"הנמרודים החדשים" ו-"פורמטולוגיה" - תערוכות חדשות

התערוכה "הנמרודים החדשים", תערוכת העיצוב "פורמטולוגיה" ועוד. פרויקט "מנופים" בירושלים ייפתח הערב

אלי ערמון אזולאי
יובל סער
דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי ערמון אזולאי
יובל סער
דניאל ראוכוורגר

זו השנה הרביעית שלי היא שולוב, אמנית ירושלמית צעירה, עומלת על יוזמתה השנתית - פרויקט "מנופים" לפתיחת עונת התערוכות הירושלמית, אך נדמה כי זו הפעם הראשונה שהאירוע התגבש ונמצאה מתכונתו הנכונה. האירוע ייפתח הערב, אך התערוכות יתפרשו על פני שבוע שלם. בהתאם לאופיה הצנוע והאלטרנטיבי של העשייה האמנותית בירושלים, שהיא לרוב רב-תחומית ומסובכת יותר לפיענוח, האירוע שונה מן המקובל בתל אביב. "כשראינו את החוברות שהודפסו באירועי ‘אוהבים אמנות' בתל אביב, רצינו לבכות", מעידה שולוב ומרמזת על ענייני התקציב. עם זאת, ואולי דווקא בשל כך, אין רצינותו ומחויבותו של האירוע נופלת מזאת של מתחריו. לצד תערוכות מרכזיות, כמו "הנמרודים החדשים" שאצר ד"ר גדעון עפרת בבית האמנים, תערוכת העיצוב "פורמטולוגיה" בחלל יפו 23, תערוכתם של סימון קרנץ ויעל רוכמן בגלריית מבשרת או תערוכתם של גיא יצחקי ועינת אמיר במרכז ‘מעמותה' בעין כרם, יתקיימו סדנאות לרישום, הקרנות סרטים ועבודות וידיאו ציבוריות ותערוכות רבות ומעניינות, הנה כמה מהן (פירוט מלא של התוכנית מופיע באתר www.manofim.org):

חוף ירושלים

במבט ראשון קשה להבין מדוע להציג באותה תערוכה את האמנים לאה אביטל, דור גז, סיגלית לנדאו, אלי פטל, אהד פישוף, דוד עדיקא ומוש קאשי. ואמנם, את "חוף ירושלים", שתוצג בגלריה ת(א)עשייה בסדנאות האמנים בשכונת תלפיות (האומן 26), אצרה איריס מנדל מתוך מודעות לעניין המשותף לכולם: כולם תושבי ירושלים, אך במשך השנים עזבו אותה ועברו לתל אביב. לדבריה של מנדל, "למרות שעשרות אלפי ירושלמים עזבו את עיר הולדתם, הרי שהעיר לא עזבה אותם". לתערוכה נבחר קובץ יצירות מפתיע: תצלום דיוקן צבעוני ומוקדם של גז, ציור נוף ירושלמי של פטל, גרעינים על מפה משובצת בתצלום של עדיקא.

יורם להמן - צילומים

התערוכה "יורם להמן - צילומים" כוללת דוגמאות משש קבוצות-עבודות שונות של הצלם הוותיק יורם להמן, שפרש השנה מתפקידו כראש מחלקת הצילום במכללת הדסה. במחווה לסיום תפקידו, אצרו שרה פילר ונועה בן-נון מלמד, שתי מרצות במחלקה, את התערוכה, שתיפתח הערב (הנביאים 37) ותוצג במשך חודשיים. להמן, יליד תל אביב 1939, החל את דרכו כשולייתו של הצלם אלפרד ברנהיים ומאוחר יותר היגר לניו יורק, שם שימש כאסיסטנט לצלם ריצ'ארד אוודון. לצד תצלומים מוזמנים לעיתונות או תיעוד מוזיאלי, נגע במהלך 40 שנות עבודתו בצילום של אופנה, דיוקנאות, ארכיאולוגיה ואדריכלות. בתערוכה הנוכחית, שלוש סדרות מבטאות את תחומי עניינו של להמן: סדרת תצלומים שצולמו במצלמת נקב מתמקדת בחפצי בית על רקע נופים, סדרת תצלומים שצולמו באירלנד המייצרת יומן מסע רגיש לאור ולתווי פנים, ולבסוף, סדרת תצלומים מהעיר ירוחם, שצולמו בשנות ה-70 ומציגים נוף עירוני יבש וצנוע.

"Visit Nomansland"

בדרכה הבלתי שגרתית מעמידה שוב קבוצת ‘מוסללה' תערוכה שכונתית המוצגת במרחב הציבורי, שאצר גיא ברילר. תוך התייחסות ל"שטח ההפקר", איזור החיץ שבין ישראל לירדן, יפעלו שורת אמנים במקום לאורך שבוע אירועי "מנופים". האמנים, בהם יובל יאירי, צבי טולקובסקי, חיה רוקין ומאיר טאטי, יציבו עבודותיהם וכן ידריכו סיורים אישיים, שאת לוח זמניהם ניתן לראות במדיוק ב-www.theproject.org

"סובנירים"

כהוגה, אוצר וכאמן משתתף, אסף מיכאל קסוס גדליוביץ' קבוצת אמנים מכובדת שאותם הזמין כ'ציידי זיכרונות' ליצירת תערוכה משותפת. התערוכה, ששמה "סובנירים" והיא התערוכה הראשונה בהפקתם ויוזמתם הישירה של צוותי מנופים, תוצג במוזיאון מגדל דוד שבעיר העתיקה ותכלול מעבודותיהם של איה בן רון, אדם ברג, יעל ברתנא, מוטי מזרחי, דנה גילרמן ואחרים.

"הנמרודים החדשים"

התערוכה "הנמרודים החדשים", שתיפתח הערב בבית האמנים בירושלים (שמואל הנגיד 12), ממשיכה עיסוק ארוך שנים של ההיסטוריון והאוצר ד"ר גדעון עפרת בפסל האיקוני של יצחק דנציגר "נמרוד". זהו פסל מאבן חול נובית שהפסל יצר ב-1939 ונהפך, לדבריו של האוצר, לגורם מרכזי בתהליך עיצובו של ה"צבר". התערוכה, הכוללת עבודות במדיות השונות, בוחנת את אותו מודל באמנות המקומית מאז שנות ה-50 ועד היום. אחדות מן העבודות מתכתבות עם "נמרוד" באופן ישיר כמו עבודתו של בועז ארד הנושאת את אותו השם, ובה ארד, עם התוכי על הכתף (במקום הבז במקור), הוא הנמרוד החדש, ועד התייחסויות עקיפות יותר. בין המשתתפים בתערוכה: אברהם אופק, דרורה דומיני, אלי גור-אריה, אורה ראובן, יחיאל שמי ועוד.

חמישי

בית האמנים ע"ש זריצקי בתל אביב (אלחריזי 9). במקום ייפתחו תשע תערוכות חדשות: "כיכר העיר", תערוכת יחיד של חוה ראוכר; "אנתולוגיה של עיר", תערוכת יחיד של ורדה כרמלי, אצרה יהודית מצקל; "חיי מדף", תערוכת יחיד של רבקה קוה, אצר אריה ברקוביץ; "עומס החום", תערוכת יחיד של דרורית אמיתי-דרור, אצר אריה ברקוביץ; "התחלת האינסוף", תערוכת יחיד של לאו ריי, אצרה ד"ר קציעה עלון; ‘אבנים-מים-שמים", תערוכת יחיד של רות נורמן, אצר אריה ברקוביץ; "נקבה", תערוכת יחיד של נולי עומר, אצרה אלין שטיבל; "אינטרקום", מיצב של ראובן זהבי; ו"נוסטלגיה", תערוכת הדפס קבוצתית באוצרות I.T.art.

גלריה גבעון בתל אביב (גורדון 35). "אורסולימום", תערוכת יחיד חדשה של אמן רן סלוין, תיפתח הערב במקום. התערוכה תכלול מיצבי וידיאו המחברים בין עכשווי להיסטורי ופרה-היסטורי, תוך שימוש בהסרטה כחומר גלם מוחשי.

גלריה זימאק בתל אביב (ה' באייר 68). "טריטוריה", תערוכת יחיד חדשה של האמן יגאל עוזרי, תיפתח הערב במקום. אצרה ד"ר קציעה עלון.

קונטמפוררי בתל אביב (הרצל 117). "גן החשמל", תערוכה קבוצתית שאצרה נעמי אביב, תיפתח הערב במקום. בין השאר, מציגים בתערוכה יוסף קריספל, אריאלה פלוטקין, גיא גולדשטיין, טליה קינן, נבט יצחק והילה טוני נבוק.

גלריה 121 בתל אביב (הרצל 121). במקום תיפתח, ללא אירוע פתיחה, התערוכה "מתי מגיעים" של טל פרנק ורן ברלב. פתיחה בנוכחות האמנים תתקיים ב-17 בנובמבר.

גלריה הקיבוץ בתל אביב (דב הוז 25). "תל אביב - ישראל - העולם - היקום", תערוכת יחיד של הציירת אורנה ברומברג, תיפתח הערב במקום. שיח גלריה עם האמנית יתקיים מחר (שישי) ב-12:00.

גלריה משרד בתל אביב (זמנהוף 6). "שירת העשבים", תערוכת יחיד של עודד בן-חפ"ר, תיפתח הערב במקום ותוצג עד ה-2 בדצמבר. אצרה רחל סוקמן.

הפסאז' התת קרקעי באלנבי 94 בת"א. "קופים תשעה אנשים", תערוכה קבוצתית שאצרה ליז דומא חג'אג', תיפתח הערב (ראו "לראות ולהיראות").

גלריה מנשר בתל אביב (דוד חכמי 18). "שר היער", תערוכת יחיד של הצלם אילון גנור, תיפתח הערב במקום. התערוכה מסכמת תהליך צילומי של שנה וחצי, שבה יצר גנור סדרת עבודות אפלה הקשורה לרפואה וביולוגיה וכן ליחסי בן ואב. אצר ארז גולן.

גלריה יאיר בתל אביב (אבן גבירול 6). במקום תיפתח הערב "טיארות", תערוכת יחיד של חן שפירא. בתערוכה עבודות חומריות על נייר, שנוצרו בשכבות על גבי שכבות ובפעולה מחזורית של הוספה, גריעה ומחיקה.

גלריה טובה אוסמן בתל אביב (בן יהודה 100). "עכבישים בעליית הגג", תערוכת יחיד של איבון ליואי. במקביל, יושק מיצב-חלון של האמנית טליה ימיני. התערוכות יוצגו עד ה-16 בנובמבר.

מלון ארטפלוס בתל אביב (בן יהודה 35). במקום תיערך הערב, החל ב-18:00, מכירת "הכל ב-100, בהשתתפות מיכל אורגיל, שחר גולן סריג, שרי גולן סריג, גליה פסטרנק ואחרים.

גלריה דוויק בירושלים (משכנות שאננים). "שמור בזיכרון", תערוכה משותפת של יובל יאירי ואיתן ויתרון, תיפתח הערב במקום. שיח גלריה עם האמנים ואוצרת התערוכה, אירנה גורדון, יתקיים בראשון ב-19:00.

גלריה בנימין בתל אביב (צ'לנוב 28). במקום תיפתח הערב התערוכה הקבוצתית "קו-מתח", שאצרה אורלי הופמן. בתערוכה יוצגו עבודותיהם של אתי אברג'יל, דן בירנבוים, ליאב מזרחי, טוני נבוק, איילת סיטון ועוד.

גלריה דניאל בתל אביב (שד' רוטשילד 27). במקום יוצגו שתי תערוכות חדשות, שאצרה רלי וסר: "פנים מול פנים" של הצלם איציק לב ו"הצל" של יהודה טישמן.

הצימר בתל אביב (הגדוד העברי 5). במקום תיפתח הערב תערוכה של ליאור אשכנזי, תחת השם "התבוננות ותוכחה". במסגרת הפתיחה יופיע אשכנזי יחד עם "Mites".

גלריה צדיק ביפו (שמעון הצדיק 16). "שומר היער", תערוכה משותפת של חדוה ורוני ראובן, תיפתח במקום ב-20:00. התערוכה תוצג עד ה-20 בנובמבר.

גלריה הוראס ריכטר ביפו העתיקה (סמטת מזל אריה 24). "אופטימיות זעירה", תערוכת יחיד של הצלם אריק רמות, תיפתח הערב במקום. אצרה כנרת אביבי בלוך.

גלריה פרימה בתל אביב (הירקון 105). במקום תיפתח הערב התערוכה "חלקיקי הארה" של אורנה בן שושן. אצרה נורית טל-טנא.

שישי

גלריה נגא בתל אביב (אחד העם 60). במקום תיפתח ב-12:00 תערוכת יחיד של האמן האיסלנדי אגיל סביורנסון, שבה יוצגו שלושה מיצבי וידיאו העושים שימוש בעבודותיו המוקדמות של האמן. התערוכה תוצג עד ה-2 בדצמבר.

גלריה אינדי בתל אביב (יהודה הלוי 57). "שם", תערוכת יחיד של רונית פורת, תיפתח במקום ב-12:00. התערוכה עוסקת בתהליך ההתבוננות של הצלמת, מבעד למבט מרוחק המעניק ומציצני במקביל. אצרה דפנה איכילוב.

סטודיו בן בז'רנו בתל אביב (החשמל 31). תערוכת מכירה מיוחדת של הצייר בן בז'רנו לרגל עזיבת המקום תתקיים למשך יומיים, בין השעות 10:00 ל-14:00.

מתחם התחנה בתל אביב. במקום תיפתח ב-12:00 התערוכה "טרנספורמציה", תערוכת התרמה למען אגודת הלהט"ב בישראל. בין השאר, יציגו בתערוכה עליזה אולמרט, זיו קורן ויוסף קריספל.

גלריית מכון המים בגבעתיים (השומר 7). "דם-אדם-אדמה", תערוכה זוגית של האמנים הצרפתיים מרגלית בריאט ואריק דופור, תיפתח במקום ב-12:00. אצר דורון פולק.

שבת

המוזיאון הפתוח בעומר. תערוכת פיסול חדשה של האמן אחמד כנעאן תיפתח במקום. בתערוכה, שאצרה רותי אופק, מוצגים 26 פסלי ברזל שיישארו במקומם במשך שנה.

בית ART-ST ביפו (הצדף 8). "קטסטרופה פיוטית", תערוכה משותפת לרן סלוין, פלג דישון ותמר רודד, תיפתח במקום ב-19:30. בתערוכה, שאצרה ליאורה בלפורד, בולט עיסוק בהרס אורבני ואפוקליפסה. התערוכה תינעל ב-25 בנובמבר.

גלריה נורה בירושלים (שד' בן מימון 9). "פקק תנועה", תערוכת ציור ורישום של נאוה דה שליט, תיפתח במקום ב-11:00. התערוכה תוצג עד 26 בנובמבר.

גלריית משכן האמנים בהרצליה (ידפת 7). במקום תיפתח ב-20:00 התערוכה "לוגו", שבה יוצגו עבודותיהם של חיים מאור ורפל יקובוביץ'. אצרה ורדה גנוסר.

גלריית האמנים בעין הוד. תערוכת עבודות מן השנתיים האחרונות של הציירת בתיה איזנוסר-ג'אנקור תיפתח במקום ב-12:00. התערוכה תוצג עד ה-17 בנובמבר.

גלריה המגדלור ביפו העתיקה (המגדלור 13). "דמויות מספרות", תערוכה קבוצתית ובה עבודות ציור ופיסול של עילית קראוס, עדה בהט ואחרים, תיפתח במקום ב-20:00. אצרה יעל גולדמן.

ראשון

הגלריה לצילום ע"ש מורך דרפלר בויצו חיפה (הגנים 21). במקום תיפתח תערוכה של האמן בועז ארד. אצרה חנה שביב.

שני

הגלריה העירונית בכפר סבא (גאולה 12). במקום תיפתח ב-19:30 תערוכה קבוצתית בשם "אורחים בגלריה: 6 אמנים מדלפט", ובה ישתתפו שישה אמנים הולנדיים, בהם לאורה בקר, חוני סטוט ומייקי סילוס. אצרה הדסה גורחובסקי.

גלריית מצפה הימים. במקום תיפתח ב-16:00 תערוכת ציורים ושמה "נופי הגליל" של הצייר אלי חיון. התערוכה תוצג עד ה-6 בדצמבר.

שלישי

גלריית מכללת תלפיות בחולון (יטבתה 7). במקום תיפתח התערוכה "הבית היהודי" ובה עבודות של האמנית רות שרייבר. התערוכה תוצג עד ה-13 בדצמבר.

רביעי

וילה D בתל אביב (כל ישראל חברים 5). "תקווה", תערוכה של גיל דסיאנו ביטון לזכר נספי הכרמל, תיפתח במקום ב-20:00. בתערוכה, שתוצג עד ה-5 בנובמבר, יוצגו 44 ציורים.

המשכן לאמנויות באוניברסיטת חיפה. במקום תיפתח ב-18:00 התערוכה "תיווי גרפי-דינמי" של ניר ועמית ביטון. התערוכה תוצג עד ה-7 בדצמבר.

הגלריה החדשה של המכון לאמנות בבת ים (הגבול 18). "הכח ליצור", תערוכה קבוצתית שאצרה נעמי סיטון, תכלול מעבודותיהם של אמנים המטופלים במרפאת החוץ של ביה"ח אברבנאל. התערוכה תיפתח ב-19:00 ותוצג עד ה-16 בנובמבר.

---

מוזיאון תל אביב לאמנות (שד' שאול המלך 27). במסגרת פתיחת בניין המוזיאון החדש ע"ש שמואל והרטה עמיר, ייפתחו במקום שמונה תערוכות חדשות: "שבירת הכלים" של אנסלם קיפר, אצר בפועל ד"ר דורון לוריא; "המוזיאון מציג את עצמו: אמנות ישראלית מאוסף המוזיאון", אצרה אלן גינתון; "חמישה רגעים: מסלולים באדריכלות מוזיאון תל אביב", אצר ד"ר יעקב גרובמן; "אקס ליבריס" של המעצב חנן דה לנגה, אצרה מאיה ויניצקי; "לרוץ במעגלים" של המעצב יעקב קאופמן, אצרה מאיה ויניצקי; "אוטופיות על הנייר - I אקספרסיוניזם גרמני, הדפסים ורישומים מאוסף המוזיאון", אצרה אירית הדר; "עושים מקום: צילום ישראלי עכשווי", תערוכה קבוצתית, אצרה נילי גורן; ו"במקום שבו ברושים עומדים", תערוכה לזכרו של פרופ' מרדכי עומר, אצר דורון לוריא.

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ