האמן הסיני איי וייוויי בראש רשימת מאה האנשים המשפיעים על עולם האמנות

סין האשימה את המגזין "ארט ריביו" בבחירה פוליטית. עוד ברשימה: האוצר הנס אולריך אובריסט והבמאי הבריטי סטיב מקווין

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

האמן הסיני איי וייוויי, שבילה השנה 81 יום במעצר, הוגדר כאישיות המשפיעה ביותר בעולם האמנות ברשימה השנתית "100 POWER". הרשימה, שמפרסם ירחון האמנות הבריטי "ארט ריביו", היא הידועה והמובילה בתחום זה.

לצד הבחירה בו, שגוונה בולט כפוליטי באופן מובהק, שמות רבים חזרו והופיעו בדירוגיה הגבוהים של הרשימה: האנס אולריך אובריסט וג'וליה פייתון ג'ונס (גלריית סרפנטיין, לונדון) במקום השני, גלן ד. לאורי (מנכ"ל המוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק) במקום השלישי, לארי גאגוזיאן (גלריות גאגוזיאן) במקום הרביעי ושותפי הניהול של קבוצת אי-פלאקס במקום החמישי.

עוד הופיעו כבשנים קודמות הצלמת סינדי שרמן, הצייר גרהרד ריכטר, אמנית המיצג מרינה אברמוביץ', האספנים אלי ברוד ופרנסואה פינו והאוצר ומנהל מוזיאון PS1 קלאוס ביזנבאך. שמות חדשים שבלטו ברשימה היו אלו של האמן והבמאי הבריטי סטיב מקווין (מקום 59), והאמנית האיראנית-אמריקאית שירין נשאט (מקום 86).

איי, בן 54, שניצב בשנה שעברה במקום ה-13, הוא האמן השני בהיסטוריית הדירוגים של המגזין שהגיע לראש הרשימה: דמיאן הירסט היה הראשון, ב-2005 וב-2008, אך השנה הוא ירד למקום ה-64.

כארבעה חודשים לאחר ששוחרר ממעצרו, איי אינו יכול להתראיין בשל תנאי שחרורו, שאסרו עליו שימוש באינטרנט ומגע עם התקשורת. הוא מואשם בהלבנת כספים, אישום שעליו נקנס בכשני מיליון דולרים. משרד החוץ הסיני הגיב האשים את מחברי הרשימה בבחירה "נגועה באינטרסים פוליטיים". "בסין יש הרבה אמנים מפורסמים שהם חזקים דיים כדי להיבחר לרשימה", אמר דובר המשרד. "אנו מאמינים שהבחירה נובעת אך ורק מסיבות פוליטיות".

עורך "ארט ריביו", מארק ראפולט, אמר כי "ודאי שיש ביטוי לפעילות פוליטית ברשימה, אך זו אינה הנקודה המהותית. זו הסתכלות על השפעתה הרחבה יותר של אמנות על העולם, ולא רק בתחומם של מוזיאונים וגלריות". לצד הסתייגותו של ראפולט, הדגישה ועדת המומחים שהיתה אחראית על בחירת השמות את עובדת מעצרו של איי וכן את גל המחאה הבינלאומי שעורר מעצר זה.

עוד הזכירה הוועדה כי איי הופיע השנה ברשימת מאה המשפיעים בעולם של המגזין "טיים", רשימה בה ממעטים להופיע אמנים. "כוחו והשפעתו של איי נובעים מהדיונים הפוליטיים שהחלו השנה בעקבות מלותיו ועבודותיו, הגיעו לכל מקום בעולם ונגעו בכל נושא: חופש הביטוי, לאומיות, כוח כלכלי וזכויות האדם", אמרו בוועדה.

בשישי האחרון, נפתחה במוזיאון מרטין גרופיוס באו בברלין תערוכה ובה 220 תצלומים שצילם איי בניו יורק כשהיה בשנות ה-20 לחייו. עוד לאחרונה, שיתף איי פעולה עם מגזין האופנה "W", שהזמין את האמן לביים את סצנת הצילום לתמונת השער של אחד מגיליונותיו. בשל חופש התנועה המצומצם שברשותו, נתן איי הוראות לצלם ולדוגמנית באמצעות שיחת וידיאו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ