאה על גרפיטי ואמנות הרחוב בישראל, הרצאה על אמנות ה-Wow! ואפקט ההתרשמות ("הגודל לא קובע?") והרצאה על פיסול אלטרנטיבי ותלת מימד במרחב העירוני. כל ההרצאות כוללות סיור ייחודי בתערוכות המוצגות במוזיאון שיודרכו על ידי אמנים שונים.מחלקת החינוך של המוזיאון גם תציע מגוון פעילויות לילדים ונוער ביניהם קייטנות אמנות, סדנאות, מופעי גלריה ועוד. קייטנת "מסעות מסביב לעולם", לדוגמה, תתמקד בנופים מרתקים שישמשו השראה לעשייה יצירתית בציור, פיסול וצילום וסדנת הוידיאו קליפ ואנימציה, "מסע בזמן", שבטוח תעניין ילדים רבים, תציג סרטי אנימציה וקליפים מתקופות שונות בהיסטוריה. לילדים היותר גדולים מציעים במוזיאון סדנאות אמנות מיוחדות בנות שבוע בנושאים כדוגמת: ציור ופיסול, קומיקס ואיור, וידאו ומחשב וצילום.ואם זה עוד לא מספיק, בבקרים של חודש אוגוסט יתקיימו מופעי גלריה לכל המשפחה: אלו כוללות את המופע "מכחול אמן ואיש סקרן" בו השחקנים חן חגי, אורי וייל ורועי ששון יחליפו תפקידים בהשראת תמונות אייקוניות כמו המונליזה והרקדניות של דגה, "האשה שגרה בתמונה", בו דומויות מציורים שונים הופכוות לדמויות במחזה, "האצילות מחייבת" המציע מסע אל העבר בשילוב משחק, מוסיקה ותלבושות.מוזיאון תל אביב לאמנות - כל הפרטים

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

שי ופוטין בבייג'ין, בפברואר. התלות הרוסית בסין גדלה מאז הפלישה לאוקראינה ונתנה לסין מנופי לחץ

סין עשויה לנצח במלחמה באוקראינה, אלא אם המערב יתאחד מולה

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?