התנועה האמנותית

הגלריסט איבון לאמבר תורם לצרפת אוסף אמנות המוערך ב-120 מיליון דולר, דור גז, סיגלית לנדאו ו"פיקניק" ביריד ארט בזל מיאמי ביץ' ועוד

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

הגלריסט איבון לאמבר תורם לצרפת אוסף אמנות המוערך ב-120 מיליון דולר

סוחר האמנות והגלריסט הצרפתי איבון לאמבר הודיע בסוף השבוע שעבר כי אוסף האמנות שבבעלותו ייתרם לאוספיה הלאומיים של צרפת. תרומתו של לאמבר תהיה הגדולה ביותר שקיבלה המדינה ב-35 השנים האחרונות - מאז נתרם לה חלק ניכר מעיזבונו של פבלו פיקאסו ב-1974. אוספו של לאמבר, כיום בן 75, החל להתגבש באמצע שנות ה-60 והוא כולל עבודות אמנות מודרנית ועכשווית. שוויו מוערך היום בכ-120 מיליון דולר.

לאמבר החל לסחור באמנות במקביל לפתיחת גלריה ראשונה בבעלותו ב-1966 בשכונת סן-ז'רמן בבירה הצרפתית. כשני עשורים לאחר מכן, העביר את הגלריה למיקומה הנוכחי ברובע המארה. הגלריה הפכה לאורך השנים לאחד מחללי האמנות הפרטיים הידועים והמובילים באירופה, ובעשור האחרון פתח לאמבר סניף נוסף שלה בניו יורק. את הסניף האמריקאי החליט לסגור באביב האחרון, תוך הצהרה כללית על כוונתו לפרוש בקרוב מחייו כגלריסט. "אני לא מתפטר מהגלריה, אבל אקח יותר זמן לעשות את הדברים שמעניינים אותי מחוץ לעבודה. הנסיעות בין הגלריות מצריכות הרבה זמן וזה קשה", אמר באפריל לסוכנות הידיעות הצרפתית.

לצד פעילותו המרכזית כסוחר וכאספן, קידם לאמבר בייחוד אמנים קונצפטואלים ומינימליסטיים. לאוספו משתייכות עבודות של אמנים כמו נאן גולדין, סול לוויט, אנסלם קיפר, דאגלס גורדון וסיי טוומבלי, שאת מרביתם הוא אף מייצג בגלריה על שמו. את אוספו הפרטי מציג לאמבר מאז שנת 2000 במבנה אחוזה מן המאה ה-18 בעיר אביניון שבדרום צרפת. בשנה שעברה איים להוציא את העבודות מהמקום בשל תנאי לחות "שאינם הולמים את האמנות", לדבריו. החלטתו הנוכחית לתרום את האוסף תבטיח את קיומו של מוזיאון מרכזי לאמנות בעיר הקטנה.

ראש עיריית אביניון הודיע באירוע ההכרזה שערך לאמבר, כי המוזיאון ייפתח באופן מלא לקהל ב-2015, לאחר ששטחי התצוגה בו יוכפלו על-ידי חיבור המבנה הנוכחי למבנה אחוזה שכן.

דור גז, סיגלית לנדאו ו"פיקניק" ביריד ארט בזל מיאמי ביץ'

יריד האמנות ארט בזל מיאמי ביץ' ייפתח מחר בפעם העשירית מאז נוסד ויימשך ארבעה ימים. קרוב ל-260 גלריות מכל העולם יתארחו השנה ביריד, ורבות אחרות ישתתפו באירועי הלווין שיתקיימו במקביל. מישראל תשתתף השנה ביריד הרשמי רק גלריה דביר. בשנים קודמות השתתפה גם גלריה זומר, אך זו החליטה להשתתף הפעם ביריד אמנות אמריקאי מיובא אחר - "פריז ניו יורק" (Frieze NY) שיתקיים בהמשך.

גלריה דביר תציג בביתנה את "Borderline", תערוכה קבוצתית בשיתוף הגלריה הברלינאית "קרלייה גבאואר". שתי הגלריות מייצגות את האמן דור גז. גז יציג בביתן עבודות מתוך סדרת תצלומי הלילה "חורבות לוד" - סדרה שבמרכזה עדויות להיסטוריה הפלסטינית של העיר העתיקה של לוד. גז אף ישתתף בתערוכה "ביתיות" שתוצג באחד מירידי הלוויין, "Pulse Miami", שאותה אוצר ניקולה טרזי, העורך של מגזין "פלאש ארט" בארה"ב. כמו כן, יוצגו בתערוכה של גלריה דביר עבודות של אמנים בינלאומיים המיוצגים על ידי שתי הגלריות, בהם דאגלס גורדון, בוריס מיכאלוב, מישל פייפר, ארנו מיק ומישל פרנסואה.

סיגלית לנדאו תציג אף היא ביריד, בביתן הגלריה הפאריסאית קאמל מנור. עוד הוזמנו להשתתף באירועי היריד מגזין האמנות הישראלי "פיקניק" והאמן Know Hope.

בתו של אמיר קטאר לפני לארי גגוזיאן

בתו של אמיר קטאר, השייחית אל-מאייסה בינט חמאד בין חליפא אל-תאני, היא הדמות המשפיעה ביותר בעולם האמנות - כך על פי רשימת עשרת האנשים המשפיעים ביותר על המסחר בשדה האמנות, שפירסם אתמול מגזין האמנות המרכזי "Art & Auction". הרשימה המלאה תופיע במגזין שיתפרסם ב-13 בדצמבר אך יושק כבר מחר במסיבה פרטית במסגרת אירועי הפתיחה של יריד ארט-בזל מיאמי ביץ'. זוהי השנה הראשונה בה מפרסם המגזין רשימה חלקית מתוך טבלת מאה האנשים השנתית הנהוגה בו. אמן אחד בלבד נכנס לרשימה המלאה, והוא איי ויי ויי הסיני.

אל-מאייסה היא יו"ר של רשות המוזיאונים של קטאר, ארגון השולט בפיתוח מוסדות התרבות השאפתניים של המדינה. ביוני האחרון התפטר אדווארד ג'יי דולמן מתפקידו כיו"ר בית המכירות כריסטיס על מנת להצטרף לשורות הארגון של אל-מאייסה, מהלך שהמחיש את חוזקו של הארגון הקטארי. "בכף היד של אל-מאייסה מונחים כל המשאבים של מדינתה", אמר בנג'מין ג'נוקיו, עורך המגזין, "הם שכרו את דולמן בתקציב חסר גבולות".

רשימת העשרה כוללת שישה אספנים, שני סוחרי אמנות ושני בכירים בבתי מכירות מרכזיים. ביניהם, לארי גגוזיאן, אלי ברוד, דאשה ז'וקובה ופרנסואה פינו. במקום השישי נמצא הגלריסט דיוויד צווירנר, שהרחיב לאחרונה את הגלריה שלו בניו יורק לגודל של חלל מוזיאלי. "אלו אנשים שמסוגלים לשנות את הטעם של מדינה שלמה", הוסיף ג'נוקיו.

ריצ'ארד דיקון ישוחח בשנקר, גבי סקרדי תרצה במרכז לאמנות עכשווית

רב שיח בהשתתפות הפסל ריצ'ארד דיקון יתקיים הערב ב-19:00 במחלקה לאמנות רב תחומית בשנקר. דיקון, אמן מרכזי בשלושת העשורים האחרונים וזוכה פרס טרנר לשנת 1987, יוצר אובייקטים פיסוליים העוסקים במעמד הצופה ביחס לעבודת הפיסול - נושא שהפך משמעותי בעשור האחרון עם התבססותו המחודשת של תחום המיצב. דיקון ידון בנושא תחת הכותרת "Distance No Object", שמה של יצירה שלו משנת 1988, תוך שיחה עם האמנים פני הס-יסעור, ראובן ישראל, גל ויינשטיין ואוריאל מירון.

ריצ'ארד דיקון על עבודתו "בסיסים חדשים", 2003

במרכז לאמנות עכשווית בתל אביב תיערך מחר ב-14:15 הרצאה של גבי סקרדי, אוצרת, חוקרת ומבקרת אמנות ממילנו. סקרדי משמשת כאוצרת במוזיאון הלאומי לאמנות המאה ה-21 ברומא, "Maxxi", וכן כמנהלת שותפה של תכנית הלימודים האירופאית לאוצרות עכשווית (CECAC). הרצאתה, שתתקיים ביוזמת סמינר הקיבוצים והמרכז לאמנות עכשווית, תדון בפרוייקטים ותערוכות מרכזיות שאצרה סקרדי בשנים האחרונות, תוך התמקדות בשאלת המחויבות החברתית של האוצר.

מרי שק תאצור תערוכה בגלריה ליטבק

בינואר הקרוב תפתח גלריה ליטבק בתל אביב תערוכת אמנות עכשווית. זו תהיה הראשונה מתוך רצף עתידי של תערוכות שיוצגו במסלול מקביל לפעולתה עד כה - שהתמקדה באמנות זכוכית בלבד. את התערוכה הזאת, שתציין שנתיים להקמתה של הגלריה, תאצור מרי שק, שזכתה השנה לעיטור האבירות "מסדר האמנויות והספרות" מטעם ממשלת צרפת. גלריה ליטבק נפתחה בדצמבר 2009 וביקרו בה מאז 220 אלף איש.

מרי שקצילום: רפאל הרמן

התערוכה שתאצור שק, ששמה "נוזלים באמנות המודרנית", תכלול עבודות של 17 אמנים ישראליים ובינלאומיים בתחומים שונים, בהם וידיאו, פיסול וציור. במרכזה תעמוד השאלה: "כיצד האמנות העכשווית מושפעת משינויי העידן המודרני כאשר היצירות נוזלות וזולגות ממדיום למדיום". שמותיהם של האמנים המשתתפים בתערוכה טרם נמסרו.

במקביל לתערוכה זו, תיפתח במקום "FLUX", תערוכה של אמן הזכוכית יוליוס ווילנד, שתאצור מיטל מנור. בחלל נוסף בגלריה יוצג מבחר אקלקטי של אמני זכוכית מאוסף הגלריה.

חוצים גבולות

* תערוכת יחיד של האמן צבי גולדשטיין נפתחה החודש במוזיאון אוסף נורדריין-ווסטפאלן. התערוכה אורגנה מחדש במקום לאחר שהוצגה לראשונה במוזיאון ישראל, במסגרת תערוכות פתיחת המוזיאון המחודש. תערוכתו של גולדשטיין תוצג עד סוף פברואר.

* מיצגים של עינת עמיר ושל קרן ציטר הוצגו השבוע במוזיאון ברגן-קונסטהאל שבנורבגיה. אלו השתייכו לתערוכה שאוצרת אליזבת בייר תחת השם "No Sense No Place". כמו כן, הוצגה עבודה של עמיר במוזיאון מאגא שבאיטליה, בתערוכה קבוצתית מרכזית במקום.

* תערוכת תצלומים של זאב אלכסנדרוביץ' נפתחה אתמול במוזיאון היהודי שבגליציה, פולין. התערוכה, "פולין ופלסטינה: שתי מדינות ושני רקעי שמים", מאגדת תצלומים של יהודים יוצאי קראקוב בשתי המדינות, עבודות שנעשו ברובן בשנות ה-30. התערוכה תוצג במקום עד חודש יולי.

* פסטיבל האמנות "דרפ-ארט" במרכז לאמנות עכשווית בברצלונה ייפתח ב-17 בדצמבר ויכלול פרוייקט משותף של אמנית הווידיאו והצלמת רוני בן ארי עם האוצר דורון פולק, שגם ישתתף בעבודה כאמן פרפורמנס. עבודתם תעסוק ב"מצבו של האדם הטובע בים הצרכנות הגואה והתיקון בדמות הבנייה הירוקה".

רוני בן ארי, "אקופוביה ארט", 2011

כתבות מומלצות

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

שער "קוסמופוליטן". הבקשה היתה "אסטרונאוטית נשית ואתלטית שצועדת על אדמת מאדים ביקום אינסופי לעבר מצלמה עם עדשה רחבה"

שער "קוסמופוליטן" עוצב באמצעות בינה מלאכותית ב–20 שניות

נרי 24.6

כשאני מביטה בנשים הצעירות שאני פוגשת אני קצת מקנאה בהן

דוד דודי אמסלם

ישיבת סיעות בכנסת ישראל 
לאחר אישור התקציב 
לשנת 2021 
2022
סיעת ליכוד בנימין נתניהו 
סיעת 
ישיבה
ישיבות
כנסת
ירושלים
י-ם
סיעה

"כשאמרתי שנשבור להם את העצמות התכוונתי שיכאב מאוד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ