מין, אירוטיקה ויהדות

בתערוכה "למות לאט - ז'אק קתמור וקבוצת 'העין השלישית'" יוצגו יצירות אמנות רבות שלא הוצגו עד כה לציבור הרחב

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

בתערוכה "למות לאט - ז'אק קתמור וקבוצת ‘העין השלישית'" יוצגו יצירות אמנות רבות שלא הוצגו עד כה לציבור הרחב. בין היתר יהיו בה יצירות אמנות פלסטית של קתמור - ציורים, רישומים, סקיצות לעבודות - וכן תצלומי סטילס המתעדים אירועים של קבוצת "העין השלישית".

אוצר התערוכה, האמן והמוסיקאי אורי דרומר, אומר כי "היא תפתח צוהר להכרת דמותו של האמן שנשכח, או נדחק במכוון לשולי הזיכרון התרבותי בארץ, לאחר שבמובנים רבים איים על הצביון הישראלי". לדבריו, התערוכה תנסה להאיר את האניגמה סביב דמותו של קתמור, לבחון את נתיבי ההרס העצמי שלו, להביט בחיפושו חסר הגבולות ולבחון את דמותו כיהודי הנודד.

התערוכה תתבונן גם בזרות ובחיפוש אחר זהות בעבודותיו של קתמור ובחיבור המוטיבים של מוות, מין וקבלה. "בשנות ה-60 הוא היה רשם שלא התבלט ביצירתו", אומר דרומר, "אבל בתחילת שנות ה-70 הוא עבד בצורה אחרת מרוב הישראלים: היתה לו ויזואליה אחרת, ציורים אוטומטיים, הוא ניסה לתרגם תחושות פנימיות וויברציות מיניות על הדף. בארץ כלל לא התעסקו במין ובאירוטיקה באותן שנים". קתמור לדבריו הקדים את זמנו גם בעיסוק שלו בהקשרים יהודיים. "הוא החל לעסוק בכך כבר בסוף שנות ה-60 ולכן הקדים בגישתו הרלגיוזית הרבה אחרים", מציין דרומר.

מתוך פרויקט "הבור"צילום: ארכיון ז'אק מורי קתמור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ