הממשלה אישרה לעמותה פרטית להקים מוזיאון תנ"ך בי-ם

לפי התכנון, המוזיאון יכלול כרכים של התנ"ך בשפות שונות, תערוכות, גן פסלים ומרכז קונגרסים. נתניהו: זה אבסורד שבארץ התנ"ך אין היכל המוקדש לו

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

הממשלה אישרה אתמול בישיבתה השבועית את התוכנית להקמת "היכל התנ"ך", מוזיאון שיוקדש למקרא ולגיבוריו. על פי ההצעה יוקם המוזיאון בירושלים או בסביבותיה והוא ישמש כבית לתערוכות קבע ותערוכות מתחלפות על התנ"ך וכן כמרכז אקדמי.

המוזיאון הוא פרי יוזמה של עמותה בשם "עמק התנ"ך", ששמה לעצמה למטרה לשווק את התנ"ך לעמי העולם. העמותה הצליחה לעניין ביוזמה את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שאמר אתמול: "הערך הגדול של הפרויקט צריך להיות לא רק במורשת התנ"ך, אלא גם בהנגשתו לציבור הרחב בארץ ובעולם. זה אבסורד שבארץ התנ"ך אין היכל המוקדש לו. התנ"ך משותף למיליארדים והיכלו צריך להיות בירושלים. תכני התנ"ך צריכים להיות מוצגים בו בצורה הנאמנה למקור וביצירתיות".

שני פרויקטים גדולים של העמותה זכו עד כה להצלחה גדולה. הראשון, "ילדי העולם מציירים את התנ"ך", הניב מאות אלפי ציורים של ילדים מכל העולם. הפרויקט השני, שנמצא בעיצומו, הוא כתיבת ספרי תנ"ך בכתב יד על ידי אנשים ממדינות שונות, כאשר כל אדם כותב פסוק אחד. עד כה נערך הפרויקט ב-45 מדינות, בהן טייוואן, סינגפור, פנמה, ברזיל, גואטאמלה ופינלנד. בשבוע הבא יושק הפרויקט בטנזניה, שם יכתב התנ"ך בשפה הסווהילית. הכרכים שנאספים מכל העולם אמורים למצוא את משכנם בהיכל התנ"ך.

מלבד כרכים של התנ"ך בכל השפות יהיו במוזיאון, על פי התוכניות, תערוכות אמנות בהקשר סיפורי התנ"ך, גן פסלים שיוקדש לדמויות מהמקרא ותערוכות שיעסקו בחיי היום יום בזמן התנ"ך - שיכללו שחזור של כלים חקלאיים, מבנים ומזונות מהתקופה. בנוסף ישמש המוזיאון כמרכז קונגרסים אקדמי שיעסוק בחקר התנ"ך.

את ההחלטה על הקמת המוזיאון קיבלה הממשלה פה אחד. על פי ההחלטה תוקם ועדה בין משרדית שתבחן הצעות שונות לאתר ההקמה ולתקצוב המוזיאון. בין היתר יבחנו הצעות להקימו בנאות קדומים, בשדרת המוזיאונים בירושלים או בחבל עדולם. עמותת עמק התנ"ך נרתעה בתחילה ממיקום המוזיאון בירושלים, בשל העלויות הנכבדות של הקרקע, אבל שר האוצר יובל שטייניץ הבטיח לפעול כדי שהקרקע למוזיאון תתקבל ללא תמורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ