האמן הסיני ששובר את החומה

האם הוא נרדף בגלל שאינו חושש לבקר את המשטר או מפני שהוא מעלים מס? התשובה של איי וייוויי עצמו, חצי שנה אחרי ששוחרר ממעצר, עשויה להפתיע

טניה ברניגן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טניה ברניגן, גרדיאן

מצלמת המעקב שהמשטרה הציבה על שער הטורקיז בפתח לסטודיו של איי וייוויי בצפון בייג'ין קולטת זרם יציב של מבקרים: עיתונאים, תומכים, אמנים. שישה חודשים לאחר שחרורו ממעצר בן 81 יום, ובעקבות שבועיים של ביטויים יוצאי דופן לתמיכה ציבורית, איי מצפה לבואם של מבקרים אחרים. "כל יום אני חושב, היום יבואו לעצור אותי שוב. זה גם הרושם שהם (השלטונות) מנסים ליצור, לא רק ביחס אלי אלא ביחס לחברה כולה; לכל מי שיש לו דעה אחרת".

לפני כמה שנים היה האמן הסיני המוערך דמות מבוססת בעולם האמנות בארצו ובכל העולם; אמנם אמן פרובוקטיבי, אבל מכובד דיו להימנות עם מתכנני האיצטדיון האולימפי "קן הציפור" בבייג'ין, ולעמוד במוקד כתבות של התקשורת הסינית הממלכתית. ואז ביטא את השקפותיו בגלוי, והאקטיביזם שלו הוביל להתנגשויות עם השלטון, ובסופו של דבר למעצרו השנה - כחלק מהפעלת לחץ נרחבת על אקטיביסטים, על עורכי דין ועל מתנגדים למשטר. עשרות נעצרו והוטרדו, אוימו או צעדיהם הוגבלו. בעיני רבים הוא היה לפנים של המאבק לזכויות האזרח בסין: סמל יותר מאדם.

"העובדה שהממשלה העלימה אותו, ואחר כך המשיכה לרדוף אותו בהאשמות שונות, היא מעין מסר לאקטיביסטים אחרים - גם אם אתה אדם מפורסם, הפרסום לא יגן עליך", אומר ואנג סונגליאן מרשת מגיני זכויות האזרח בסין. "עם זאת, הוא השתמש בזה בדרך מחוכמת, ואני חושב שזה חיזק את האקטיביסטים".

איי וייוויי

סמל לעצמם

"אני לא העניין", אומר איי, בן 54. "התומכים שלי משתמשים בי כסמל להם עצמם, שבעזרתו הם מזהים את צורת החיים שלהם עצמם: אני נעשיתי לאמצעי בשבילם. אני מקפיד להדגיש את הנקודה הזאת".

איי שוחרר ממעצר ביוני, הרבה יותר רזה - הוא הפחית ממשקלו כמעט עשרה קילוגרמים, שכמה מהם כבר החזיר לעצמו - ושברירי למראה. "אחרי 81 הימים האלה כבר לא היה לי כוח. הייתי זקוק לזמן כדי להשתקם, מנטלית ופיסית. הייתי שברירי מאוד", הוא מודה. "השתדלתי לצמצם את הפעילות שלי, כי אני חושב שאני לא יכול לשחק במשחק הזה. אם הם יכולים להעלים אדם, האם הוא ימשיך לשחק במשחק הזה? זה מגוחך. אבל גם אם אני לא מדבר, הם בכל זאת טפלו עלי האשמות שקר... ואז הרגשתי שאם לא אדבר אהיה חלק מהפשע. אני מניח ששני הצדדים מאוכזבים מאוד". הוא צוחק.

דבריו מתובלים כיום בהרבה פחות הומור עוקצני והוא זהיר בהצהרותיו, אבל אינו מהסס לדבר יותר משהיתה ממשלתו רוצה שידבר. פעולות שעשו תומכיו לא מכבר מדברות בקול רם עוד יותר. כשהרשויות השיתו עליו מס של 1.5 מיליון ליש"ט, אלפים סייעו לו לשלם את התשלום הראשון. כמה אנשים השליכו אליו כסף מעבר לחומות הסטודיו. כשהמשטרה רמזה שהוא אשם בפורנוגרפיה - ביחס לתמונות שבהן הוא מצולם עם ארבע נשים, כולם עירומים - אלה פירסמו בטוויטר תמונות של עצמם בעירום.

"אנחנו מנסים לעבוד במרחב מוגבל מאוד. לאנשים שלא מבינים את הנסיבות זה עשוי להיראות מגוחך. אבל לנו זה המרחב היחיד", הוא אומר. "בדרך כלל אנשים מרגישים חסרי אונים. ככה חברה נעשית לחברה, אם האנשים מרגישים שיש להם קצת כוח והם תומכים ועוזרים לפתור את הבעיה".

עבודות של איי וייוויי

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את הכתבות הכי מעניינות מגלריה ישירות אליכם

החיסרון אינו רק הסיכון שהרשויות ישתמשו בתרומות שקיבל איי נגדו - בכך שיכריזו עליהן גיוס תרומות בלתי חוקי - אלא הציפיות הגדלות והולכות של תומכיו. הוא שמח לשמוע על התמיכה הרבה שזכה לה בתקופת מעצרו, אבל הלחצים משני הצדדים נעשו כבדים מנשוא. "צד אחד מטפח תקוות גדולות ושם אותן על הכתפיים שלי. אני לא יכול לעזור להם באמת. אני אפילו לא יכול לעזור לעצמי: המצב שלי גרוע", הוא אומר.

כשהוא מדבר, כלב ספנייל שחור מרחרח את השולחן; לא קשה לראות למה איי מחבב כל כך את חיות המחמד הרבות שהוא מגדל. "אני חושב שהן חיות בעולם מקביל... לא אכפת להן באמת. הייתי בכלא, השתחררתי מהכלא; הן תמיד כאן".

בשל התשוקה והזעם שהוא משמש להם מקור השראה, יש נטייה להפריז בהשפעתו. הוא ידוע בקרב חובבי האמנות בסין, אבל בהחלט אינו ידוע בכל בית. הוא סחף למאבק רבים שבדרך כלל אינם יוצאים בהצהרות פוליטיות; אבל הם נתח זעיר אפילו מהאליטה המשכילה, שלא לדבר על שאר 1.3 מיליארד האנשים במדינה.

יש גם מי שמטיל ספק בהשקפתו הקודרת על סין. הסיבה: אנשים חופשיים כיום לבקר את השלטונות הרבה יותר מאשר לפני 30 ואפילו 10 שנים, החירויות האישיות שלהם התרחבו מאוד ורבים מרוצים מאוד מהעסקה השתוקה - שפע כלכלי משגשג בתמורה למגבלות פוליטיות. אבל אחרים שותפים לדאגתו מאחיזתה הנוקשה של המפלגה הקומוניסטית בשלטון, המנסה להחזיר לעצמה את השליטה במיינסטרים ובמדיה החברתית, ולצמצם חלק מהמרחב שהחברה האזרחית המתפתחת עיצבה לעצמה. בשבוע שעבר הזהיר חוקר המשפט הסיני החשוב ג'יאנג פינג שהמדינה הולכת ונעשית דומה לדיקטטורה.

"אני אפילו לא יכול לעזור לעצמי". איי ויוויי

ממשלת סין חוזרת ואומרת שהמקרה של איי אינו קשור לזכויות האדם ושהוא נעצר בשל העלמת מס; המתנגדים טוענים שהתקשורת המערבית מאדירה את שמו בעוד שהיה עליה לפשפש בענייניו הכספיים. אבל בלתי אפשרי לעשות זאת; המשטרה החרימה את מסמכי החברה שניהלה את ספריו. איי טוען שהמס שהוטל עליו הוא "נקמה או עונש פוליטיים" ואומר שאין לו בסיס בעובדות.

"לגיטימי לשאול אם איי וייוויי, וליתר דיוק, החברה לפיתוח תרבותי שקרי בבייג'ין בע"מ (זה שם החברה שהקים), חייב מס", כתב לא מכבר ג'ושוע רוזנצווייג, חוקר זכויות אדם עצמאי היושב בהונג קונג. "לגיטימי גם לבחון את המניעים הפוליטיים מאחורי הרדיפה, בהתחשב בדרך המסוימת שבה פעלה המשטרה במקרה זה עוד לפני שהתקיימה חקירה של רשויות המס, העובדה שהיעלמותו של איי בוצעה על רקע עשרות מעצרים אחרים... פוליטיים במובהק מטבעם, והאופן שבו מנגנון התעמולה הופעל להכתים את שמו".

איי נחקר על פי הדיווחים יותר מ-50 פעם בזמן מעצרו, אבל החקירה התייחסה לדעותיו ולאקטיביזם ולא לענייניו הכספיים. הוא אינו מספר מה קרה בפרוטרוט אלא מציין שרבים מהעצורים האחרים באביב זכו לטיפול גרוע בהרבה. על פי הדיווחים שדלפו החוצה, כמה מהם הוכו; מרבים נמנעה האפשרות לישון, והם אולצו לשבת בתנוחות מכאיבות ונחשפו לאיומים. כמה מהם עדיין נושאים תסמינים ברורים של טראומה, לדברי חברים.

"אני חושב שהחלמתי מרוב התסמינים. בערך 100 איש נעצרו. רק מעטים מהם דיברו מאז. רובם כנראה הושתקו לנצח - אפשר לראות שכמה מהם הרוסים לגמרי", אומר איי. "קשה להשתקם. התמימות נעלמת. אתה נעשה, מבחינה מסוימת, מתוחכם יותר, ואני חושב שזה דבר שלא צריך לקרות. כולנו צריכים להיות מאושרים בפשטות... ואני נעשיתי מריר". עם זאת, הוא מוסיף: "אולי הרווחתי מזה משהו. אולי דברים מסוימים נעשים ברורים יותר".

אי אפשר שלא לראות את ההקבלה לאביו. איי צ'ינג היה משורר מוערך, דבר שבחלקו מסביר את ההגנה היחסית שבנו נהנה ממנה, אבל הוא עבר שנים של רדיפות לאחר שהואשם שהוא מחזיק בדעות ימניות. "הוא אהב אמנות וספרות בכל לבו. אבל הוא נהרס; הוא כמעט התאבד, כמה פעמים", אומר איי, שגדל במחנה עבודה.

"אני פועל ומדבר לא בשם עצמי. כל פעם שאני אומר משפט אני חושב כמה אנשים, במשך כמה דורות, רצו לומר דברים שאיש לא היה יכול לשמוע. במקרה הטוב הם ייזכרו כמספרים; במקרים רבים אפילו מספרים לא קיימים. אני חושב שיש לי האחריות לדור של אבי, ובייחוד לדורות הבאים". ועם זאת, הוא מדגיש, "אני לא דיסידנט" - אלא פשוט מישהו שנקלע למצב קשה בשל פעולות הממשלה.

קריאת תיגר

בתוך הסערה הפוליטית קל לשכוח את הישגיו האמנותיים של איי. עבודותיו מוצגות בתערוכה בלונדון, בברלין ובטייפה; בשנה הבאה יוצגו תערוכות מעבודותיו בשוודיה, בצרפת ובהולנד. ומה שבולט יותר, גלריה בבייג'ין מציגה כמה מיצירותיו מן העבר - לרבות רשימת שמות הילדים שמתו ברעש האדמה בסצ'ואן. ניסיונותיו למנות את מקרי המוות של אלה שמתו בבתי ספר ששכנו במבנים רעועים הציבו אותו במסלול התנגשות בטוח עם השלטונות.

חברים אומרים שהוא מבקר גם את העולם שסביבו; עבודתו מ-2007, "סיפור אגדה", שבה הוא הסיע 1,001 מבני ארצו לגרמניה, לא עסקה רק בחשיפת המשתתפים לדרך חיים אחרת, אלא גם בקריאת תיגר על האופן שבו האירופים תופשים את הסינים.

הסטודיו שלו חזר לפעול, אבל "לא ממש אכפת לי אם אצליח יותר או פחות באמנות, כי אני חושב שהאמנות והחיים לא צריכים להיות נפרדים", אומר איי. "מהם החיים אם אי אפשר לנהל בהם שיחות ולשמוח ולכעוס?"

האקטיביזם הוא תוצאה בלתי נמנעת של אמנותו, ולא סטייה ממנה: "אילו הייתי מדען אולי מגבלות על חופש הדיבור לא היו מפריעות לי - אבל מאחר שאני אמן, הפעילות החשובה ביותר בשבילי היא מציאת דרך לתקשר עם אנשים"

בחברה האוטוריטרית, הוא מוסיף, אי אפשר שגישתו לא תוביל לקונפליקט. רבים תוהים אם איי יתעייף מהמלחמה הבלתי פוסקת ויעקור לחו"ל. בתנאי השחרור שלו נאסר עליו לצאת מבייג'ין למשך שנה, אבל הממשלה מן הסתם תשמח אם יעזוב; מתנגדי המשטר בדרך כלל נעלמים מעין הציבור כשהם מהגרים לארץ אחרת. הוא אומר שעליו לכבד את דעות משפחתו, אבל לדבריו חשוב "לנסות להישאר כאן זמן רב ככל האפשר".

מכל מקום, בסין יש כיום לדבריו "צעירים אמיצים ומבריקים יותר" ממנו, בעלי רעיונות רעננים. "גם זה מעודד למדי. העניין הוא החיים, בעצם. זה סיפור על החיים", הוא אומר. לא עליו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ