דגלי חג בתל אביב וקולנוע ישן בחיפה: תערוכות מומלצות לחג

מוזיאון ארץ ישראל בתערוכת דגלי שמחת תורה מכל העולם, מוזיאון העיר חיפה עם שני תערוכות קולנוע היסטוריות והפנינג אמנות בכפר ורדים

עדי הררי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי הררי, עכבר העיר

» לעוד המלצות ואירועי אמנות בחול המועד» סוכות 2011 - לכל הפרטים
כל הארץ דגלים דגלים

הדגלים של שמחת תורה היא תערוכה המציגה מבחר דגלי שמחת תורה המעוטרים במוטיבים מן המסורת היהודית והארץ-ישראלית, מתקופות וסגנונות שונים. הדגלים הינם מאוסף המוזיאון ואוספים פרטיים ומציגים את מקומם של הילדים בחג שמחת תורה. בתערוכה יוצגו כ- 50 דגלים, בהם 40 דגלים שנוצרו בארץ משנות ה- 40 עד שנות ה - 90 של המאה העשרים. לראשונה לקהל הישראלי ייחשפו 10 דגלים מן המאה ה-19 שנוצרו במזרח-אירופה ובמרכזה.

כמו כן מוצגים המקורות החזותיים של הדגלים במסורת היהודית: חיתוכי עץ ותחריטים מספרי מנהגים מן המאות ה-17- 18, מגרמניה והולנד, מגזרות נייר מן המאות ה18 -19 ולוחות "מזרח" מן המאה ה19. מלבד הצגת הדגל בהקשר התרבותי-היסטורי-דתי שלו, סוקרת התערוכה את שלבי התפתחותו של הדגל הארץ-ישראלי וקושרת אותו להיבט הלאומי. בין הדגלים המוצגים ניתן לראות דגל נדיר במיוחד, שהודפס בשנת 1902 בבלרוס (רוסיה), ועליו דיוקנאות של הרצל ונורדאו, וכן דגל שנוצר בשנת העשור למדינה, המתאר את עבודת האדמה, חיילים וסמלי צה"ל, כתחליף לתיאור המסורתי של ארון קודש וכו'. וכן דגל עם ציור של פופאי, כדוגמה להשפעת המדיה החזותית על הדגלים בשלהי המאה העשרים.

» הדגלים של שמחת תורה, עד ה-1.1.12. מוזיאון ארץ ישראל, חיים לבנון 2, רמת אביב, תל אביב. שעות פתיחה בחג: יום רביעי סגור. יום חמישי 13.10 10:00-14:00, שישי-שבת 14-15.10 10:00-14:00

שמחים בתורה. מתוך תערוכת דגלי תורה (צילום: לאוניד פדרול)

לגעת בחומר

פסטיבל נגיעות בחומר יתקיים בימים שישי ה-14.10 עד ראשון ה-16.10 בכפר ורדים ברחבת המרכז המסחרי. פסטיבל נגיעות בחומר הוא יריד קרמיקה צבעוני, בו ישתתפו יותר מ-30 אומני קרמיקה מכל רחבי הארץ שיציגו את עבודותיהם לקהל הרחב. זאת לצד סדנאות יצירה לילדים ומבוגרים.

במסגרת הפסטיבל יציגו יותר מ-30 אמני קרמיקה מכל רחבי הארץ את עבודותיהם ובמקום יתקיימו סדנאות יצירה לילדים ומבוגרים. בנוסף, כ-30 אומני עיצוב תכשיטים, פיסול, פסיפס, ויטראז' ציור וקרמיקה מבין תושבי כפר ורדים יפתחו את ביתם בפני הקהל הרחב ויצגו את יצירותיהם.

» פסטיבל נגיעות בחומר בכפר ורדים, 14-16.10. כפר ורדים. הכניסה חופשית.

(צילום: אילוסטרציה)

באפלו ביל בחיפה

החודש מוזיאון העיר חיפה פותח אשכול תערוכות העוסקות בבתי הקולנוע בחיפה משנות ה-20 של המאה הקודמת ועד היום. שתי התערוכות תחת הכותרת אולמות מופלאים - בתי הקולנוע החיפאים יבחנו את תופעת הקולנוע כאחד מסימני ההיכר העיקריים של המודרניזציה של העיר וכמשקפת את התפתחותה ואת עיצובה של החברה הישראלית בכלל.

הקולנוע ,כמבשר של העידן הפוסט-מודרני עומד במרכז התערוכה "הארמונות של חיפה". התערוכה שואפת לבחון את קולנוע "ארמון", אחד מבתי הקולנוע המפורסמים של העיר חיפה לאור השינויים שעבר הקולנוע בשדה הבינלאומי והמקומי. בחינה זו נערכת באמצעות השוואה בינו לבין "יס פלאנט" (YES Planet), קולנוע רב-אולמות, שנפתח בשנת 2008 במפרץ חיפה. ההשוואה בין קולנוע ארמון לקולנוע יס פלאנט חושפת את הנתק ובה בעת את ההמשכיות, בין העידן המודרני והפוסט-מודרני בתרבות הישראלית.

התערוכה "הצגה אחרונה, ימי הזוהר של בתי הקולנוע בחיפה". תביא את סיפורם של בתי הקולנוע השכונתיים בחיפה והמבנים הארעיים שהקרינו בהם סרטי ראינוע משנות העשרים עד שנות השמונים של המאה ה- 20 והאירועים המכוננים שהתרחשו במסגרתם. התערוכה מלווה בקטלוג נרחב הכולל מאמר מקיף של העיתונאי, מבקר וחוקר הקולנוע דוד שליט על ההיסטוריה של הקולנוע הישראלי וכן מבחר גדול של צילומים, מסמכים, תעודות וחפצים מהארכיונים החשובים בארץ.

» אולמות מופלאים - בתי הקולנוע החיפאים, אז והיום, עד ה-24.6.מוזיאון העיר חיפה, שדרות בן גוריון 11, חיפה. שעות פתיחה: ב'- ד': 10:00-16:00, ה': 16:00 עד 21:00, ו' וערבי חג: 10:00 עד 13:00, שבת וחגים: 10:00 עד 15:00הטוב, הרע והמכוער. פוטו מערבון, מערבון קולנועי מצולם, דפוס אבנר שני