אמנים מציגים: יאן טיכי מגיע למכון שפילמן

עבודתו של טיכי כוללת קולאז' של הקרנות המבוסס על קטעי סרטים שצילם מוהולי־נאג' ב־1936 עבור הסרט העתידני של ה.ג'. וולס "Things to Come"

יאן טיכי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאן טיכי

אני מנהל לאורך שנים דיאלוג הדוק עם יצירתו של מוהולי־נאג'. בתערוכה במכון שפילמן אני מציג עבודת מחווה למוהולי־נאג' בשם "Things to Come 1936-2012", שאותה הכנתי במיוחד עבור התערוכה "LUMA" - צילום מודרני במחצית הראשונה של המאה ה־20.

» "Luma" - לכל הפרטים» ביקורת התערוכה "Luma"העבודה כוללת קולאז' של הקרנות המבוסס על קטעי סרטים שצילם מוהולי־נאג' ב־1936 עבור הסרט העתידני של ה.ג'. וולס "Things to Come" בבימויו של וויליאם קמרון מנזיס. 90 שניות בלבד מתוך 5:30 דקות שצילם מוהולי־נאג' שולבו בסרט המוגמר של וולס, אך יש בהן כדי לתמצת ולהעביר את האווירה והדינמיקה המאפיינות את העולם הממוכן של המחר.קטעי הסרטים שצילם מוהולי־נאג' מהדהדים את האסתטיקה המודרנית הייחודית שלו. חלקם צולמו מבעד לעדשה מכפילה ונראים בהם דימויי אובייקטים מפרספקס ומפלדה (חרוטים, מבנים דמויי גורדי שחקים, לוחות מחוררים) המפיצים רסיסי אור קלידוסקופיים, ריצודי מתכת וצללים גיאומטריים משתברים; כל אלה פועלים יחדיו, כמקסם אשלייתי קינטי, לכינון המרחב הרציונלי המכאני של העתיד. העבודה מביאה לעין הציבור ארבעה קטעים מצולמים נשכחים, שלא שולבו בשעתו בסרט (והוצגו עד כה פעם אחת בלבד, לאחר שהתגלו ב־1975 בספריית Movietone News).

יאן טיכי, "Things to Come"העבודה שולחת מלבו של העידן הדיגיטלי הווירטואלי מבט לעבר המחצית הראשונה של המאה ה־20, הנתפסת כיום כ"תקופה של תום", ומשליכה על תקופתנו התפעמות מטכנולוגיה הכרוכה באימה פוטנציאלית.

» ביום שבת 5.1, 12:00, יתקיים במכון שפילמן לצילום (רח' שוקן 27, תל אביב) מפגש עם האמן יאן טיכי. הכניסה חופשית.

השתתפה בהכנת הכתבה: הילה שקולניק-ברנר