מוזיאון ת"א השיק את האגף החדש

אנסלם קיפר: "היה לי קשה להבין איך אמן גרמני פותח מוזיאון ישראלי". פרסטון כהן ורון חולדאי נכחו אף הם בחנוכת האגף שמכיל עשרה חללי תצוגה חדשים

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

אירועי הפתיחה של האגף החדש במוזיאון תל אביב לאמנות החלו היום עם פתיחתו לעיתונאים. האגף החדש, בתכנון האדריכל האמריקאי פרסטון סקוט כהן, שהגיע ארצה לרגל פתיחתו, מכפיל את שטחו של הבניין המקורי. האגף מכיל עשרה חללי תצוגה חדשים, חללים ייעודיים לתצוגת עבודות וידיאו, צילום, אדריכלות, ועיצוב, אודיטוריום וכן מסעדה וספרייה. לצד התערוכות המתחלפות, תוצג באגף החדש באופן קבוע תערוכה מתחלפת של אמנות ישראלית מאוספי המוזיאון.

בחנוכת האגף החדש נכחו בין השאר סמנכ"לית המוזיאון שולי כסלו, ראש העיר רון חולדאי, האמן אנסלם קיפר ומתכנן הבניין פרסטון סקוט כהן.

"שמונה שנים וחצי לאחר בחירתו של פרסטון כהן תוכלו לשפוט בעצמכם עד כמה הצליח בעבודתו" אמרה כסלו, בעלת התפקיד הבכיר ביותר במוזיאון לעת עתה. אנסלם קיפר, האמן הבכיר ביותר המציג כעת במוזיאון, אמר כי בהתחלה התקשה להבין כיצד אמן גרמני מתבקש לפתוח מוזיאון ישראלי, "זה אכן היה אתגר".

הסיור היום הוא הראשון ברצף אירועים שיימשך שבוע ויסתיים בפתיחת דלתותיו של המוזיאון לקהל הרחב ב-2 בנובמבר. בנוסף ל-2,000 המוזמנים, חבר נאמניו וידידיו של המוזיאון, אישרו את בואם גם אוצרים ומנהלי מוזיאונים מהחשובים בעולם ובהם אלו של הלובר, פאלה דה טוקיו, מרכז פומפידו, המוזה ד'אורסיי, המוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק.

"שבירת הכלים", תערוכתו הגדולה של האמן הגרמני אנסלם קיפר, חנכה את אולמו הגדול ביותר של האגף החדש על שם שמואל והרטה עמיר, ששטחו כ-900 מ"ר. את תהליך האוצרות בתערוכה, שהחל מנכ"ל המוזיאון מרדכי עומר שהלך לעולמו לפני שהספיק להשלים את הפרויקט עם קיפר, ביצע ד"ר דורון לוריא. לצד שני ציורי ענק של האמן, מוצגות בתערוכה שתי עבודות מיצב מונומנטליות גדולות: "דיוואן למזרח ומערב", הכוללת פרחים יבשים ומחברת בנושאה בין משוררי ימי ביניים מוסלמים לבין קבליסטים יהודים, ו"שבירת הכלים", הכוללת ספריית עופרת עם זכוכיות שבורות בתוכה ועל רצפת החלל. במרכז האולם הוקם מיצב ובו חמש דמויות של כלות.

זוכרים את עומר

"במקום שבו ברושים עומדים", תערוכה לזכרו של פרופ' מרדכי עומר שאצר לוריא, תדגיש את חסרונו של האיש שהביא להקמתו של הבניין החדש ושימש מנכ"ל המוזיאון ואוצרו הראשי מאז 1994 ועד שהלך לעולמו ביוני האחרון. התערוכה כוללת עבודות שתיכנן עומר לכלול בתערוכה שלא הספיק להוציא אל הפועל, של הציירים ישראל הירשברג, אלי שמיר ואחרים. לצדם יוצגו דיוקנאות של עומר עצמו שציירו אמנים בכירים, בהם אביגדור אריכא ומיכאל גרוס. בנוסף, תוצג לעיון ספרייה ובה ספרים שערך וכתב עומר, כמו גם תצלומים שמתעדים אותו בפגישותיו עם אמנים שונים.

תערוכה נוספת שתוצג באגף היא תערוכת האמנות הישראלית המרכזית, "המוזיאון מציג את עצמו: אמנות ישראלית מאוסף המוזיאון", שגם אותה החל לאצור עומר והועברה לידיה של האוצרת אלן גינתון לאחר מותו. היא תחולק לשלוש חטיבות כרונולוגיות (1990-1960, 1960-1906 ו-2011-1990), שבהן יוצגו יצירות של מרדכי גמפל, משה גרשוני, יצחק גולומבק, דרורה דומיני, אלי פטל, גיל שני, מיכל נאמן, ציבי גבע, סיגלית לנדאו, מיכל רובנר, ניר הוד, טמיר ליכטנברג, זויה צ'רקסקי, גל ויינשטיין, אוהד מרומי ורבים אחרים.

התערוכה שהיתה אמורה להציג כ-400 עבודות הצטמצמה ל-150 בלבד - מהלך שזכה לביקורת מצד אמנים ואנשי מקצוע שרואים בו את פספוס ההזדמנות לייצר פלטפורמה ראויה לאמנות הישראלית. בתגובה לביקורת אמרה גינתון ל"הארץ" כי "התערוכה תתחלף מדי שנה ובכל פעם יושם דגש על נושא חתך אחר". לדבריה, "כל העבודות המוצגות בתערוכת הפתיחה הן משמעותיות, קאנוניות וזכו לדיון ביקורתי, להוציא את העבודות החדשות ביותר מטבע הדברים. סצנת האמנות שלנו מעורבת, וכמובן שהתצוגה תעורר תגובות מסוגים שונים. הכל לגיטימי".

עוד באגף החדש, יוצגו תערוכת רישום אקספרסיוניסטי גרמני, תערוכת צילום ישראלי עכשווי, תערוכותיהם של המעצבים הישראלים הבכירים יעקב קאופמן וחנן דה לנגה, וכן התערוכה הקטנה והסמלית "חמישה רגעים: מסלולים באדריכלות מוזיאון תל אביב".

מחפשים מנכ"ל

ואמנם, בניגוד לתכנון, הטקסים החגיגיים ייערכו ללא מינויים של מנכ"ל או אוצר ראשי חדשים. על אף שאיפתה המוצהרת של ועדת איתור המנכ"ל לסיים תהליכיה ולהגיע להכרזתו של המועמד הנבחר בימים אלה, נמשך התהליך מעבר למצופה וכעת אין תאריך משוער לסיומו. כזכור, את עבודת ועדת האיתור מלווה מאז הקמתה מחאה של אמנים ואנשי רוח שדרשו להחליף את הרכבה בשל חוסר ייצוג של אמנים ואנשי מקצוע.

בתגובה לעיכוב בבחירת המנכ"ל נמסר מלשכתו של חולדאי כי "מינוי מנהל למוזיאון במקומו של פרופ' עומר ז"ל הוא משימה מורכבת וכבדת משקל. ועדת האיתור נבחרה כדין על פי נוהלי המוזיאון ותהליך המינוי ייעשה כפי שמקובל ומתחייב בתפקידים מסוג זה; נלקחים בחשבון כל השיקולים, כולל הצדדים האמנותיים, ונערכות התייעצויות עם אנשי מקצוע מובילים מתוך מטרה וכוונה לבחור את האדם המתאים ביותר לתפקיד". אורית אדרת, דוברת המוזיאון, מסרה אף היא כי "אנחנו נמצאים במאמץ בלתי פוסק לאתר את האדם המתאים לניהול המוזיאון ומקווים להגיע להחלטה בזמן הקרוב. הוועדה נפגשת עם מועמדים רציניים בארץ ובחו"ל".

מבקר האמנות יונתן אמיר, מראשי מחאת האמנים אמר ל"הארץ" על העיכוב כי "בחודשים האחרונים הובאה לידיעת הציבור שורת מחדלים הנובעת מהכפפת הסטנדרטים המקצועיים והציבוריים של מוזיאון תל אביב לגחמותיהם של בעלי הון ומעמד, תוך זלזול באמנות, באמנים ובנורמות של התנהלות ציבורית. הכישלון לאתר מנכ"ל/ית חדש/ה למוזיאון במשך קרוב לחצי שנה מדבר בעד עצמו". קבוצת הפעילים, תקיים ככל הנראה הפגנה במקביל לאירועי הפתיחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ