עבודות של טל שוחט באוסף המזה"ת בויקטוריה ואלברט

בתערוכה, שתיפתח בנובמבר במוזיאון, ייכלו גם עבודות של הצלמים הפלסטינים ראידה סעאדה ותייסיר בטניג'י

קמיע סמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קמיע סמית

עבודות של הצלמת הישראלית טל שוחט ייכללו באוסף הצילום המקיף מהמזרח התיכון שבמוזיאון ויקטוריה ואלברט והמוזיאון הבריטי שוקדים על גיבושו.

האוסף, שרובו יוצג בתערוכה "אור מהמזרח התיכון: צילום חדש" שתיפתח בנובמבר במוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון, כולל בין השאר עבודות מטורקיה, סעודיה, מצרים, איראן ולבנון. בשבוע שעבר, כאשר מנהלת מחלקת העיתונות במוזיאון ויקטוריה ואלברט נשאלה כאן אם המוזיאונים יצרפו אמנים ישראלים לאוסף, היא ענתה "שבשלב זה לא ניתן לקבוע בוודאות אם אמנים פלסטינים נוספים או אמנים ישראלים יתווספו לאוסף". בעקבות פרסום הידיעה היא ביקשה להבהיר כי שוחט תצורף ל 22 הצלמים, שמהם נאספו כ-80 עבודות בשלוש השנים האחרונות ובהם הצלמים הפלסטינים ראידה סעאדה ותייסיר בטניג'י.

טל שוחט, "אשכולית", 2011

לדברי אנדריאה מייזלין, הגלריסטית שמייצגת את שוחט בניו יורק, אוצרת התערוכה העתידית, מרתה וייס, יצרה עמה קשר במאי אחרי שראתה את עבודותיה ביריד הצילום "פאריס פוטו". שוחט מספרת שנקנו ממנה שלושה תצלומים של עצי פרי שנראים כחלק מבוסתן שמתייחס לגן הפרסי וצולמו ב 2011 במטעים שונים בארץ, חלקם יהודיים וחלקם ערביים. "בעשור האחרון", היא אומרת, "הופיע דימוי העץ רבות בעבודותי. הגן שמופיע
בעבודות הוא גן שלם, אוטופי, שהוא מחוץ לזמן ואינו מושפע מעונות השנה".

ראידה סעאדה, "Who Will Make Me Real?", 2007

לאוסף נוספה גם עבודה של האמנית הפלסטינית ראידה סעאדה. העבודה, "?Make Me Real Who Will", שצולמה ב 2007, היא דיוקן עצמי של האמנית, השכובה על מיטה כאודליסק עכשווית, גופה עטוף בעמודי עיתון "אל-קודס", היוצא במזרח ירושלים ובשטחים ומבטה מביט ישירות אל הצופה. כשהתבקשה להגיב על צירוף עבודתה לאוסף מסרה ש"המוזיאון רוכש את היצירות לפי מיטב הבנתו והערכתו את האמן ואת עבודתו. איני שם או בכל מקום אחר בזכות מוצא כזה או אחר אלא בזכות העבודות שלי והאמנות".

עלמה יצחקי זכתה בפרס ע"ש אסנת מוזס לאמן צעיר; ארבעה זוכים בתחרות לאמנות וידיאו וקולנוע ניסיוני

עלמה יצחקי היא זוכת הפרס לצייר צעיר ע"ש אסנת מוזס לשנת 2012. יצחקי, בוגרת טרייה של המחזור הראשון של תוכנית לימודי ההמשך במדרשה לאמנות בבית ברל, נבחרה להחליף את יהושע סימון כמרכזת תחום הלימודים העיוניים בתוכנית. ועדת הפרס, שכללה את האמנים לארי אברמסון, שרון פוליאקין ואפרת גל-נור, נימקה שהפרס, בסך 10,000 שקל, מוענק לה "על תפישתה את הציור כמדיום בר תוקף לביטוי החוויה החברתית העכשווית, על נחישותה ועל שפת הציור הייחודית שלה". כחלק מהפרס תציג יצחקי תערוכת יחיד בבית האמנים בירושלים שתיפתח באוקטובר.

ואילו בתחרות התשיעית לאמנות וידיאו וקולנוע ניסיוני, שהתקיימה בפסטיבל
הקולנוע בירושלים, זכו שחר פרדי כסלו, שי רטנר, מיכאל זופרנר ורינת קטלר. בתחרות שפטו יהושע סימון, רותי סלע ודניאל לנדאו. לכסלו, הזוכה במקום הראשון, יוענק פרס בסך 6,000 שקל מטעם הקרן לירושלים על סרטו "המוח" שבו הדמות הראשית היא מעין פרפראזה על דמותו של המדען הבריטי סטיבן הוקינג. במקום השני זכה שי רטנר, שסיים כעת עם יצחקי את תוכנית לימודי ההמשך במדרשה. הוא זכה על סרטו "טוב למות", עיבוד למשפט "טוב למות בעד ארצנו" המיוחס ליוסף טרומפלדור שמקבל ביטוי בסרט בטקס חראקירי יפאני. לרטנר יוענק פרס בסך 4,000 שקל מקרן משפחת אוסטרובסקי. זפרנר וקטלר זכו לציון בשבח על סרטיהם, "קלטות שלג" ו"אוכלים פצצות", בהתאמה.

שמשון שושני יעמוד בראש מועצת המוזיאונים החדשה

שרת התרבות לימור לבנת הציגה את מועצת המוזיאונים החדשה, כעשרה חודשים לאחר שפוזרה המועצה הקודמת. את פרופ' רות בן ישראל, שעמדה בראש המועצה הקודמת, החליף מנכ"ל משרד החינוך לשעבר, ד"ר שמשון שושני. על פי חוק המוזיאונים, תפקיד המועצה הוא לייעץ לשרת התרבות והספורט בנושאים שונים ובהם כינון תקנות ומעורבות בתקציבי המוזיאונים המוכרים. המועצה מוסמכת להמליץ להנהלת המוזיאונים המוכרים בנוגע לפעילותם. במועצה יו"ר ו 20 חברים שנבחרים לכהן לתקופה בת שלוש שנים. הרכב המועצה כולל שישה עובדי מדינה, חמישה אנשי מקצוע בתחום המוזיאונים, חמישה אנשי ציבור, שלושה נציגי עיריות, נציג מטעם מועצה מקומית ונציג של מועצה אזורית.

סיום כהונתה של מועצת המוזיאונים בספטמבר האחרון עורר מחלוקת רבה. הלשכה המשפטית של משרד התרבות הודיעה על פיזורה בטענה שפג תוקף רוב המינויים האישיים במועצה.

בישיבת הפתיחה פנתה לבנת לחברי המועצה החדשה ואמרה בין השאר ש"על כתפיכם מונחת עכשיו אחריות כבדה לדאוג להמשך חיזוקם של המוזיאונים בישראל וביסוס מעמדם בסצינת האמנות המקומית והבינלאומית. לא כל המוזיאונים בישראל זוכים להכרה של המועצה".

איגוד האמנים הפלסטיים מסר בתגובה כי הוא מקווה ש"המועצה החדשה תבחן עריכת שני שינויים עיקריים בחוק המוזיאונים ¬ בחינת רגולציה שתחייב את המוזיאונים לרכוש יצירות מקור של יוצרים מקומיים באחוז מינימלי בתקציבם וכן חיוב מוזיאונים לתשלום שר אמן, כמקובל במדינות רבות".

התפטרו כל ארבעת האמנים בוועד המנהל של מוזיאון לוס אנג'לס לאמנות עכשווית

האמן אד רושה פרש בתחילת השבוע מהוועד המנהל של מוזיאון לוס אנג'לס לאמנות עכשווית. לפניו עזבו את התפקיד שלושת האמנים הנוספים שהיו בוועד. האמן הקונצפטואלי ג'ון בלדסארי היה הראשון שהגיש את התפטרותו ואליו הצטרפו האמניות ברברה קרוגר וקתרין אופי.

לפני כשלושה שבועות עזב את המוזיאון פול שימל שהיה אוצר ראשי במוזיאון במשך 22 שנים. על שימל הופעל לחץ להתפטר לאחר תקופה שבה הורעו היחסים בינו לבין ג'פרי דייטש, מנהל המוזיאון בשנתיים האחרונות. מבקריו של דייטש טוענים כי הוא פופוליסט שמבקש למשוך קהל רב ככל האפשר. כריסטופר נייט, מבקר האמנות של "לוס אנג'לס טיימס", כתב כי מנהלי המוזיאון שכחו שהוא הוקם ב 1979 בידי אמנים, בהם סם פרנסיס, שרצו מקום שיציג ויחקור אמנות עכשווית. נוכחות האמנים בחבר המנהלים הלכה והצטמצמה עם השנים. במכתב שפירסמו עם התפטרותן הביעו קרוגר ואופי חשש מהתרחקות המוזיאון משורשיו כמוסד אמנותי רציני ומעמיק. "מסיבות וגאלות הן בסדר", כתבו, "אבל לפעמים הדברים הללו שנקראים 'מוזיאונים' מוכרחים להציג את הדברים שקרויים 'תערוכות'".

אוצרת חדשה למרכז לאמנות עכשווית

חן תמיר תחליף את מעין שלף בתפקיד האוצרת במרכז לאמנות עכשווית. שלף עוזבת את המרכז לאמנות עכשווית לטובת רזידנסי אוצרותי כחלק מפרויקט "ארט פורט" תל אביב. תמיר גם תחליף את שלף כעוזרת מנהל בתוכנית לימודי האוצרות של סמינר הקיבוצים והמרכז לאמנות עכשווית. תמיר נולדה בישראל וגדלה בטורונטו. היא בעלת תואר שני בלימודי אוצרות מהמרכז ללימודי אוצרות במכללת בארד בניו יורק, תואר ראשון באנתרופולוגיה ו B.F.A באמנות חזותית מאוניברסיטת ניו יורק.

תמיר תעזוב את תפקידה כמנהלת תוכניות ופרויקטים של "ארטיס", ארגון ללא
מטרות רווח השוכן בניו יורק ומקדם אמנים ישראלים בעולם. בעבר אצרה תערוכות שהוצגו במרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית בחולון, במוזיאון בת ים ובחללי תצוגה בארצות הברית ובקנדה. סרג'יו אדלשטיין, יוזם ומנהל המרכז לאמנות עכשווית, אמר כי תמיר "מביאה תערובת מיוחדת של ניסיון בינלאומי והתחייבות עמוקה לאמנות הישראלית העכשווית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ