פרס טרנר הבריטי לאמנות עכשווית הוענק למרטין בויס

הזוכה בפרס הנוצץ ביותר בעולם האמנות יקבל פרס של 25 אלף ליש"ט. בתערוכה של המועמדים הסופיים הציג בויס מיצב פיסולי בעל אופי מודרניסטי

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

אלפים הגיעו אמש במזג אוויר קפוא לטקס ההכרזה על זוכה פרס טרנר לשנת 2011 בעיר גייטסהד שבצפון-מזרח אנגליה. הטקס, שהונחה על ידי צלם האופנה מאריו טסטינו, התקיים במרכז הבלטי לאמנות עכשווית, בו הוצגה השנה תערוכתם המשותפת של ארבעת המועמדים הסופיים. סקרי הקהל והתקשורת קבעו כי הצייר ג'ורג' שו הוא חביב הקהל, עם 39% תמיכה, אך השופטים החליטו אחרת: האמן מרטין בויס זכה בפרס הנוצץ ביותר בעולם האמנות לשנת 2011.

פרס טרנר (על שם הצייר ג'וזף מאלורד וויליאם טרנר) לאמן בריטי עד גיל 50 הוענק השנה בפעם ה-27 מאז נוסד ב- 1984. סכום של 25 אלף ליש"ט מוענק לזוכה הראשון, ואילו שלושת מתחריו מסתפקים ב-5,000 ליש"ט בלבד.

בויס, שנולד ב-1967 בגלאזגו, סקוטלנד, חי ועובד בעיר הולדתו עד היום. בתערוכתו, בחר להציג מיצב פיסולי בעל אופי מודרניסטי, המזכיר באופיו עבודות של אלכסנדר קאלדר ושל וסילי קנדינסקי. בזכייתו הוא עוקב אחר סוזן פיליפס (2010) וריצ'ארד רייט (2009), אמנים סקוטים גם הם. ב-2009 ייצג בויס את סקוטלנד בביאנלה בוונציה, ומאז הציג מספר רב של תערוכות יחיד. חבר השופטים ציין את "תרומתו החלוצית לעניין הרב של אמנים עכשוויים במודרניזם היסטורי", ואת יכולתו "להשתמש בידע המעמיק שלו בתחום תולדות העיצוב כדי ליצור עבודות יוצאות דופן בפיסול, תוך כדי פיתוח שירתיות חומרית".

לאורך השנים גרף לעצמו פרס טרנר מוניטין של פרס מעורר מחלוקת. דמיאן הירסט זכה בו ב-1995, כשהציג מיצג של כריש בפורמלין. ב-1998 הוענק הפרס לכריס אופילי, שהציג בו ציורים שהוצבו לצד ערימות צואת פילים, ובמקרים רבים אחרים הואשמה ועדת השיפוט בבחירות סתמיות שאינן ראויות להיקרא אמנות.

תערוכת המועמדים הסופיים השנה, הכוללת את ציוריו של שו, את מיצבו של בויס, את ציוריה של קארלה בלאק ואת עבודת הווידיאו של הילרי לויד, זכתה לביקורות אוהדות ונלהבות, ואף כונתה ה"טובה ביותר בהיסטוריית הפרס" על ידי מבקרי אמנות בבריטניה. כמצופה, לצד תמיכה זו ביקרו אחרים את הבחירה השנה כשמרנית ומשעממת.

תערוכת עבודותיהם של ארבעת המועמדים הסופיים תוצג עד חודש ינואר הקרוב. בשנה הבאה, יחזור הפרס למקומו הרגיל במוזיאון טייט מודרן בלונדון.

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ