מאות אמנים נגד פרס "היצירה הציונית" של לבנת

רקדנים, מוזיקאים ואמנים פלסטיים הם בין המוחים נגד הפרס שיזמה שרת התרבות לימור לבנת, המעודד לטענתם אמנות מגויסת

אלעד סמורזיק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלעד סמורזיק

מאות אמנים, בהם רקדנים, אמנים פלסטיים, סופרים, קולנוענים וחוקרי אמנות, חתמו על עצומה הקוראת לבטל את "פרס היצירה בתחום הציונות" שיזמה שרת התרבות לימור לבנת, ולנתב את הכספים שיועדו לו "אל הקופה הדלה שתומכת ביצירה אמנותית חופשית במדינת ישראל". האמנים טוענים כי פרס בתחום הציונות הוא פרס שנוי במחלוקת, היות שהפרמטרים לשיפוט שלו אינם פרמטרים של איכות אמנותית גרידא.

בין החותמים על העצומה: האמנים תמר גטר, דוד טרטקובר, דגנית ברסט, דורון רבינא, נחום טבת ולארי אברמסון, האוצרות גליה בר אור ושרה בריטברג סמל, הכוריאוגרפים יסמין גודר, איריס ארז, עידו תדמור, נעה דר ואוהד נהרין, הסופר יהודה אטלס, הקולנוען אייל סיון והמאייר מישל קישקה.

הפרס, שיזמה השרה לבנת בתגובה לקריאה לחרם אמנים על היכל התרבות באריאל בשנה שעברה, כולל מענקים בסך 50 אלף שקלים ליוצרים בשישה תחומים אמנותיים: ספרות, מחול, קולנוע, תיאטרון, מוזיקה ואמנות פלסטית. תאריך היעד המקורי להגשת מועמדויות נקבע ל-13 בנובמבר, אולם משרד התרבות האריך את מועד ההגשה עד 30 בחודש, יום רביעי שעבר.

השרה לבנת בטקס פרסי אופיר השנה

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כעת מוחים האמנים נגד החלטת משרד התרבות להעניק את הפרס, ומפיצים עצומה שעליה חתמו כבר יותר מ-360 אמנים, ובה נטען כי מדובר בפרס המעודד אמנות מגויסת למטרות פוליטיות. בעצומה כותבים האמנים: "אנו, יוצרים ואמנים הפועלים בארץ מתוך בחירה חופשית ומתוך תחושת שליחות חברתית, מוחים על החלטת המשרד להעניק את הפרס. משרד התרבות קיים על מנת לתמוך ביצירה של אמנים שבפועלם מעשירים ומקדמים את התרבות בישראל על שלל ביטוייה. הפרסים שניתנים על ידו אמורים לעודד מצוינות אמנותית ולא להעדיף או לתגמל יצירה שנמדדת בפרמטרים חוץ אומנותיים".

לפי התקנון שפרסם משרד התרבות באוקטובר, מטרת הפרס היא "לתת ביטוי לערכי הציונות, להיסטוריה של התנועה הציונית ולחזרת העם היהודי למולדתו ההיסטורית". כמו כן, הוא נועד "לעודד ולקדם יצירות אמנות ותרבות בתחום הציונות, בתולדותיה, במטרותיה בדמויות מרכזיות בה או בעשייה ציונית עכשווית". תקנון הפרס נועד להבטיח שהפרס לא יינתן למי שיצירתו אינה עומדת בקריטריונים הפוליטיים הנכונים, ולפיו, ועד הנאמנים של הפרס, שמונה על ידי לבנת, רשאי לפסול את החלטת השופטים מטעמים שאינם טעמים אמנותיים. בראש ועדת הנאמנים עומד חיים טופול.

הכוריאוגרפית רונית זיו, שחתמה על העצומה, היא ממנהלי אירוע המחול "הרמת מסך", הממומן על ידי משרד התרבות. "אני הכי ציונית שיש בזה שאני רוקדת, יוצרת", היא אומרת. "כל אמן הוא ציוני, כל אמן שיוצר בארץ המצחיקה הזו. אבל לא זה העיקר, העיקר זה לבשר פלורליזם, פתיחות וחקרנות".

ממשרד התרבות נמסר בתגובה: "פרס הציונות נועד לקדם ולעודד יצירות אמנות בתחומי תרבות שונים המבטאות את הנרטיב הציוני. חבל שישנם כאלה שציונות בעיניהם היא מילה כל כך גסה עד שהם מוכנים לפגוע ביותר מ-150 יוצרים שהגישו את מועמדותם. בניגוד לנטען, אמת המידה הבלעדית לזכייה בפרס תהיה איכות היצירה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ