של נחושת ושל בד

בתערוכת היחיד שלו בתל אביב ממשיך אבי סבח לערב מציאות ובדיה

אלי ערמון אזולאי
השתתפו בהכנת המדור: שחר גולן שריג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי ערמון אזולאי
השתתפו בהכנת המדור: שחר גולן שריג

"בשמי ערב כחולים, בשמי ערב צלולים, שט ירח עגול ובהיר. חרש, חרש טייל ודומם והסתכל ביער, פרדס ובניר", תיאור זה הפותח את סיפורה של פניה ברגשטיין "ויהי ערב" תואם במידה רבה לתיאור המפגש הראשוני עם תערוכתו החדשה של אבי סבח שתיפתח הערב בגלריה 39 (רוטשילד 39 ת"א).

כמו סיפורה של ברגשטיין יש נימה שטחית של תיאור רומנטי של נוף, אך היא נסדקת במהרה ככל שנחשפים המרכיבים והסיפור נהפך למורכב וערפילי יותר. זוהי תערוכת היחיד השלישית של סבח בחלל מרכזי, הקודמת היתה ב-2008 בבית האמנים בירושלים במסגרת פרס מוזס לציור, ואשתקד במוזיאון חיפה. העבודות המוצגות בתערוכה הם פרי עבודה של השנתיים האחרונות, שבהן הגביר והרחיב סבח את משיכתו למצעים שונים, והעמיק את הנרטיב המרחבי שיצר, נרטיב המורכב משילוב של אמת ובדיה, ושל מראי מקום ביוגרפים לביטויים שהם יצירי דמיון מובהקים.

החומר הדומיננטי בתערוכה הוא הנחושת, אשר היתה תחילה מצע נסיוני לציור ונהפכה בהדרגה לכלי עבודה (חרמש, סכין), ולמסמנים של זיכרון ותרבות (מפתח, עדיים בדמות שרשרת עגילים ועוד). חומר נוסף וחדש ביצירתו של סבח הוא הבד אשר מופיע בסוגים שונים - סקיי, בד ריפוד, ג'ינס ועוד, רובם ככולם יריעות ענק שכמו מתלבשות על הגלריה. האלמנט השלישי והדומינטטי בתערוכה הוא השילוב בין צבע לפעולה: כך למשל עבודה וירטואוזית בצבע ומרקמים על גבי נחושת מדמה קורוזיה אשר ממשיכה להתפתח, או ג'סטות רחבות של צבע, לצד פעולה חייתית וייצרית משהו של קריעת המצע שעליו הונח הצבע.

אוצרת התערוכה, טלי בן נון, מצביעה על ההנכחה של "שיירים של תרבות או חברה קדמונית שנכחדה, תרבות שכל מה שנותר ממנה הוא זיכרון דהוי, כלונסאות מפורקות ומחורבות, מונוליתים שנותקו מהקשרם, יתדות הנושאים על עצמם ראשים כרותים או כלי מלחמה".

__________________________________________________________

בעקבות הזמן הגנוב

חלל חדש לאמנות ייפתח הערב בשכונת נגה ביפו עם תערוכת יחיד של רז גומא

לשכונת נגה הקטנה ביפו, היכן שעד לא מכבר היו מוסכים ובעלי מלאכה רבים, יש היסטוריה ייחודית של חללי אמנות. מתחילת שנות ה-90 ניצבות שם גלריה ארטיפאקט של סרג'יו אדלשטיין ומרי פאוזי של איתן הלל, אשר במקומה קיים היום אחד משלושת החללים של גלריה דביר, וכן חלון נגה לאמנות של מורן שוב וגלריה P8 הקטנה. אל כל אלה הצטרפה עכשיו הגלריה "Tempo Rubato" עם התערוכה של האמן הצעיר רז גומא שסיים לפני כשנתיים את לימודיו בבצלאל.

שם הגלריה פירושו באיטלקית "זמן גנוב" והוא לקוח מעולם המושגים של המוסיקה הקלאסית. המושג מתייחס למקטע בתוך קומפוזיציה שבה למנצח או לסולן נוצרת ההזדמנות והחופש לביטוי קצבי. את החלל הקים האוצר גיום רושון, אוצר עצמאי שפועל יותר מעשור בארה"ב ובאירופה, ובישראל אצר בעבר תערוכה קבוצתית בגלריה קונטמפוררי. מטרתו היא להציג אמנים בתחילת דרכם לצד בחינה מחדש של אמני עבר. החלל נמצא בקומת הרחוב (סגולה 9), מאחורי וטרינה גדולה. החלל אינו גדול במיוחד, אבל בשל התקרה הגבוהה וצבעו הלבן הבוהק הוא נדמה כרחב ידיים.

לתערוכה של גומא אין שם והיא מורכבת משלושה אלמנטים בלבד. שניים מהם משחקים על התפר הדק והעדין שבין עיצוב החלל לקראת שאלות של תצוגה לבין הדבר עצמו - אובייקטים פיסוליים וארכיטקטונים המתפקדים גם כמוצג. גומא בנה מעין יחידה ארכיטקטונית מודולרית המאזכרת במכוון ריהוט מקומי משנות ה-50. הוא מציין את חברת הריהוט "שמורת הזורע" שהוקמה באותם שנים בשיתוף בין קיבוץ שמרת ולקיבוץ הזורע. הקונסטרוקציה שבנה גומא מורכבת מפלטות עץ, זכוכית חומה ופרופילים ממתכת צבועה בזיקה לאותם רהיטים. נוכחותה של הקונסטרוציה במרכז החלל מושכת את העין, ממסכת את החלל, ומייצרת בו שכבות שונות של מבט ושקיפויות.

מאחוריה תלויה על הקיר עבודה גדולה המורכבת מחמש זכוכיות מאורכות, תלויות עם מרווח קטן זו מזו אך יחדיו חושפות רישום גדול של נוף הממוסגר בעיגול כתוצאה מתנועות מעגליות של גומא.

העבודה השלישית והנוספת היא היחידה שלא נעשתה במיוחד לתערוכה. זהו צילום צבעוני שצילם גומא לפני כשש שנים והוא מוצג לראשונה ומהווה כמעין מפתח שאתו ניתן לפתוח ולסגור את המהלך הקונספטואלי ואסתטי שגומא מציע בתערוכה.
__________________________________________________________

לראות ולהיראות | האוצרת מעין שלף תבקר בתערוכה של אלונה רודה

האוצרת מעין שלף תבקר בתערוכה של אלונה רודה שתוצג בפרויקט "מעורב", אשר במסגרתו מוצגות עבודות אמנות בוויטרינה ברחוב אלנבי 97 בת"א. לדברי שלף, "עבודתה של אלונה רודה מתקשה ליפול תחת הגדרה מדיומלית או נושאית, אך עם זאת היא קוהרנטית וייחודית, בעלת שפה מוגדרת. עבודות הפיסול שלה ‘עושות דברים' - משמיעות צלילים, זזות, רוטטות, מעלות עשן. הן משקפות פעמים רבות סביבות אורבניות מקומיות מאוד מחד, אך בעלות אפקט סוריאליסטי תלוש מאידך. בנוסף, הן נוגעות במיתוס ובפאתוס ומנטרלות אותו בעת ובעונה אחת. על כן אין מתאים ממנה (בדומה לעוז מלול שהציג שם לפניה), לייצר עבודה למקום כמו חלל ‘המעורב'. החלון הקטן ברחוב אלנבי, שאותו הקימה ואוצרת רות פתיר, הוא מקום המאפשר פעולה במרחב הציבורי שמראש מנוטרלת מכל הילה אמנותית".

__________________________________________________________

חמישי

גלריה חזי כהן בתל אביב (וולפסון 54). במקום ייפתחו שתי תערוכות. התערוכה "בלי נדר" של האמן עמית קבסה שבה יוצגו עבודות מהשנתיים האחרונות, והתערוכה "תיבת פנדורה" לאמן יונתן טואיטו שבה יוצג מיצב שיצר האמן.

מוזיאון נחום גוטמן בתל אביב (שמעון רוקח 21). במקום תיפתח התערוכה הקבוצתית "מה זה אומר לפרש מסורת". בתערוכה יציגו אמנים הלומדים בשנה הראשונה בתוכנית התואר השני בבצלאל עבודות המתכתבות עם המסורת של נחום גוטמן. בין המציגים יוליה רבסקי, משה גרשון, זמיר ש"ץ ועוד. את התערוכה אצרו מוניקה לביא ודוד גינתון.

גלריה טבי בתל אביב (רח' אחוה 24). במקום תיפתח תערוכת היחיד "ציורים חדשים" לאמנית רקפת וינר עומר.

חיפה. היום ייפתח הפרויקט "הליכות חיפה" אשר יכלול מסלולי הליכה לא שגרתיים בעיר. את ההליכות, במהלך סופי השבוע של אוקטובר 2011, יובילו אמנים ויוצרים. ההליכה הראשונה, ששמה "חרושת ותעשייה במפרץ" תתקיים פעמיים היום, בשעה 10:00 ובשעה 12:00. "הליכות חיפה" הוא פרויקט נלווה לתערוכה "קו שנוצר על ידי הליכה", שאותה אוצרת רותי דירקטור, ומוצגת בימים אלה במוזיאון חיפה לאמנות.

תל אביב. במסגרת פרויקט "מעורב" שבו מוצגות עבודות אמנות בוויטרינה ברחוב אלנבי 97 ומתמזגות עם המרחב הציבורי תוצג העבודה "לבד בגן עדן" של אלונה רודה. העבודה ממשיכה את הסדרה הלוקחת סיטואציות ומרוקנת אותן מאנשים והופכת את הפרפורמטיביות האנושית לתפאורה ריקה. אוצרת: רות פתיר (ראו "לראות ולהיראות").

גלריה אפרת בתל אביב (רח' גורדון 21). במקום תיפתח התערוכה "הברושים של כביש 6" לאמן שאול אפרת.

גלריה גל און בתל אביב (יהודה הלוי 79-81) במקום תוצג התערוכה "פה פתוח שיניים חשופות". בתערוכה יציגו ורד אהרונוביץ', אורלי הומל וליאת איריס עבודות המתחקות אחר עולמות ילדות דרך התעסקות ונבירה במושגים ויזואליים של טראומה. את התערוכה אצרה מיטל רז.

גלריה נבו בתל אביב (שדרות שאול המלך 35). במקום תיפתח תערוכת היחיד "חשופה" לאמנית מיכל ויטלס. בתערוכה יוצגו עבודות שמן גדולות ממדים של האמנית העוסקת בתיעוד עצמי דרך יצירת פורטרטים המתכתבים עם מסורות ציור שונות. את התערוכה אצר רפאל ברביבאי.

הגלריה בזכרון יעקב (רח' הדגן 4). במקום תתקיים התערוכה "צאוורון" לאמנית צילה גולדשטיין. בתערוכה יוצגו עבודות אינטימיות העוסקות בנשיות. את התערוכה אצרה רויטל סילברמן גרין.

גלריה גרשטיין בתל אביב (בן יהודה 99). במקום תיפתח תערוכת היחיד "חומר נשי" לאמנית רחל לונדון כץ. בתערוכה יוצגו עבודות קרמיקה המתרגמות מצבים יומיומיים לפואטיקה.

שני

מוזיאון הרצליה. במוזיאון ובחללים נוספים ברחבי העיר תיפתח הביאנלה השלישית בהרצליה. התערוכה המרכזית, ששמה "המכה השנייה", תיתן פירוש רחב למונח הלקוח מעולם האסטרטגיה ותדון בתגובה, ובאמנות כפעולת תגובה למציאות. במסגרת התערוכה, אשר נעשתה השנה עם עמותת ArTLV, יציגו גם אמנים שווייצים שיתארחו במסגרת אירועי "נופי תרבות". בתערוכה יציגו האמנים ג'ורדן וולפסון, ערן נווה, פיטר ווכטלר ועוד. את התערוכה אצר אורי דסאו.

מתחם "התחנה" בנווה צדק, תל אביב. במקום תיפתח התערוכה "גדוווווול". בתערוכה יציגו תלמידי הפקולטה לעיצוב של המכון הטכנולוגי בחולון פריטים שונים המוגדלים פי עשר ממידותיהם המקוריות. הפרויקט נולד ביוזמת המנחה גיא קליפשטיין. הפסלים שיוצגו נועדו לייצר העתקים נאמנים למקור תוך שימוש בטכניקות מגוונות.

שיח גלריה

 בגלריה ג'ולי מ בתל אביב (בצלאל יפה 10) יתקיים היום בשעה 20:00 שיח גלריה עם דגנית ברסט על התערוכה "ציורים משנות השמונים +".

 בגלריה של בצלאל בתל אביב (סלמה 60) יתקיים היום שיח גלריה בשעה 18:30 בנושא התערוכה "בתיקון", עם פרופ' עזר טרזני ראש התוכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי, גלית שבו, ד"ר עמרי הרצוג ועוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ