דניאל ראוכוורגר

בית הספר לציור של ישראל הרשברג נקלע לחובות כבדים

עשרים ושבעה אמנים אמריקאים, שני סוחרי אמנות וגלריסטים התגייסו לאחרונה להצלתו של בית הספר לציור של הצייר ישראל הרשברג, "הסדנא לציור ורישום בירושלים" (JSS), שנקלע לקשיים כלכליים. בבית הספר, שנוסד על ידי הרשברג ב-1988 ונהפך לאקדמיה מובילה בישראל להוראת ציור פיגורטיבי, צמחו בין השאר האמנים ארם גרשוני וסיגל צברי.

הפרשה החלה לאחר שאחד מחברי ההנהלה של המוסד, ששמו נותר חסוי, התפטר בפתאומיות. ההתרחשויות הדרמטיות הובילו לגילוי גירעון עמוק בתקציבו של המוסד, המסתכם בכחצי מיליון דולר. הפרשה הכלכלית נמצאת לפי שעה בבירורים משפטיים. תחילה נפוצה השמועה כי בעקבות החוב המוסד עלול להיסגר, אלא שלדבריו של הרשברג, נאסף כבר חלק משמעותי מסכום החוב מתרומות שונות.

לעזרת המוסד גם נחלצה כעת קבוצה של אמנים וגלריסטים אמריקאים שאירגנה מכירה פומבית של ציורים שרווחיה יתרמו לבית הספר. במכירה, שתתקיים בניו יורק באמצע פברואר, ישתתפו בין השאר האמנים סנגרם מג'ומדר, קן קיולי, גוון ג'ון, אן האריס, קייל סטייבר ואיימי וייסקופף. היא צפויה להרים בעבור המוסד תרומה של כ-130 אלף דולר. אחדות מהעבודות שנתרמו נמכרו כבר במכירה מוקדמת, המתנהלת בימים אלה והשיגה עד כה כ-20 אלף דולר.

קיולי, ששימש כמרצה בבבית הספר ואף השתתף בסדנת הקיץ של בית הספר באיטליה בקיץ האחרון, אמר ל"הארץ" כי כל האמנים המשתתפים במכירה מכירים ומעריכים את בית הספר כ"מוסד רציני. שמעתי באיטליה על המשבר ורציתי לתרום משהו, אנחנו רואים בהמשך הפעילות של המקום חשיבות רבה".

תערוכה במוזיאון חיפה תבחן שוני באמנות בין ערים

באמצע פברואר ייפתח במוזיאון חיפה לאמנות פרק ראשון מתוך פרויקט מתמשך מתוכנן ושמו "חיפה-ירושלים-תל אביב". הפרויקט ייבחן את ייחודה של כל עיר בשדה האמנות הישראלי. תערוכת הפרויקט תתמקד באמנים בולטים מהעבר, בהם מרדכי ארדון, אריה ארוך, מישל חדד, יהושע נוישטיין, מיכאל סגן-כהן ואנה טיכו (ירושלים), רפי לביא, הנרי שלזניאק, אביבה אורי ויהודית לוין (תל אביב) ויהושע גרוסברד, בתיה גרוסברד, צבי מאירוביץ, מיכאל גרוס ועבד עאבדי (חיפה). העבודות בתערוכה יילקחו מאוספיו של המוזיאון ומאוספים חיצוניים אחרים.

כמו כן, נמסר כי תשע קבוצות אמנים עכשוויות הפועלות כיום בשלוש הערים, בהן ה"אגף", "אלפרד", "החללית בירקון 70", "ברבור" ו"מעמותה" יוזמנו אף הן לתערוכה. "הקבוצות הן אחת התופעות העכשוויות האופייניות ובמובן מסוים אפשר לראות בקיומן סמן מקדים למחאה החברתית שפרצה בקיץ האחרון, מעין תגובה מקדימה למצוקה הכלכלית", כתבה אוצרת הפרויקט, רותי דירקטור. "הופעתן של הקבוצות היא תגובת נגד לאינדיבידואליזם ולקפיטליזם, זוהי תגובה הישרדותית אשר עשויה להיתפש כאלטרנטיבה לשיטה המסחרית לפיה מתנהל עולם האמנות".

הפילוסוף הצרפתי ז'ק רנסייר ביטל את הרצאתו בישראל בגלל הקריאה לחרם

הפילוסוף הצרפתי המרכזי ז'ק רנסייר, שהוזמן להרצות בשבוע הבא באוניברסיטת תל אביב, הודיע על "דחיית ביקורו בעקבות הקריאה הפלסטינית להחרים מוסדות ישראליים שאינם מזדהים במפורש עם המאבק הפלסטיני נגד הכיבוש". רנסייר היה אמור להרצות במסגרת כנס של קבוצות ה"פוטולקסיק", המאורגן על ידי ד"ר אריאלה אזולאי באוניברסיטת תל אביב ובשיתוף מכון שפילמן לצילום.

בהודעה ששלח לאזולאי כתב כי "נענתי להזמנה לתרום למחשבות על הדימוי המצולם של קבוצת חוקרים, שעבודתה על צילום וזכויות אדם קשורה לדיון בפגיעה בזכויות העם הפלסטיני מאז הקמת מדינת ישראל. התערבותו של קולקטיב שמטרתו לגרום לחוקרים זרים לכבד את החרם על מוסדות אוניברסיטאיים ישראלים שינתה את משמעות הביקור שלי, בכך שהפכה את שאלת ההפרה של החרם לעניין פומבי, ומכאן גם את התמיכה במדינה האחראית לפגיעות אלה ולמצב הדיכוי שבו נתון העם הפלסטיני.

"באופן אישי אני מתנגד להטלת סנקציות קולקטיביות על כלל אזרחיה של מדינה או על חוקרים מבלי להביא בחשבון את עמדתם של חוקרים אלה ביחס לפוליטיקה של אותה מדינה", הוסיף רנסייר. "איני מרגיש מחויב לכבד או להפר החלטה שבאופן אישי לא אני קיבלתי. אך נראה שבמצב הנוכחי, התוכן של מה שהייתי עשוי לומר מתוך היענות להזמנה שהופנתה אלי נהפך משני לחלוטין ביחס לברירה זו, ומסיבות של עייפות אישית איני מסוגל כיום להיענות באופן מספק לתביעה הכפולה שמצב זה יצר.

"אם כך, בהכירי תודה לאנשים שהזמינו אותי ושאת הזמנתם קיבלתי, עלי להציע להם לדחות את הביקור הזה לזמן אחר, שבו ארגיש שהמחשבה שלי סביב שאלות אלה תהיה מפותחת יותר ואהיה מסוגל לתת להן מענה מספק יותר מבחינה פוליטית ואינטלקטואלית".

אזולאי מסרה בתגובה: "ביטול ביקורו של רנסייר בישראל הוא נקודת מפנה בחרם האקדמי על ישראל בקרב הקהילה האקדמית הבינלאומית. מדובר בפילוסוף שאינו חסיד של מדיניות של חרם אבל בתנאים הנוכחיים, כשנדרש לבחור בין מה שיכול היה להתפרש כתמיכה בישראל או בחרם - זו היתה בחירתו. הלחץ שמפעילים כיום מארגני החרם על אינטלקטואלים ויוצרים הוא תשובה ישירה למעשיה של מדינה שמתעמרת במיליוני פלסטינים שהיא שולטת בהם זה יותר מ-40 שנה. אף שהלובי הישראלי פועל בעולם ללא לאות כדי להמשיך ולשווק את ישראל כמדינה נאורה, הסדקים במכונת הפרופגנדה הולכים ומתרחבים ומאפשרים ליוזמות התנגדות דוגמת החרם להתבסס".

ז'אן מישל אלברולה בישראל לרגל תערוכת יחיד בגלריה הבועה הצרפתית

הצייר הצרפתי ז'אן מישל אלברולה הגיע אתמול לישראל לקראת פתיחת תערוכת היחיד שלו מחר בגלריה הבועה הצרפתית של המכון הצרפתי בתל אביב. אלברולה, המוכר בזכות ציורי קיר גדולי ממדים, יצר במקום עבודה זמנית שתימחק בסוף הצגת התערוכה.

אלברולה, שנולד באלג'יר ב-1953, מיוצג בצרפת על ידי גלריה דניאל טמפלון והציג בשנים האחרונות תערוכות יחיד במוזיאון לאמנות מודרנית בפאריס, בספרייה הצרפתית הלאומית, במאזון-הרמס בטוקיו ועוד. בשנה הבאה, תערוכת יחיד מרכזית שלו מתוכננת להיפתח במוזיאון פאלה דה טוקיו. תערוכתו בארץ תוצג עד אמצע מארס.

גובשה תוכנית להקמת סניף גוגנהיים בהלסינקי

על פי דו"ח שפורסם בשבוע שעבר, הבירה הפינית וקרן סלומון גוגנהיים בחנו את האפשרות של הקמת סניף חדש למוזיאון האמריקאי גוגנהיים, והגיעו למסקנה כי ההקמה כדאית מצד עיריית הלסינקי ופינלנד בכללה ותתרום להפיכתה של העיר למרכז תרבות משמעותי.

עוד התברר כי בניין המוזיאון העתידי יוקם באתר גדול בנמל הדרומי של העיר וכי תתקיים תחרות בין אדריכלים כדי לקבוע מי יתכנן את המקום. עלות הבנייה של המוזיאון, שהוגדר כ"בינוני" בגודלו וישמש בעיקר כחלל תצוגה ופחות כבית נוסף לאוספיו של הגוגנהיים, הוערכה בכ-178 מיליון דולר. ריצ'ארד ארמסטרונג, מנכ"ל קרן גוגנהיים, אמר כי זהו הצעד הגדול הבא של האירגון. לדבריו, הוחלט כי המוזיאון יתמקד בהצגת תחומי האדריכלות והאמנות.

הדו"ח נמצא עתה בידיה של מועצת עיריית הלסינקי, שתבחן אותו שוב לעומקו בשבועות הקרובים ותודיע ככל הנראה על החלטה סופית בעניין בחודש הקרוב. אם יוחלט לתמוך בהקמה, יתחיל התהליך עם התחרות האדריכלית.

חוצים גבולות

* הערב תיפתח תערוכת יחיד של אבנר בן-גל בגלריה הלונדונית סיידי קולז. תערוכה זו היא השלישית של האמן במקום והוא יציג בה רישומים ועבודות על נייר מתוך ספרו החדש, "BIOGENETICS". במקביל, ספר אמן שלו יוצא לאור השבוע, בעריכת יעל ברגשטיין ובהוצאות מוזיאון תל אביב לאמנות, כהמשך לתערוכתו שם מ-2009.

* תערוכת יחיד של רותי הלביץ כהן תיפתח ב-30 בחודש במוזיאון בילדן אן זיי שבהאג, הולנד. התערוכה, ששמה "אסטרטגיית העכביש", מורכבת ממיצב המתאים לחלל ודומה בחזותו לפריסה של איברים פנימיים על רשת עדינה.

* תערוכת יחיד של ראובן קופרמן תיפתח בשבוע הבא בגלריה קיט-שולטה בברלין. התערוכה, ששמה "מיתולוגיות חדשות", תכלול עבודות ציור ורישום צבעוניות. אצר את התערוכה, שתוצג עד סוף פברואר, האוצר רפאל בריביבאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ