התנועה האמנותית | 26.10.2011

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

מירצ'ה קנטור זכה בפרס מרסל דושאן

האמן מירצ'ה קנטור הוכרז השבוע כזוכה בפרס מרסל דושאן המוענק מטעם האיגוד להפצת האמנות הצרפתית בעולם. קנטור, בן 34, יליד רומניה המתגורר בפאריס, יציג כחלק מזכייתו תערוכת יחיד במרכז פומפידו בסוף דצמבר ויקבל 50 אלף דולר.

"עבודותיו הדחוסות עוסקות בפלאי האנושות שלה הוא מציע דרכי ייצוג סימבוליות", אמר אלפרד פאקאמאן, מנכ"ל מרכז פומפידו ויושב ראש ועדת השופטים. קנטור, המיוצג בישראל על ידי גלריה דביר, הציג בה בשנה שעברה תערוכת יחיד ששמה "Shooting". בעבר הציגה הגלריה תערוכה נוספת של האמן. כמו כן, הוצגו עבודותיו במוזיאון ישראל ובמוזיאון תל אביב. בעבודותיו הוא משתמש באובייקטיים שהוא מציב עם עבודות פיסול, אנימציה, רישום, וידיאו ופיסול. עבודת הווידיאו "Deeparture" שיצר ב-2005 מתארת צבי וזאב הכלואים בקופסה לבנה ונקייה. בפרס זכו בעבר בין השאר ספריאן גילאר, טטיאנה טרובה ותומס הירשהורן.

מחאת אמנים גם בניו יורק

כ-20 אמנים צעדו השבוע מהמומה בניו-יורק לניו-מוזיאום. האמנים, חברי קבוצת "Occupy Museum", המשתייכת לארגון "Occupy Wall Street", מחו על הקשר ההדוק מדי לדבריהם בין כסף לאמנות, על האליטיזם של אנשי האמנות וכן על מחירי כרטיסי הכניסה הגבוהים במוזיאונים. "האמנות היא לכולם, העם בפתח! מוזיאונים, פתחו את ראשכם ולבכם והקשיבו", צעקו הפעילים מחוץ למוזיאון לאמנות מודרנית.

המפגינים, שסולקו בתוך זמן קצר על ידי המשטרה, פנו דרומה בהליכה והמשיכו לכיוון הניו-מיוזיאום. נח פישר, ממארגני "Occupy Museum", פסל ואמן מיצג פעיל, אמר כי "האמנות יכולה להשתנות מרגע זה ולהתרחק מהפרדיגמות הקיימות בה". פישר השתתף ביוזמות "Occupy Wall Street" מאז החלו בחודש שעבר. "כרגע הפגנה היא העבודה שלי", הוסיף ואמר כי לפרנסתו הוא מלמד באוניברסיטת פראט והפסיק לשכור חלל סטודיו בשל עלויות השכירות הגבוהות. מחאת האמנים האמריקאית מתוכננת להתקיים אחת לשבוע.

חוצים גבולות

* תערוכה של האמנית רונה יפמן תוצג עד 6 בנובמבר במרכז הפיסול בניו יורק. בתערוכה, "Time Kills", מציגה יפמן שני דיוקנאות מצולמים וכן עבודת וידיאו, המבוססת על הקשר שלה עם שנחאי קייט, אמנית קעקוע אמריקאית.

* בלו סימיון פיינרו יפתח בסוף השבוע תערוכת יחיד בגלריה Plan B בעיר קלוז' ברומניה. במרכז התערוכה תוצג עבודת וידיאו שיצר, "אין-הפואטיקה של הריק". בימים אלה מוצגת עבודה שלו במוזיאון הרנינג לאמנות עכשווית בדנמרק, כחלק מתצוגת רכישותיו החדשות של אוסף המוזיאון ולצד אלו של לוצ'יו פונטאנה ויאניס קונליס.

* תערוכת יחיד של רמי מימון נפתחה בשבוע שעבר בחלל האמנות הינטרהוף-אופספייס בבאזל בשווייץ אחרי חודשיים שבהם עבד במקום כחלק מתוכנית שהות אמן. מימון יצר במקום מיצב התלוי בחלל שמתמקד בחיי לילה. התערוכה תוצג עד 12 בנובמבר.

* "השכונה שלנו", תערוכת יחיד של צלם "הארץ" ניר כפרי, נפתחה בשבוע שעבר כחלק מהביאנלה לצילום Foto Art Festival בביילסקו-ביאלה שבפולין. כפרי נבחר לצד 19 משתתפים נוספים שכל אחד מהם מציג תערוכת יחיד במקום. בתערוכתו כלל סדרת תצלומים המתארת ילדים בישראל ובשטחים.

* רותי סלע תשתתף בסימפוזיון שיעסוק ב"סובייקטיביות רדיקלית בעקבות אפלטון" שבו תציג לצד אמנים ותיאורטיקנים מובילים, בהם יאן וורבוט, מריה לינדברג וקרל הולמקוויסט. באירוע, שיתקיים בבירמינגהם שבאנגליה בחודש הבא, תציג סלע עבודת וידאו חדשה שיצרה ובה היא מתמקדת באיסור הקדום של נשים להשתתף בסימפוזיון.

מוזיאון פתוח חדש בברזיל

ברנרדו פאז, איל נפט ברזילאי, הציג השבוע תוכניות להקמתו של מוזיאון אמנות פתוח במחוז מינאס גראיס בברזיל. לדבריו, הפרויקט "מזכיר בהיקפו את דיסנילנד, אבל יציע למבקרים במקום חוויה רצינית". עבודות של אניש קאפור, סטיב מקווין, קלידו מיירלס, דומיניק גונסאלס-פורסטר ואחרים יוצגו במוזיאון שמשתרע על פני 12 דונם.

המיזם, שמוגדר כ"אבן השואבת החדשה בעולם האמנות הלטיני", יכלול גם עשרה בתי מלון. את השטח רכש פאז כבר ב-1980 לאחר שהתעשר ממכירת נפט לסין. במשך השנים הוא פתח בו גן בוטני. בסוף שנות ה-90 החל להקים מבנים להצגת אוסף האמנות שרכש וב-2006 פתח אותם לקהל הרחב. בניית המוזיאון תחל בשנה הקרובה.

מתעכבת בניית הגוגנהיים באבו דאבי

עבודות הבנייה באתר מוזיאון גוגנהיים באי סעדיאת שבאבו דאבי הופסקו באופן פתאומי בשבוע שעבר. חברת התיירות והפיתוח המדינית, האחראית על בניית המוזיאון, ביטלה את חוזה התעסוקה עם הקבלן המבצע. ביטול החוזה מצביע ככל הנראה על בעיות כספיות של החברה. את מבנה המוזיאון תיכנן האדריכל האמריקאי פרנק גרי.

בשנה האחרונה חתמו אמנים, אוצרים ומבקרים על עצומה הקוראת לשמירה על זכויות האדם בעקבות פרסומים על תנאי התעסוקה של פועלי הבניין במקום. נציג חברת הפיתוח אמר בעקבות זאת כי רוב המלצותיהם של ארגוני זכויות האדם יושמו. כמו כן הבטיח כי סניף הלובר במקום, בעיצובו של ז'אן נובל, ייפתח בסוף 2013.

משלחת אוצרים ישראלית תתארח בבריטניה

משלחת של תריסר אוצרים ואנשי אמנות ישראלים תתארח בבריטניה בחודש הבא. המשלחת תכלול את נעמי אביב, רועי ברנד, דרורית גור-אריה, אורי דסאו, רפאל זגורי-אורלי, רולא חורי, איה לוריא, נירית נלסון, נועם סגל, יניב שפירא, שרית שפירא ודנה תגר-הלר. את הנסיעה יזמה עמותת "אאוטסט" בישראל ובבריטניה, בשיתוף האקדמיה בצלאל ומכללת ספיר ובתמיכת תוכנית BI ARTS לחילופי תרבות ביוזמת המועצה הבריטית ובשיתוף משרד החוץ ומשרד התרבות והספורט..

האוצרים הישראלים ייפגשו עם חוקרים ואמנים בולטים בלונדון וגם עם מנהלי מוזיאונים ואוצרים בכירים של מוזיאוני הטייט, גלריית וייטצ'אפל, מרכז קמדן לאמנות, המכון לאמנות עכשווית ועוד. מטרת הביקור, על פי העמותה, היא "פיתוח קשרים ושיתופי פעולה בין העשייה האוצרותית הישראלית לשדה האמנות הבריטי". בתחילת 2012 מתכוונת העמותה להביא לישראל קבוצת אוצרים נוספת שבראשה קרוליין קריסטוב-באקארגייב, אוצרת הדוקומנטה ה-13 בקאסל.

בתוך כך, הגיעו השבוע לישראל קבוצות אוצרים ומנהלי מוזיאונים, חלקן ביוזמת משרד החוץ וארגון "ארטיס", לקראת אירועי פתיחת האגף החדש של מוזיאון תל אביב. האורחים, ובהם יזמית האמנות פיליפה יוז, אלן האריס (מנכ"ל כתב העת "אפרצ'ר") והאוצרת רג'ינה באשה, יבקרו בסדנאות אמנים, גלריות, מוזיאונים ואירועי אמנות.

גיליון רביעי של המגזין "פרוגרמה"

גיליון רביעי של המגזין "פרוגרמה" יצא החודש לאור. המגזין העצמאי שרואה אור מאז 2009 מתמקד בדיאלוג בין יוצרי אמנות לצרכניה ובחיבור בין סצינת האמנות הישראלית לעולמית.

הגיליון הרביעי, שראה אור באנגלית, כולל גם חוברת עם תרגומים של כל המאמרים לעברית. בגיליון החדש יש בין השאר ראיון של האוצר הנס אולריך אובריסט עם משה גרשוני, שיחה של דניאל זילברברג עם חמש מנהלות ואוצרות של מוזיאונים פריפריאליים לאמנות עכשווית וכתבה של איתן בוגנים על שלוש קבוצות של אמנים.

בין שאר הכותבים בגיליון: יאיר גרבוז, נועם סגל, דרורית גור אריה, אליאס מאגליניס, שירה בן-סימון, מירב פרץ, להב הלוי, איתן בלום ויארומיר ידלינסקי.

האמנים הלל רומן, מיכל נאמן, אוהד מטלון ואהרון עוזרי יצרו עבודות במיוחד לגיליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ